Zbigniew Turowski
Koszykarze przechodzą dobrą passę.
Koszykarze przechodzą dobrą passę. Zbigniew Turowski
Bielszczanie w II lidze pokonali na wyjeździe Polonię Warszawa, a u siebie w III lidze pokonali Nenufar Ełk

Czterdzieści minut walki o każdą piłkę - tak wyglądał sobotni mecz koszykarzy Tura w Warszawie z tamtejszą Polonią. Bielszczanie wygrali też dzień później w III lidze z Nenufarem Ełk.

Warszawianie to ostatnia drużyna w tabeli II ligi, która w składzie ma wielu młodych zawodników. Braki doświadczenia nadrabia zaangażowaniem.

- To był dla nas ciężki mecz, bo zawodnicy Polonii walczyli jak lwy - przyznawał lider Tura Łukasz Kuczyński, który sobotni pojedynek przypłacił rozbitym nosem.

Kucza przez cały mecz miał przy sobie jednego z graczy gospodarzy w roli „plastra”, ale i tak zdołał rzucić 26 punktów i dołożyć do tego 13 zbiórek.

- Polonia to bardzo ciekawy zespół. Wysoki, młody i dynamiczny, bardzo perspektywiczny - oceniał trener Tura, Andrzej Sinielnikow.

I opowiadał, jak od pierwszych minut gospodarze sobotniego meczu zaatakowali Tura i wysokim pressingiem walczyli o każdą piłkę. Często ją zdobywali, ale potem szwankowała ich skuteczność przy oddawaniu rzutów. W drugiej połowie doświadczenie Kuczyńskiego, Arkadiusza Zabielskiego i Jakuba Jóźwiuka, wsparte walecznością młodszych kolegów wzięło górę i Tur wygrał 69:60.

- Zwyciężyliśmy dzięki mądrości taktycznej - mówił Sinielnikow. - Wytrzymaliśmy ich napór i znaleźliśmy sposób na aktywną obronę. W ostatnich minutach zagraliśmy na Kuczyńskiego, a on pewnie trafiał do kosza.

Sobotnia bitwa warszawska odbiła się na formie naszych zawodników w niedzielnym meczu III ligi. W pierwszej kwarcie goście z Ełku byli znacznie skuteczniejsi i objęli wysokie prowadzenie 25:11. Wtedy dwiema celnymi „trójkami” odpowiedział Grygoruk, a wspomogli go pozostali kadeci na czele z Piotrem Wójtowiczem.

Po przerwie Tur wzmocnił jeszcze defensywę i goście przez długi czas nie potrafili zdobywać punktów. Czwarta kwarta była już wyrównana i losy meczu ważyły się do ostatniego gwizdka. Na 20 sekund przed końcem Karol Romanowski trafił z dystansu i Tur prowadził tylko 60:59. Rzut osobisty trafił imponujący walecznością w obu weekendowych meczach Łukasz Dmitruk, a potem dwa ciosy gości chybiły celu i Tur znów mógł się cieszyć ze zwycięstwa.

Warszawa, 21.11.15 - II liga

Polonia Warszawa - Tur

Basket Bielsk Podlaski 60:69

(17:18, 15:14, 13:17, 15:20)

Sędziowali: Adam Kołoszewski i Jakub Adameczek.

Polonia: Doliński 3 (1/3x3), Nieporęcki 14 (2/5x3), Skowroński 17 (2/3x3), Olszewski 6 (3 as, 14 zb), Kober 12 (13 zb) oraz: Grabowski 3 (1/2x3), Jagiełło 3 (1/7x3), Aderek 1, Szóstakowski 1, Fischer 0, Stokowski 0.

Tur: Mateusz Bębeniec 7 (1/3x3), J. Jóźwiuk 12 (2/3x3, 6 as), Dmitruk 3 (1/3x3), Kuczyński 26 (2/7x3, 13 zb), Zabielski 17 (6 as, 8 zb) oraz: Maciej Bębeniec 2, Tomczuk 2, Łukaszewicz 0, Waszczeniuk 0.

Bielsk Podl., 22.11.15 - III liga

Tur Basket - Nenufar Ełk 61:59

(11:23, 14:11, 18:6, 18:19)

Sędziowali: Andrzej Cichocki i Grzegorz Pilat. Widzów 50.

Tur: Mateusz Bębeniec 17 (2x3), J. Jóźwiuk 0, Dmitruk 8 (1x3), Buczyński 0, Łukaszewicz 15 oraz: Grygoruk 12 (2x3), Wójtowicz 7, Waszczeniuk 2, Jefimiuk 0, Tomczuk 0.

Nenufar: Walak 12, Stanisławajtys 7, Kartaszow 3, Pawłowski 10 (1x3), Gąsiorek 20 oraz: Łowczyk 4, Romatowski 3 (1x3), Jankowski 0, Zieliński 0.