MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Ktoś rozpowszechnia w internecie fake newsa o zamknięciu UMB i koronawirusie w mieście. Rektor uczelni zawiadamia policję

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Adam Krętowski
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Adam Krętowski Piotr Sawczuk
- To w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego zachowane skandaliczne i niezgodne z prawem - oceniają władze uniwersytetu.

- Rozpowszechniana wśród studentów pisemna informacja o rzekomych „pierwszych zachorowaniach na terenie Białegostoku” i odwołująca zajęcia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku sugerująca potwierdzone przypadki koronawirusa nie jest prawdziwa i jest klasycznym fake newsem - podkreśla Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy UMB.

b]Tu oglądasz: Prof. Robert Flisiak: Trzeba się szczepić przeciwko grypie, a nie bać się koronawirusa[/b]

We wtorek rektor uczelni prof. dr hab. Adam Krętowski wydał i opublikował na stronie internetowej zarządzenie o odwołaniu tradycyjnych wykładów w auli (mają być udostępnione w formie elektronicznej), wizyt gości zagranicznych i wyjazdów służbowych pracowników, doktorantów oraz studentów. Zalecił również czasowe prowadzenie ćwiczeń klinicznych w formie seminariów. Nie ma mowy o zamknięciu Uniwersytetu. Tymczasem jeszcze tego samego dnia po internecie zaczęło krążyć sfałszowane zarządzenie rektora, z jego podrobionym podpisem oraz pieczęcią. Było rozprowadzane wśród studentów. W różnych formach: na grupach facebookowych, rozsyłane na skrzynki e-mailowe, komunikator massenger - w szerokopojętym internecie. Sugerowało odwołanie wszystkich zajęć, spotkań oraz wydarzeń na terenie UMB.

- Dowiedzieliśmy się o tym w nocy, od naszych studentów. Ta fałszywa informacja wywołała wśród nich poruszenie - relacjonuje Marcin Tomkiel. - To zachowanie niezgodne z prawem siejące niepokój, a w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego - skandaliczne! W środę rano złożyliśmy zawiadomienie na policję w tej sprawie. To ona będzie ustalać osoby odpowiedzialne.

Za podrabianie lub przerabianie dokumentu w celu użycia go za autentyczny grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce

Dla jasności publikujemy treść autentycznego zarządzenia rektora UMB.

Zarządzenie nr 19/2020 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z dnia 10.03.2020 r. w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród członków społeczności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020r., poz. 374 z późn. zm.), zarządza się co następuje:

Wprowadza się niżej wymienione zasady zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród członków społeczności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:

§ 1
1. Zawiesza się wyjazdy służbowe zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów i studentów.
2. Wstrzymuje się przyjazdy do Uczelni gości zagranicznych.
3. Wstrzymuje się zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich jak również wprowadza
się zakaz odwiedzin przez gości zewnętrznych.
4. Decyzje w sprawach indywidualnych podejmuje Rektor.

§ 2
1. Odwołuje się wykłady dla studentów. Wykłady zostaną udostępnione w formie elektronicznej.
2. Zaleca się czasowe prowadzenie ćwiczeń klinicznych w formie seminariów. Decyzje odnośnie formy organizacji zajęć podejmuje Kierownik jednostki dydaktycznej. Liczebność grup pozostaje bez zmian.
3. Wobec podjętych regulacji Uczelnia dołoży wszelkich starań, aby pomimo nadzwyczajnej sytuacji i podjętych środków ostrożności umożliwić studentom realizację programu nauczania oraz zaliczenia zajęć w innych terminach.

§ 3
1. Wprowadza się obowiązek ograniczenia do minimum bezpośrednich kontaktów pracowników
w pracy.
2. W celu zapewnienia komunikacji zaleca się wykorzystywanie platformy EZD
(Elektronicznego Zarządzania Informacją), korespondencji mailowej i kontaktów telefonicznych.
3. Korespondencję w formie papierowej, w tym do jednostek organizacyjnych Uczelni, należy składać wyłącznie w Kancelarii Uczelni.

§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.

Rektor
prof. dr hab. Adam Krętowski

Tymczasem właśnie rząd nakazał całkowite zamknięcie uczelni.

Czytaj: Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna