Bielszczanie przełamali ligową niemoc i wygrali w dogrywce [ZDJĘCIA]

Z. Turowski
BKS Tur Basket Bielsk Podlaski po zaciętej walce i dogrywce pokonał w II lidze Stal Stalowa Wola 99:93

Horror z happy endem zafundowali w sobotę koszykarze Tura. Po zaciętej walce wygrali sześcioma punktami w dogrywce ze Stalą Stalowa Wola 99:93.

- Cieszę się z bardzo ważnego zwycięstwa, ale myśmy je wymęczyli, zamiast spokojnie pokonać rywala - mówił po meczu trener Tura Andrzej Sinilnikow.

Stal to klub ze sporymi osiągnięciami w koszykarskiej ekstraklasie, który jednak ostatnio przeżywa trudny okres. Klub ten odbił się jednak od dna w III lidze i rozpoczął odbudowę składu. Do Bielska przyjechał z grającym niegdyś w ekstraklasie Rafałem Partyką i kilkoma zawodnikami pamiętającymi występy Stali w I lidze. Jednak od początku meczu pierwsze skrzypce w drużynie gości grał obchodzący niedawno dwudzieste urodziny rozgrywający Dawid Zaguła. Skutecznymi rzutami wspomagał go drugi z obrońców Sylwester Konieczny i Stal szybko wyszła na prowadzenie 10:2.

Wtedy Andrzej Sinielnikow wymienił zawodników obwodowych: wpuścił na parkiet mającego świetny dzień Sylwestra Kusa oraz powracającego po kontuzji Kordiana Jóźwiuka, który szybko trafił dwukrotnie z dystansu i pierwszą kwartę Tur wygrał 31: 25. W czasie kolejnych dwóch części gry Tur kontrolował sytuację na boisku, głównie za sprawą jak zwykle niezawodnego Łukasza Kuczyńskiego i wspomagającego go dzielnie Arkadiusza Zabielskiego. Nic nie zapowiadało koszmaru czwartej kwarty. Niestety, w końcówce nominalnego czasu gry odpowiedzialność sparaliżowała bielszczan.

- Zastanawiałem się, czy na naszej ławce potrzebny jest trener, bo po każdej mojej podpowiedzi zawodnicy grali zupełnie co innego, niż od nich wymagałem - mówił Sinielnikow. - Wymieniałem zawodników na pozycji rozgrywającego, ale wejście każdego z nich na boisko kończyło się stratą przez naszą drużynę kilku punktów.

Za piąte przewinienie zszedł z boiska Mateusz Bębeniec i znowu za wyprowadzanie piłki musiał się wziąć podkoszowy Zabielski. Ostatnią minutę obaj trenerzy wykorzystywali na kolejne czasy. Po jednym z nich Kus podwyższył trafiając dwa osobiste na 83:80. Gościom pozostało 9 sekund. Piłka powędrowała do Koniecznego, a ten trafił za 3 punkty!

Remis, dogrywka. Na szczęście w niej zimną krwią wykazał się Kus, który przez cały mecz często decydował się na udane akcje indywidualne, a pod jego koniec dołożył też sporo asyst. Po podaniu nieco zagubionego Patryka Bajtusa trafił Algis Łukaszewicz, z dystansu rzucił Zabielski, a wynik 99:93 ustalił celnymi osobistymi Kus.

- Dobrze, że przełamaliśmy ligową niemoc i wygraliśmy mecz, ale jeśli mamy być zespołem z aspiracjami, to nie możemy robić takich błędów, jakie nam się dzisiaj przydarzały - podkreślał trener Sinielnikow.