W ramach konsorcjum razem z firmą SaMasz oraz Klastrem Obróbki Metali Politechnika Białostocka realizuje projekt badawczy, który dotyczy opracowania między innymi autodiagnostyki maszyn rolniczych. W hali maszyn Wydziału Mechanicznego trwają badania przetrząsacza zawieszanego serii P8 firmy SaMasz.
- Badamy przetrząsacz P8 – wyjaśnia dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB z Katedry Automatyki i Robotyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Składa się ona z ośmiu wirników i służy do przetrząsania masy zielonej. Naszym zadaniem jest opracowanie autonomicznego systemu diagnostyki maszyny, który będzie potrafił mierzyć tzw. „zdrowie maszyny” i informować użytkownika o stanie technicznym jego maszyny z pewnym wyprzedzeniem. Tak, aby rolnik mógł na przykład wcześniej zaplanować prace serwisowe.
Taka diagnostyka pozwoli przedłużyć efektywny czas wykorzystania maszyny w gospodarstwie.
- Mierzymy drgania w kilku kierunkach i w kilku osiach na wirnikach i przekładniach – wyjaśnia prof. Mystkowski kulisy badań w hali maszyn. – Prowadzimy pomiary przyspieszeń drgań wykorzystując do tego celu prototypowy system, który zbudowaliśmy w Politechnice Białostockiej. Sprawdzamy poprawność działania naszego systemu autodiagnostyki.
Dzięki systemowi autodiagnostyki rolnik nie tylko będzie znał aktualny stan techniczny maszyny, ale z pewnym wyprzedzeniem będzie mógł zaplanować prace serwisowe. Komunikacja z maszyną odbywać się będzie za pomocą aplikacji mobilnej. Aplikacja działająca na smartfonie, będzie informowała rolnika o parametrach pracy jego maszyny, aktualnym stopniu zużycia elementów oraz o zrealizowanej powierzchni przetrząsania. Stanie się tak dzięki zamontowanym czujnikom GPS.
Takie informacje będą przesyłane on-line do producenta przetrząsacza, co ułatwi planowanie prac konserwacyjnych i przygotowanie części zamiennych.
- Firma SaMasz jako serwis też będzie dostawać pełną informację o podstawowych parametrach danej maszyny, takich jak: maksymalna amplituda drgań, wartość skuteczna, współczynniki RMS, Kurtoza itd. na poszczególnych osiach pracy maszyny oraz wartości temperatury w połączeniach kinematycznych - wyjaśnia prof. Mystkowski. Docelowo zostaną także zaimplementowane algorytmy sztucznej inteligencji których zadaniem będzie predykcyjne wykrywanie symptomów uszkodzeń maszyny. - Chciałbym zauważyć, że komercyjne takie systemy są bardzo drogie - nam udało się zbudować system, który będzie kilkukrotnie tańszy oraz będzie posiadał większą funkcjonalność.
Badania przetrząsacza P8 są częścią projektu badawczo-rozwojowego „Prace badawczo-rozwojowe nad zespołem maszyn rolniczych do zrównoważonego zbioru zielonki z wykorzystaniem inteligentnych technologii firmy SaMasz wspierających koncepcję Doliny Rolniczej 4.0”. Jego finalnym efektem będzie przebadanie i skoordynowanie pracy trzech maszyn.
- Planujemy zaprojektować, wykonać i przetestować trzy maszyny, które będą ze sobą współpracowały: kosiarkę dwustronną, przetrząsacz i zgrabiarkę - wyjaśniał w lipcu 2021 roku dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich. -
Projekt ten otrzymał dofinansowanie w konkursie „Szybka ścieżka – Agrotech" i będzie realizowany w ramach konsorcjum SaMasz, Politechnika Białostocka oraz Klaster Obróbki Metali. Jego wartość wynosi 11 374 367,23 zł.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?