Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski i projekty uchwał mają aktywizować mieszkańców

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Do końca marca grajewianie poznają wyniki głosowania i listę inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
Do końca marca grajewianie poznają wyniki głosowania i listę inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Archiwum
Tylko 10 projektów obywatelskich na realizację różnego rodzaju inwestycji w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego wpłynęło do Urzędu Miasta Grajewo.

Helena Wróblewska, OWOP w Białymstoku

Helena Wróblewska, OWOP w Białymstoku

Kluczową rolę w informowaniu społeczeństwa o możliwościach jakie niesie ze sobą m.in. realizacja budżetu obywatelskiego jest współpraca urzędów z organizacjami pozarządowymi. Społeczeństwo, by chciało wziąć w czymś udział musi wiedzieć, jakie są możliwości, więc tu niezwykle ważna jest edukacja. Nasze społeczeństwo wciąż dojrzewa do takich form działania. Aby to zmienić, warto angażować ludzi już od początku, już na etapie planowania, by mieli świadomość, że realnie mają wpływ na zmiany.

Grajewianie mają do wydania w tym roku 100 tys. zł, ale taka forma decydowania o publicznych pieniądzach to dla wielu zupełna nowość.

Na drogi i parkingi

- Zbieranie wniosków rozpoczęliśmy 1 stycznia, odbyło się też spotkanie informacyjne z mieszkańcami - mówi Tomasz Strózik z Urzędu Miasta Grajewa. - Niestety frekwencja nie była zbyt duża.

W spotkaniu wzięli udział miejscy radni, urzędnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, ale samych mieszkańców Grajewa można było policzyć na palcach jednej ręki.

- Mimo tego liczymy, że liczba złożonych wniosków będzie większa i sięgnie ok. 20 - dodaje Tomasz Strózik.

A na co chcieliby wydać 100 tys. zł ci, którzy już wnioski złożyli? Parkingi, drogi i place zabaw.

Do połowy lutego urzędnicy zajmą się weryfikacją złożonych projektów. Powstanie lista zadań, na które od 1 do 14 marca będą głosowali mieszkańcy. Głosowanie poprzedzi kampania promocyjno-informacyjna.

Do końca marca grajewianie poznają wyniki głosowania i listę inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Mogą stanowić prawo

A budżet obywatelski to niejedyne narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy mogą wpływać na to, co dzieje się w ich mieście. W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Grajewa przegłosowała zmiany w statucie i wprowadziła możliwość zgłaszania uchwał przez mieszkańców. Propozycję projektu Inicjatywy Uchwałodawczej przygotowała radna Marta Gutowska.

- Oznacza to, że obok burmistrza, komisji, klubów i grupy co najmniej pięciu radnych projekty uchwał mogą też zgłaszać mieszkańcy - podkreśla Tomasz Dudziński, dyrektor GIH, który także podpisał się pod wspomnianym projektem.

Składany projekt uchwały musi podpisać 200 mieszkańców. Następnie jak każdą uchwałę musi przegłosować Rada.

- Grajewo jest pierwszym w byłym łomżyńskim, a siódmym w województwie podlaskim samorządem, który daje mieszkańcom taką możliwość - dodaje Dudziński. - Główny cel to zwiększenie aktywności mieszkańców. To nowe narzędzie, więc szczerze mówiąc na początek jedna uchwała w ciągu roku to już były sukces.

Pytanie tylko ilu będzie chciało z tego narzędzia skorzystać.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna