Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CHARLES DICKENS. Dwusetna rocznica urodzin z GOOGLE

(uu)
Charles Dickens miałby dziś 200 lat. Google postanowiło uhonorować pisarza specjalnym logo "Doodle".
Charles Dickens miałby dziś 200 lat. Google postanowiło uhonorować pisarza specjalnym logo "Doodle". Jeremiah Gurney / Wikipedia
Choć powieściopisarz żył setki lat temu jego dzieła są nadal cenioną i popularną marką.
Charles John Huffam Dickens urodził się 7 lutego 1812 roku w Landport koło Portsmouth. Miał siedmioro rodzeństwa, był drugim z dziewiątki dzieci swoich rodziców. Był synem urzędnika admiralicji. Jako dziecko zmagał się z licznymi chorobami oraz jeszcze liczniejszymi przeprowadzkami. Choć jego dzieciństwo było trudne i niewesołe, w szkole zauważono, że jest niezwykle uzdolniony i bystry. Gdy miał 11 lat, jego ojciec wraz z rodziną został osadzony w więzieniu za długi.

Charles Dickens. Dziś mija 200 lat od jego urodzin

Tylko mały Karol pozostał na wolności. Rozpoczął pracę w fabryce pasty do butów. Zatrudnił się przy myciu buteleczek z preparatem i naklejaniu na nie etykiet. Pracował po 10 godzin dziennie. Po jakimś czasie zatrudnił się jako urzędnik sądowy. Zdobył wykształcenie i w zaczął pracować jako sprawozdawca parlamentarny oraz dziennikarz w londyńskich dziennikach.



W tym okresie zaczął pisać pierwsze, publikowane w czasopismach, szkice wydane jako Szkice Boza (Sketches by Boz). Były to z reguły humorystyczne opisy ludzi, których spotkał. Po sukcesie "Klubu Pickwicka" zajął się przede wszystkim twórczością literacką. Jego książki stały się bardzo popularne, sam autor spędził wiele czasu za granicą, m.in. w Ameryce (wspomnienie opisuje w "Szkicach z Ameryki") a także we Włoszech i Szwajcarii. Poprzez swoje przeżycia Dickens w twórczości poruszał problemy najuboższych, żyjących na marginesie wiktoriańskiego społeczeństwa obywateli. Postrzegany było jako wybitny obserwator i socjolog, a jego styl pisania miał zabarwienie karykaturalno- groteskowe, z nutą romantyzmu.



Mimo, że był ojcem dziesięciorga dzieci, jego życie rodzinne nie było szczęśliwe. Rozwiódł się z żoną. Dręczyły go wewnętrzne rozterki. Karol Dickens zmarł 9 czerwca 1870 na skutek wylewu. "Tajemnica Edwina Drooda" to ostatnia powieść wielkiego mistrza, jednak nigdy nie została ona dokończona. Inne jego powieści, które do dziś są bardzo znane i doczekały się ekranizacji filmowych to m.in.: "Opowieść wigilijna", "Oliwier Twist", "Great Expectations", "David Copperfield".



Jak podaje "Wprost" miastem najbardziej dumnym z Dickensa jest Portsmouth, gdzie pisarz urodził się i mieszkał przez pierwsze trzy lata życia. Jego imieniem nazwana jest jedna z dzielnic. Władze portowego miasta chcą mu wznieść pomnik. Imieniem Dickensa i postaci z jego książek nazywane są angielskie puby. Popularna nazwa sklepu ze słodyczami to "Sweet Expectations" ("Wielkie Nadzieje") będąca tytułem jednej z jego powieści.

CHARLES ADDAMS. Setna rocznica urodzin

Znane cytaty z niego to: "Ważne jest nie to, co możemy zrobić, lecz to, co zrobić musimy."; "Jeżeli nie potrafisz dojść prostą drogą do tego, by nie być pospolitym, to krzywą drogą na pewno do tego nie dojdziesz."; "Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!"; "Bogaty skąpiec jest bogatym nędzarzem."; "Ród gałganów ma, jak wiadomo, wielkie wpływy polityczne."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna