Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok > Wystawa prac twórcy obrazu Jezusa Miłosiernego

opr. online
Wystawę kilkudziesięciu prac Eugeniusza Kazimirowskiego, twórcy obrazu Jezusa Miłosiernego, można od wczoraj oglądać w białostockim ratuszu. Ma ona związek z zapowiedzianą na wrzesień beatyfikacją ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. siostry Faustyny.

Na wystawie w siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zgromadzono kilkadziesiąt prac artysty, m.in. portretów, pejzaży, akwarel, grafik i oryginalnych fotografii jego autorstwa, przedstawiających kościoły i przyrodę regionu. Wystawa potrwa do początku października.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Andrzej Lechowski, wystawa pod nazwą "Znajomy świętych" prezentuje nieliczne prace artysty, które przetrwały II wojnę światową.

Jeden z fragmentów ekspozycji poświęcono historii obrazu Jezusa Miłosiernego, który znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Zaprezentowano reprodukcję obrazu, zdjęcia ks. Michała Sopoćki i s. Faustyny oraz kalendarium powstawania malowidła.

Czczony przez katolików na całym świecie obraz Kazimirowski malował przez kilka miesięcy 1934 roku według wskazówek siostry Faustyny Kowalskiej. Pozował i doradzał mu ówczesny spowiednik i powiernik Faustyny, a także późniejszy orędownik kultu Miłosierdzia Bożego, ks. Michał Sopoćko. Beatyfikacja ks. Sopoćki ma się odbyć 28 września w białostockiej parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie jest pochowany.

Ks. Sopoćko drugą połowę życia spędził w Białymstoku, gdzie zmarł w 1975 roku, mając opinię "świętego kapłana". Opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, w których dał podstawy biblijne i teologiczne kultu miłosierdzia. Dzięki niemu, w czasie II wojny powstało nowe zgromadzenie zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego, nazywanych faustynkami.

W Białymstoku pochowany jest również (urodzony w 1873 roku w Wygnance na Podolu) Eugeniusz Kazimirowski, który od 1936 roku mieszkał w tym mieście, nie tylko malując obrazy, ale także działając aktywnie w towarzystwach krajoznawczych i na rzecz turystycznej promocji regionu. Artysta zmarł w 1939 roku.

Na jego pokaźny dorobek malarski, który w większości zaginął w wojennej zawierusze, składały się przede wszystkim malownicze pejzaże z Ukrainy, Litwy, Suwalszczyzny i Białowieży oraz portrety. Był uczniem m.in. Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna