Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bolesne miesiączki dokuczają nawet co drugiej kobiecie

Ewa Kurzyńska
Rozmowa z dr. n. med. Tomaszem Magoniem.
Wygraj TABLET  w naszej akcji „Czytam, więc …”
Wygraj TABLET w naszej akcji „Czytam, więc …”

Wygraj TABLET w naszej akcji "Czytam, więc …"

Kiedy młoda dziewczyna może spodziewać się pierwszej miesiączki?
- Wiek pierwszej miesiączki przypada na okres między 10. a 17. rokiem życia. To ważne dla młodych kobiet wydarzenie ma zazwyczaj miejsce ok. 13. urodzin.

Po czym można poznać, że zbliża się ten przełomowy moment?
- Menstruacja jest finalnym etapem okresu dojrzewania płciowego kobiecego ciała. Dlatego wcześniej zaczynają rosnąć piersi, zaokrąglają się biodra, pojawia owłosienie łonowe. W tym okresie młoda dziewczyna zazwyczaj zaczyna też rosnąć i przybierać na wadze. Dopiero gdy ciało jest gotowe, mózg otrzymuje sygnał: dziewczynka jest gotowa, by stać się kobietą. Tak to, w dużym uproszczeniu, przebiega.

Czy to prawda, że ból podczas miesiączki towarzyszy aż 40 proc. kobiet?
- Tak. Niektóre statystki mówią nawet, że to zmora co drugiej kobiety. Ból obejmuje zazwyczaj podbrzusze oraz okolice lędźwi. Dolegliwości występują zazwyczaj tuż przed miesiączką oraz przez dwa-trzy dni po jej rozpoczęciu.

Kiedy należy szukać pomocy lekarza?
- Warto zasięgać porady w sytuacji, gdy silny ból wystąpił po raz pierwszy, a dotychczasowe miesiączki przebiegały bez zaburzeń. Do lekarza należy się udać zwłaszcza wówczas, gdy krwawienie jest bardzo obfite lub towarzyszy mu gorączka. To objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu w obrębie dróg rodnych.

Jak lekarz może pomóc kobiecie?
- Najpierw ginekolog przeprowadza rozmowę, czyli tzw. wywiad lekarski z pacjentką. Na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz innych dodatkowych badań specjalista może postawić diagnozę. Jeżeli okaże się, że przyczyną dolegliwości jest np. wada rozwojowa macicy, endometrioza, mięśniaki czy przewlekłe stany zapalne narządów rodnych, mówi się o wtórnym bolesnym miesiączkowaniu.

Czyli jakim?
- To znaczy takim, którego przyczyną jest ewidentna choroba organiczna. Lecząc ją, leczy się pacjentkę także z bolesnego miesiączkowania. Wtórne, bolesne miesiączkowanie występuje zazwyczaj po okresie wcześniejszego, niebolesnego. Najczęściej u pacjentek po 20. roku życia.

A co w sytuacji, gdy pacjentka jest zdrowa, a mimo to ból co miesiąc jej towarzyszy?
- Wówczas mówi się o tzw. pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. To znaczy, że dolegliwości nie powoduje żadna choroba organiczna. Tego typu problemy diagnozuje się najczęściej u młodych dziewcząt, przed 20. rokiem życia. U źródeł problemów mogą leżeć wówczas zaburzenia hormonalne.

Młode kobiety słyszą czasem od babć, że bóle towarzyszące menstruacji miną po porodzie. To możliwe?
- Tak. Jedną z przyczyn tego typu dolegliwości jest zwężenie kanału szyjki macicy, który w trakcie porodu siłami natury ulega rozszerzeniu. W efekcie odpływ krwi menstruacyjnej, wcześniej utrudniony, przebiega normalnie i ból się nie pojawia.

Włącz się do naszej akcji: "Czytam, więc ...". Do wygrania TABLET!

Jak przetrwać "trudne dni"?
- Lekarze dysponują całą gamą leków, które mogą przynieść ulgę. To m.in. środki przeciwbólowe, rozkurczowe. Co ważne, sposób leczenia bolesnego miesiączkowania powinien być zawsze ustalony indywidualnie, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości i chorób współistniejących. Należy też pamiętać, by podczas miesiączki nie brać leków, które zawierają kwas acetylosalicylowy. To substancja, która działanie rozrzedza krew, co może być przyczyną obfitych krwawień.

A domowe sposoby skutkują?
- Owszem. Mogą pomóc np. ciepłe okłady na brzuch czy plecy, które rozluźnią napięte mięśnie. Napary ziołowe z rumianku, liści malin czy mięty, pite 2-3 dni przed spodziewaną menstruacją, działają łagodnie rozkurczowo. Kobieta może sobie pomóc także dietą, unikając potraw wzdymających i ciężkostrawnych.

Rozmawiała Ewa Kurzyńska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna