Chcemy zalewu, ale w pobliżu mostu

Krzysztof Jankowski [email protected]
- To złe miejsce na zbiornik, ale forsowane przez władze - mówią o łąkach w pobliżu brańskiego kościoła przedstawiciele Komitetu Osiedlowego Jan Dąbrowski (z lewej) i Zenon Podolszański
- To złe miejsce na zbiornik, ale forsowane przez władze - mówią o łąkach w pobliżu brańskiego kościoła przedstawiciele Komitetu Osiedlowego Jan Dąbrowski (z lewej) i Zenon Podolszański K. Jankowski
Udostępnij:
Brańsk. Upór władz prowadzi do braku zalewu! - mówią mieszkańcy. - To jedyna realna lokalizacja - odpowiadają samorządowcy.

Protest parafian: Projekt budowy zalewu w pobliżu kościoła wzbudził protest miejscowej Rady Parafialnej. - Nowy proboszcz zasięgnął opinii wiernych i nie zgodził się przekazać pod zalew części działek, które jego poprzednik obiecywał - mówią brańszczanie. To nie zmieniło jednak stanowiska samorządu. - Zbiornik powstanie. Zostanie tylko pomniejszony o 3 hektary, których nie przekaże parafia - mówi sekretarz miasta.

Spór idzie o to, gdzie i kiedy powstanie zbiornik retencyjny na rzece Nurzec. Władze wyznaczyły jego miejsce na łąkach opodal kościoła parafialnego. Przedstawiciele Komitetu Osiedlowego nr 1 w Brańsku widzieliby go raczej w pobliżu mostu na trasie do Ciechanowca.

Zgadzają się co do jednego - zbiornik powinien powstać jak najszybciej. Tego zdania jest też młodzież.

- Ale żeby to nie była tylko duża kałuża, a rowery wodne, kajaki, łódki, wokół ławki - mówią Joasia Cedler i Piotr Falkowski z Brańska.

Przedstawiciele komitetu mówią, że skończy się jednak na "kałuży".

- Na użytek szerokiej publiczności rozpowszechniana jest informacja o zamiarze budowy takiego obiektu, z którego powstaniem wiązałyby się korzyści rekreacyjne i gospodarcze - piszą w liście do naszej redakcji. - W rzeczywistości planuje się wybudować zastoisko wody bez możliwości wykorzystania na cele rekreacyjne! I podkreślają, że przedłużający się termin realizacji inwestycji to efekt źle dobranej lokalizacji.

- Zrobiono projekt inwestycji nie mając wykupionej ziemi - twierdzą Zenon Podolszański i Jan Dąbrowski, obecny i poprzedni prezes Komitetu Osiedlowego nr 1 w Brańsku.

Władze Brańska odpowiadają, że proponowana przez komitet lokalizacja zalewu jest nielogiczna, bo taki zbiornik nie ratowałby miasta przed wiosennymi powodziami.

- Obecna lokalizacja znalazła się już w 1996 roku w planach przygotowanych przez wojewódzki zarząd melioracji. Bo zbiornik retencyjny musi być w górze rzeki, by regulować ilość wody wpływającej do miasta - tłumaczy sekretarz Brańska Roch Andrzej Charyton.

Przyznaje jednak, że stan prawny części działek nie jest uregulowany.
- To inwestycja celu publicznego. Obecne przepisy dają nam nawet możliwość wywłaszczania - podkreśla Charyton. - Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w przyszłym roku zarząd melioracji będzie mógł rozpocząć budowę zbiornika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jan
Jest na to sposób .Zmienić radę parafialną (postarzałą), no i oczywiście burmistrza. Akurat na burmistrza nie widzę dobrych kandydatów.
I niech kamionek nie robi zamieszania.
O
Obserwator
Z artykułu wynika ,że sprawa zbiornika ciągnie się od 1996 roku, czyli już 12 lat.Dlatego nie ma co się dziwić niektórym mieszkańcom,że zastanawiają się nad inną lokalizacją zbiornika(gdzie gruntów miejskich jest około 5 ha,zbiornik u wójta 3 ha),tym bardziej że dyrektor zarządu urządzeń wodnych i melioracji,stwierdził,ze ta druga lokalizacja jest możliwa.Tutaj został popełniony błąd, który polega na sporządzeniu dokumentacji na niewykupionym terenie.Spróbujcie sobie wyobrazić,że wasz sąsiad robi sobie projekt domu na waszym placu.Wójt rozważał kilka lokalizacji i dopiero,gdy miał wykupiony grunt zrobił projekty i dzisiaj jest już wybudowany zbiornik w niecały rok.Przecież skoro był projekt i parafia oddawała ziemię to czemu go nie budowano,albo dlaczego chociaż nie zmieniono własności ziemi parafialnej.Teraz inna lokalizacja nie jest możliwa,bo Panu Burmistrzowi w przypadku jej zmiany groziła by odpowiedzialność karna,za poniesione koszty.Podsumowując to wszystko uważam że tego typu inwestycja jest potrzebna,bezwzględu na miejsce.Jestem na TAK...
G
Gość
Zrobcie trzy zalewy miejski osiedlowy i parafialny!A jak sie woda podniesie to jeden 100 ha!
b
brańszczanin
Ciągłe dąsy podstarzałych i zrzędliwych mieszkańców Brańska powodują wydłużanie się terminu realizacji projektu budowy zbiornika małej retencji, gdyż takie jest bowiem jego priorytetowe przeznaczenie. Lokalizacja tego obiektu ukierunkowana jest właśnie przedłożonym głównym celem jakiemu ma służyć owy zbiornik wodny. Niezasadne są zatem roszczenia co do jego umiejscowienia, gdyż plany lokalizacji obejmują strategiczne uwarunkowania jakie powinny zostać spełnione aby osiągnąć wspomniany wcześniej główny cel przeznaczenia zbiornika.
Ewentualne cele rekreacyjne, którym powinien także służyć planowany obiekt są jak najbardziej właściwe i pożądane przez zdecydowaną większość społeczności miasta Brańsk.
Spór jaki wywołał dany projekt budowy jest oparty wyłącznie na osiągnięciu celów prywatnych i czystej złośliwości.
Zdecydujmy czy prywata ma stać na straży naszych wspólnych interesów?!
m
[email protected]
JESTEM MIESZKAŃCEM MIASTA.... PO PRZECZYTANIU ARTYKUŁU JESTEM ZBULWERSOWANY.
NASUWA MI SIE JEDNO ZASADNICZE PYTANIE: DOKĄD RADA PARAFIALNA (STARYCH PIERNIKÓW!!!)
BĘDZIE MIESZAŁA I DECYDOWAŁA O PRZYSZŁOŚCI MIASTA????????
DLACZEGO GERIATRYCZNI MIESZKAŃCY SĄ PRZECIWNI ROZWOJOWI MIASTA??????
I DLACZEGO PAN REDAKTOR PRZEDSTAWIA TEMAT ZALEWU PRZEZ PRYZMAT WYPOWIEDZI
NIEKOMPETENTNYCH OSÓB???????
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie