Bielsk Podlaski. Wyniki Unibep SA po pierwszym półroczu 2021. Komentarz prezesa

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Unibep SA
Udostępnij:
Prawie 16 mln zł zysku netto (wzrost o ok. 70 proc. rdr), przy sprzedaży rzędu 694 mln zł (spadek o 5 proc. rdr). Takie są wyniki Grupy Unibep po pierwszym półroczu 2021 roku. Nadal trwa boom na rynku deweloperskim, dobrze radzą sobie budownictwo kubaturowe i infrastrukturalne, ale budownictwo modułowe mimo znacznie lepszej sprzedaży nadal musi pracować nad poprawą swego wyniku. Raport został opublikowany w końcu sierpnia.

- Nasz portfel zamówień w części budowlano-infrastrukturalnej wynosi około 2,2 mld zł, w tym już nad drugie półrocze ma wartość około 1 mld zł. Nasza spółka deweloperska Unidevelopment SA korzysta z boomu na rynku deweloperskim i rosnących cen mieszkań. Tylko w pierwszym półroczu jej wynik sięga 8,5 mln zł netto – pisze w liście do akcjonariuszy Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA.

Historyczne - dobre - wyniki. Grupa Unibep SA podsumowała ze...

Zapowiedział jednocześnie, że w przypadku Unidevelopment SA większe znaczenie biznesowe w wynikach Grupy spodziewane jest w ostatnim kwartale 2021 roku. Obecnie spółka w realizowanych projektach posiada 1560 lokali.

Czytaj również: Bielski Unibep SA buduje w Polsce. Wiecha na osiedlu Olimpijczyk w Łodzi [zdjęcia]

- Według dostępnych analiz rynkowych hossa na rynku nieruchomości potrwa co najmniej jeszcze kilka kwartałów. Spowodowane jest to m.in. niskimi stopami procentowymi, obawami o rosnącą inflację i rekordowym poziomem oszczędności gospodarstw domowych, co bezpośrednio przekłada się na silny popyt na mieszkania zarówno wśród klientów korzystających z kredytu hipotecznego, jak i dysponujących własnym kapitałem – tłumaczy wynik Leszek Gołąbiecki.

W ramach generalnego wykonawstwa w kraju Grupa prowadzi ponad 40 budów. W tym segmencie działalności portfel zamówień wynosi ok. 1,3 mld i jest zadowalający. Od kilku miesięcy rosną ceny materiałów, które bezpośrednio wpływają na poziom kosztów budów, ale firma monitoruje i ceny, i ich wpływ na poszczególne projekty.

- Koncentrujemy się na kontroli i optymalizacji kosztów, co pozwala nam zminimalizować wpływ negatywnych czynników rynkowych i umożliwi osiąganie zakładanych rentowności. Co istotne, naszymi głównymi klientami są inwestorzy prywatni, z którymi rozmawiamy o rosnących kosztach i efektywnie staramy się o rekompensaty z tym związane – podkreśla prezes.

Czytaj również: Bielski Unibep zbuduje mieszkania komunalne w Małkini. Historyczny projekt w formule PPP

Według Leszka Gołąbieckiego, segment infrastrukturalny osiągnął w pierwszym półroczu założone wyniki finansowe. Segment ma bardzo dobry portfel zleceń, który wynosi ok. 860 mln zł na drugie półrocze (i lata kolejne).

Tak, jak w przypadku generalnego wykonawstwa monitorowany jest wzrost cen materiałów (m.in. asfaltu i paliw). Firma analizuje też ich wpływ na poszczególne projekty i optymalizuje koszty, by utrzymać rentowność. W przypadku zamówień publicznych, dużych inwestycji (prowadzonych przez 3-4 lata) w umowach wpisane są klauzule waloryzacyjne.

- W najbliższych latach stawiamy na mocny rozwój tego segmentu naszej działalności, gdyż chcemy skorzystać z realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych prowadzonych w Polsce Wschodniej. Szacujemy, że na te inwestycje infrastrukturalne zostaną przeznaczone znaczne fundusze z różnych programów rządowych i samorządowych. Dlatego rozszerzamy działalność geograficzną segmentu infrastruktury – chcemy być obecni nie tylko na terenie woj. podlaskiego, ale także w województwach: warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz we wschodniej części Mazowieckiego – zapowiada prezes Unibepu.

Informuje też, że Budrex (półka budująca wiadukty, mosty i inne obiekty inżynierskie) ma w swoim portfelu zamówienia warte około 122 mln zł. I zamierza, tak jak Oddział Infrastruktury, wykorzystać wzrost liczby dużych inwestycji infrastrukturalnych, prowadzonych w Polsce Wschodniej.

Unibep SA zbuduje osiedle mieszkaniowe w Łodzi. Dla Polskieg...

Z kolei Unihouse SA (spółka zależna od Unibep SA) – producent budynków wielorodzinnych w technologii modułowej drewnianej realizuje zamówienia na 270 mln zł (na drugie półrocze i lata kolejne). Drastyczny wzrost cen drewna i drewnopochodnych oraz innych potrzebnych materiałów, przekłada się na koszt produkcji modułów. Dlatego spółka monitoruje sytuację optymalizując procesy w fabryce i na placach budów oraz efektywnie negocjuje z klientami urealnione ceny swoich produktów.

- Analizując aktualny poziom zamówień i plany finansowe poszczególnych segmentów spodziewamy się, że w drugiej połowie roku nastąpi wzrost przychodów ze sprzedaży – uważa prezes Unibep SA.

W lipcu tego roku, Unibep SA wypłaciła akcjonariuszom dywidendę - 30 groszy na akcję (najwyższą w historii). W sumie akcjonariusze otrzymali 9 471 190,20 zł. Z wypłaty dywidendy za rok obrotowy 2020 wyłączone były akcje własne spółki, a jest ich 3,5 mln.

– Z optymizmem patrzymy na kolejne miesiące – podsumował Leszek Gołąbiecki. - Mając na względzie dynamiczną sytuację rynkową, skupiamy się na terminowej realizacji kontraktów w każdym segmencie działalności. Dbamy o najwyższą jakość i pilnujemy stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Niezmiennie prowadzimy też akwizycję we wszystkich segmentach działalności i sukcesywnie wzmacniamy kadry (Unibep zatrudnia 1586 osób) – kończy swój komentarz Leszek Gołąbiecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Bielsk Podlaski. Wyniki Unibep SA po pierwszym półroczu 2021. Komentarz prezesa - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie