MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski smog skraca życie o dwa lata. Smog w naszym regionie jest bardziej szkodliwy niż ten w Liverpoolu czy Los Angeles

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
„Polish Smog” to jedno z największych tego typu badań w Europie. Jest realizowane w ramach programu Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi je zespół Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z naukowcami z Liverpoolu, Pragi, Warszawy oraz Skopje.
„Polish Smog” to jedno z największych tego typu badań w Europie. Jest realizowane w ramach programu Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi je zespół Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z naukowcami z Liverpoolu, Pragi, Warszawy oraz Skopje. pixabay.com
25 tys. zawałów i udarów można by uniknąć, gdyby jakość powietrza w Podlaskiem była lepsza – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badali oni wpływ czynników środowiskowych na występowanie zawałów serca i udarów niedokrwiennych mózgu.

„Polish Smog” to jedno z największych tego typu badań w Europie. Jest realizowane w ramach programu Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi je zespół Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z naukowcami z Liverpoolu, Pragi, Warszawy oraz Skopje.

Badacze prześledzili dane dotyczące 8 mln osób z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Sprawdzali, czy i jaki wpływ na zdrowie sercowo-naczyniowe mieszkańców mają wpływ warunki, w jakich żyją. Są już wnioski z tych badań. I okazuje się, że Zielone Płuca Polski to nie tylko piękna przyroda, ale również… smog. I to zupełnie inny niż ten w Los Angeles czy Londynie.

Studenci i Absolwenci UMB z najlepszym w Polsce wynikiem na Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym

– Wpływ na to ma zarówno nasze położenie, warunki atmosferyczne, jak też sytuacja socjoekonomiczna społeczeństwa – mówi dr hab. Łukasz Kuźma z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej UMB, kierownik projektu.

Wyjaśnia, że chodzi tu m.in. o mroźne wyże, które często ciągną do nas ze wschodu, a które sprawiają, że rozprzestrzenianie się i rozcieńczanie emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń jest utrudnione. Do tego dochodzi gorsza – w porównaniu z mieszkańcami innych regionów kraju – sytuacja ekonomiczna wschodniej Polski, co z kolei wpływa na np. używanie paliw kopalnych niższej jakości.

„Sezon” na boreliozę już trwa. Groźne są nie tylko kleszcze, ale też szarlatani, obiecujący „leczenie”

– Pamiętajmy, że polski smog dotyczy nie tylko dużych aglomeracji, ale przede wszystkim małych wsi i miasteczek, gdzie to zjawisko jest szczególnie widoczne – podkreśla dr hab. Kuźma.

Naukowcy sprawdzili, czy to zanieczyszczenie ma wpływ na zdrowie mieszkańców.

– Przeanalizowaliśmy wystąpienie wszystkich ostrych stanów sercowo-naczyniowych w ostatniej dekadzie i sprawdziliśmy, jaki wpływ na ich występowanie mają poziomy zanieczyszczenia powietrza – opowiada naukowiec z UMB.

Wyjaśnia, że badacze chcieli sprawdzić, czy nagły wzrost zanieczyszczenia powietrza działa jako „wyzwalacz” zawałów serca, ostrych zespołów wieńcowych i udarów niedokrwiennych, ale też – czy długotrwałe przebywanie, oddychanie w złych warunkach środowiskowych prowadzi do rozwoju tych chorób.

– Staraliśmy się również określić, jak wielkie straty dla społeczeństwa niesie narażenie na smog we wschodniej Polsce – dodaje dr hab. Kuźma.

Okazało się, że prawdziwe są oba założenia: na nasze zdrowie wpływa zarówno długotrwały smog, jak i nagłe pogorszenie jakości powietrza. I to wpływa – niestety – w sposób katastrofalny.

– Szacujemy, że w naszym regionie w ostatniej dekadzie średnie stężenie pyłów zawieszonych skraca życie każdego mieszkańca średnio o blisko dwa lata – podkreśla naukowiec.

Skutki smogu odczuwamy niemal natychmiast.

Prof. Marian Szamatowicz: Nie każdy musi chcieć korzystać z in vitro. Ale każdy powinien mieć taką szansę

– Szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza był najbardziej odczuwalny następnego dnia po ekspozycji – wyjaśnia. I dodaje, że najbardziej narażone na złą jakość powietrza były kobiety i osoby starsze.

– Redukując poziomy zanieczyszczenia powietrza do zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia norm, moglibyśmy uniknąć co siódmego przypadku ostrego zespołu wieńcowego albo udaru mózgu, co w analizowanym przez nas okresie przekłada się na ponad 25 tys. zawałów mięśnia sercowego oraz udarów niedokrwiennych, których można by uniknąć – podkreśla dr hab. Kuźma, któremu zależy na tym, by zanieczyszczenia powietrza brać pod uwagę również przy planowaniu działań profilaktycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaski smog skraca życie o dwa lata. Smog w naszym regionie jest bardziej szkodliwy niż ten w Liverpoolu czy Los Angeles - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna