MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przysięga Wojskowa Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w Białymstoku 28.04.2024. Zobacz zdjęcia

ska
91 elewów 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego złożyło w niedzielę 28 kwietnia 2024 w Białymstoku przysięgę wojskową Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Był uroczysty apel i parada wojskowa. A na zakończenie grochówka dla wszystkich. Zobacz zdjęcia z uroczystej przysięgi.

Przysięga Wojskowa Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w Białymstoku 28.04.2024 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy

Niedziela 28 kwietnia 2024 to wyjątkowy dzień dla 91 elewów i ich bliskich. Żołnierze Dobrowolnej Służby Wojskowej na Rynku Kościuszki, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego uroczyście złożyli przysięgę.

Wybrzmiały słowa Roty przysięgi wojskowej:

Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam: służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić, za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Na uroczysty apel przybyła kompania honorowa wystawiona przez kompanię dowodzenia z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego ze sztandarem 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego wraz z orkiestrą wojskową z Giżycka. W uroczystej przysiędze uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz, wojska, duchowieństwa, a także rodziny i bliscy składających przysięgę żołnierzy DZSW oraz mieszkańcy Białegostoku.

Tu zobacz spotkanie nowych żołnierzy z rodzinami i gratulacje od bliskich:

Złożenie przysięgi to osobisty akt, to złożenie obietnicy wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny. Gratuluję podjętej decyzji służby w wojsku - mówił podczas uroczystości płk. Paweł Lachowski, dowóddca18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, jednostki, pod okiem której szkolili się żołnierze DZSW.

Wspólnie powinniśmy manifestować dumę z polskiego oręża. To ważna uroczystość, życzę żołnierzom, by służba przynosiła radość i dumę - dodał wojewoda Jacek Brzozowski.

Błogosławieństwa nowo zaprzysiężonym żołnierzom udzielił kapelan Kościoła Katolickiego Garnizonu Białystok, ks. podpułkownik Bolesław Leszczyński.

Przysięga Wojskowa Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w Białymstoku. Wyróżnieni żołnierze

Po ceremonii przysięgi wojskowej wyróżniono żołnierzy, za duże zaangażowanie oraz przejawianie inicjatywy w czasie szkolenia podstawowego DZSW:

 • szer. elew Karol Ciereszko
 • szer. elew Marcin Hołubowicz
 • szer. elew Adrian Żarski
 • szer. elew Aneta Piaścik

Listy gratulacyjne wręczył płk. Paweł Lachowski i wojewoda Jacek Brzozowski. Gratulacje otrzymały również rodziny żołnierzy.

Po uroczystości przyszedł czas na gratulacje od bliskich żołnierzy DZSW oraz grochówkę dla wszystkich chętnych.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych – Ustawą o Obronie Ojczyzny. O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.

Po odbyciu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej, elewi stają się żołnierzami w stopniu szeregowego. Teraz mogą przejść do kolejnego etapu służby, czyli do szkolenia specjalistycznego połączonego z wykonywaniem obowiązków w wybranej przez siebie jednostce wojskowej, które potrwa do 11 miesięcy.

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW) polega na odbywaniu czynnej służby wojskowej: 28 dniowego Szkolenia Podstawowego (nauka regulaminów, musztry, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym) oraz trwającego do 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego, połączonego z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej.

Żołnierz otrzymuje:

 • miesięcznie uposażenia,
 • bezpłatne zakwaterowanie,
 • bezpłatne wyżywienie,
 • ulgę na przejazdy PKP,
 • ubezpieczenie i bezpłatną opiekę medyczną,
 • pierwszeństwo w powołaniu do zawodowej służby wojskowej,
 • ochronę stosunku pracy (jeżeli jest zatrudniony), po ukończeniu szkolenia, jeżeli nie zostanie powołany do zawodowej służby wojskowej, pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej,
 • możliwość nabycia bezpłatnych uprawnienie i kwalifikacji w tym np: kierowców C, C+E, D, operatorów sprzętów i maszyn, uprawnień w zakresie obsługi sprzętu inżynieryjnego, spawacza, nurka, skoczka spadochronowego.

W czasie pełnienia szkolenia specjalistycznego DZSW nie ma obowiązku skoszarowania w jednostce wojskowej. Żołnierz DZSW ma pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest formą ochotniczą, więc można ją przerwać lub zrezygnować. Można zdobyć dodatkowe uprawnienia. Wniosek o powołanie do służby wojskowej można złożyć w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna