MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok PLUS: Uniwesytet Medyczny podpisał umowę z zarządem województwa

Urszula Ludwiczak
Urszula Ludwiczak
Szefem projektu jest prof. Karol Kamiński z UMB
Szefem projektu jest prof. Karol Kamiński z UMB Anatol Chomicz
10 tysięcy mieszkańców województwa otrzyma zaproszenia na kompleksowe badania stanu zdrowia w ramach projektu Białystok PLUS. Projekt ten pozwoli ocenić ryzyko zachorowalności na schorzenia i przewidzieć, jakie czynniki środowiskowe warunkują choroby cywilizacyjne.

W poniedziałek władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który będzie realizować projekt, podpisały umowę o współpracy z przedstawicielami samorządu województwa podlaskiego.

- Chcemy włączyć się aktywnie w prace związane z ochroną zdrowia: diagnostykę i popularyzację profilaktyki, bo choroby cywilizacyjne są coraz większym problemem. Stąd podpisanie umowy z UMB - mówił Jerzy Leszczyński, marszałek województwa. - Myślę, że to dopiero początek naszej wieloletniej współpracy w tym zakresie.

W ramach projektu Białystok PLUS losowo wybrani mieszkańcy województwa (będzie to próba reprezentatywna dla społeczeństwa pod względem płci i wieku) w wieku od 20 do 80 lat zostaną poddani analizie medycznej, społecznej, socjologicznej i psychologicznej.

Projekt realizowany będzie w Centrum Badań Innowacyjnych w Zakładzie Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod kierownictwem prof. Karola Kamińskiego.

- Projekt jest unikalny w skali kraju i Europy - mówi prof. Karol Kamiński. - Dotychczasowe badania obejmowały jeden wycinek zdrowia ludności. Nasze badanie ma na celu połączenie wielu aspektów zdrowia. Każdy pacjent jest jednością i chcemy zbadać naszych obywateli pod szerokim kątem, zarówno układu oddechowego, zaburzeń metabolicznych, układu krążenia, ewentualnych chorób nowotworowych - tak, abyśmy uzyskali przestronny obraz stanu zdrowia miasta, a w dalszej perspektywie i województwa. Dane pozwolą odpowiedzieć na pytania, dlaczego dane choroby pojawiają się u niektórych osób, w jaki sposób możemy zapobiegać schorzeniom i jak moglibyśmy je w przyszłości leczyć.

Badania pilotażowe, w których udział weźmie 60-70 ochotników, ruszą na przełomie marca i kwietnia. Realizacja właściwego projektu rozpocznie się w 2017 r. Osoby, które zdecydują się na udział w badaniu, zostaną bezpłatnie poddane kilkugodzinnym, nowoczesnym badaniom diagnostycznym, m.in. krwi, składu ciała, funkcji płuc i serca, dna oka, obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Takie kompleksowe badania będą powtarzane kilkakrotnie, co pięć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna