Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek szpitala będzie należeć do miasta. Jakie są plany?

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
W budynku przy Marii Skłodowskiej-Cure wciąż mieści się Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy łomżyńskiego szpitala. Bo trwa adaptacja pomieszczeń w szpitalu, na którą samorząd województwa przeznaczył 5 mln zł. Odział ma być tam, gdzie do niedawna była ginekologia.
W budynku przy Marii Skłodowskiej-Cure wciąż mieści się Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy łomżyńskiego szpitala. Bo trwa adaptacja pomieszczeń w szpitalu, na którą samorząd województwa przeznaczył 5 mln zł. Odział ma być tam, gdzie do niedawna była ginekologia.
Ruszyła procedura przekazania budynku "zakaźniaka" miastu.

Nie wycofujemy się z pomysłu utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego - zapewnia Łukasz Czech z Urzędu Miasta Łomża. - Na remont budynku będą zarezerwowane pieniądze w przyszłorocznym budżecie miasta. Ale dziś jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnych kwotach - podkreśla.

W minionym tygodniu Zarząd Województwa Podlaskiego zgodził się na przekazanie w formie darowizny nieruchomości przy Marii Skłodowskiej-Cure samorządowi Łomży. Ale jak podkreślają urzędnicy z ratusza, procedura przekazania potrwa kilka miesięcy.

Czekają na przeprowadzkę

Wspomniana darowizna obejmuje zarówno budynek, w którym wciąż mieści się Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i ok. 1,2 hektarową działkę. W zakładzie, który chce tu uruchomić miasto opiekę mogłoby znaleźć ok. 60 osób chorych i w podeszłym wieku. W okolicy nie ma takiej placówki.

- A potrzeba jest ogromna, bo w mieście jest coraz więcej starszych osób, które wymagają fachowej opieki - podkreśla Jan Lisiecki, honorowy prezes Polskiego Zawiązku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży.

- A ta liczba ciągle rośnie. Obecnie do nas zapisanych jest 735 osób z powiatu łomżyńskiego i kolneńskiego, a przecież nie wszyscy wstępują do Związku - informuje Elżbieta Grzanko, obecny prezes PZERiI w Łomży. - Seniorzy często narzekają na brak kompleksowej opieki medycznej. W ogóle życie starszych osób nie jest łatwe.

Prezes zwraca uwagę, że cztery lata temu z tzw. darów, czyli bezpłatnej żywności, którą Związek dostarcza podopiecznym raz w miesiącu, korzystało ok. 110 osób, dziś to już 360.

- To ważne, by pamiętać o starszych ludziach - dodaje Elżbieta Grzanko. - Uważam, że taki ośrodek jest bardzo potrzebny.
Oddział płucny budynek przy M. Skłodowskiej-Cure opuści w następnym miesiącu, bo do 5 grudnia powinny zakończyć się prace remontowe na dawnym oddziale ginekologicznym, gdzie będzie się mieścił.

Nikłe szanse na geriatrię

Jan Lisiecki od kilku miesięcy zabiega także o utworzenie oddziału geriatrycznego.
- Spotkałem się w tej sprawie z dyrektorem szpitala, który stwierdził, że oddział mógłby mieścić się w głównym gmachu szpitala - mówi. - Dla nas seniorów to bardzo dobra wiadomość. Taką potrzebę zauważa też marszałek województwa, ale podkreśla, że kłopot będzie ze specjalistami. W województwie jest tylko 14 lekarzy geriatrów.

Problemem są także finanse. - Pieniądze w NFZ na przyszły rok już zostały rozdysponowane i nie uwzględniają powstania takiego oddziału - mówi Hanna Majewska-Dąbrowska, zastępca dyrektora łomżyńskiego szpitala ds. lecznictwa. - Obecnie w Łomży nie pracuje żaden lekarz geriatra. Ta specjalizacja nie cieszy się popularnością. W ostatnich dwóch sesjach nie było żadnego egzaminu z tej specjalizacji - dodaje.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna