Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą odkrywać historię miasta

(db)
Książką o Krynkach zainteresował się też pisarz białoruski Sokrat Janowicz (z prawej). Na zdjęciu z Filipem Pazderskim.
Książką o Krynkach zainteresował się też pisarz białoruski Sokrat Janowicz (z prawej). Na zdjęciu z Filipem Pazderskim.
Przed tygodniem w dawnej synagodze w Krynkach odbyła się promocja książki wydanej przez Stowarzyszenie Miłośników na rzecz Ziemi Podlaskiej DRUMLA.

Możliwe, że nie będzie to jedyna publikacja o historii tego przygranicznego miasteczka, jaką opracuje wspomniane stowarzyszenie.

Książka pt. "Śladami opowieści z przeszłości pogranicza" została wydana w nakładzie 250 egzemplarzy. Wydawnictwo powstało dzięki grupie studentów z Niemiec, Białorusi i Polski, którzy część wakacji 2008 i 2009 roku spędzili w Krynkach. Młodzi ludzie zaczęli robić porządki na miejscowym cmentarzu żydowskim, odnowili wnętrze synagogi i poświęcili sporo czasu na rozmowy ze starszymi mieszkańcami Krynek. Na podstawie tych rozmów została wydana książka. Publikacja ma ponad 160 stron.

- Dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy o Krynkach. Część informacji znalazła się w książce. Pozostałe historie muszą jeszcze poczekać na opublikowanie - powiedział Filip Pazderski ze stowarzyszenia DRUMLA, który był koordynatorem projektu realizowanego w Krynkach.
Kiedy można spodziewać się wydania nowej książki?

- Wszystko będzie zależało od tego, kiedy zdobędziemy fundusze na ten cel - przyznał Filip Pazderski.
Publikacja "Śladami opowieści..." powstała w ramach projektu "Odmalować harmonię wielokulturowego miasteczka". Przedsięwzięcie było finansowane z programu "Memoria. Wolontariat dla europejskiego dziedzictwa kulturowego.", prowadzonego przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" oraz Fundację im. Stefana Batorego.

- Teraz musimy znaleźć inny program, który umożliwi nam wydanie następnej książki o Krynkach - powiedział Filip Pazderski.

Ci, którzy chcą mieć najnowszą publikację DRUMLI (za książkę nie trzeba płacić), powinni napisać do stowarzyszenia na adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna