MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Zakład Diagnostyki Obrazowej w nowym miejscu. Tak remontuje się BCO (zdjęcia, wideo)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Fot. Sebastian Rokicki
Mnóstwo nowych sprzętów, a dodatkowo nowe, świeżo wyremontowane i przestronne miejsce. Właśnie otwarto zakład diagnostyki obrazowej w BCO.

Do tej pory mieścił się w najstarszym budynku należącym do BCO, od ulicy Ogrodowej.

- Pomieszczenia były w różnych miejscach, pacjent często był zdezorientowany. Teraz postawiliśmy na komfort, bo cały zakład mieści się w jednym skrzydle budynku. Zadbaliśmy też o odpowiednie oznaczenia poszczególnych gabinetów: duże i nowoczesne, by pacjent nie miał trudności z trafieniem w odpowiednie miejsce - mówi Magdalena Borkowska, dyrektorka BCO.

Zaplanują leczenie tak, by radioterapia nie zaszkodziła. BCO ma nowy sprzęt

Remont kosztował w sumie 9 351 996, z czego ze środków budżetu Województwa Podlaskiego dofinansowanie wyniosło 8 979 tys. zł.

Teraz główna siedziba ZDO znajduje się na parterze. Piwnicę przeznaczono na pomieszczenia socjalne, zorganizowano archiwum z dokumentacją medyczną i magazyny.

- Mamy nową rejestrację, bardzo nowoczesną, gdzie za pośrednictwem biletów pacjenci mogą się zarejestrować - pokazuje Magdalena Borkowska, dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii. Jest tu też m.in gabinet cyfrowego RTG, mammografu i czyety gabinety usg.

Ale przyznaje, że bardzo ją cieszy również nowe - i bardzo nowoczesne - wyposażenie ZDO.

BCO: Białostoccy lekarze przeprowadzili profilaktyczną mastektomię. By więcej nie zachorować na raka piersi. Pierwszą opłaconą przez NFZ

- Mamy nowy cyfrowy mammograf z funkcją tomosyntezy i mammografii, stół do biopsji stereotaktycznej piersi z wyposażeniem, cyfrowy aparatu RTG ze stołem cyfrowym, system stereotaktycznej biopsji prostaty, aparat USG - wymienia.

Dzięki zakupowi innowacyjnego sprzętu możliwe jest teraz wykonywanie tu procedur nowoczesnej diagnostyki, które do tej pory nie były stosowane w jednostkach ochrony zdrowia w naszym regionie.

To m.in. mammografia spektralna, która pozwala na ograniczenie wyników fałszywie dodatnich i konieczności powtarzania badania, czy wykonywania niepotrzebnych biopsji. Badanie pokazuje nieprawidłowe unaczynienie zmian nowotworowych. Możliwość wykonania takiego badania jest szczególnie ważna w przypadku oceny rozległości zmian przed rozpoczęciem leczenia i podczas oceny reakcji zmiany nowotworowej na leczenie oraz oceny zmian niejednoznacznych w badaniu USG i mammografii.

Z Zakładzie Diagnostyki Obrazowej jest też już możliwe wykonywanie biopsji fuzyjnej MRI + USG w diagnostyce raka prostaty oraz biopsji stereotaktycznej piersi.

BCO: Blisko 5 milionów złotych na przebudowę Białostockiego Centrum Onkologii

To pierwsze badanie skraca proces diagnozowania raka stercza oraz pozwala na celowaną radioterapię. Zakupiona aparatura pozwala na bardziej precyzyjnie pobranie materiałów z obszarów zmienionych, jednocześnie redukując liczbę „ślepych wycinków”, co za tym idzie ogranicza ilość biopsji, ułatwia diagnostykę).

Z kolei biopsja stereotaktyczna piersi sprawdza się jako metoda diagnostyczna dla guzów podejrzanych, jak i metoda terapeutyczna w przypadku zmian łagodnych, dzięki której pacjentka unika leczenia operacyjnego. Biopsja stereotaktyczna pod kontrolą mammografii jest skuteczną metodą oceny podejrzanych mikrozwapnień i zmian niewidocznych w USG w ramach programu przesiewowego raka piersi.

Ale to nie koniec nowości i remontów w BCO. - Planujemy wyremontować drugą część tego budynku, w którym jest nowy ZDO, czyli budynku po byłej ginekologii i położnictwie szpitala wojewódzkiego. Przeniesiemy oddziały ze starych budynków szpitala. To na pewno poprawi komfort pobytu tutaj - planuje Małgorzata Borkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Białystok. Zakład Diagnostyki Obrazowej w nowym miejscu. Tak remontuje się BCO (zdjęcia, wideo) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna