Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chronić żubra tak, by nie szkodził

(luk)
sxc.hu
Dyskusja nad stanem stada w Puszczy Knyszyńskiej.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Ochrona żubra w Puszczy Knyszyńskiej będzie głównym tematem jutrzejszego posiedzenia Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Strategię przedstawi prof. SGGW dr hab. Wanda Olech-Piasecka. Rada będzie debatować nad stanem populacji tego zwierzęcia w Puszczy Knyszyńskiej, poziomem szkód, jakie wyrządza i sposobami ich minimalizowania.

Obecna populacja żubra w Puszczy Knyszyńskiej to 103 osobniki, które bytują na powierzchni około 10 tys. ha lasu lub 16 tys. ha terenu (las + pole) w okresie zimowym.

Zagęszczenie - zdaniem naukowców - jest spore, większe niż w Puszczy Boreckiej i porównywalne z Białowieską. Docelowo stado knyszyńskie - w zależności od przyjętej koncepcji gospodarowania populacją - powinno liczyć 120 lub 200 sztuk.

Od wiosny do jesieni 90 proc. stada przebywa w Nadleśnictwach Waliły, Krynki i Supraśl, zimą prawie całe jest w Nadleśnictwie Krynki, a około 10 proc. - w Nadleśnictwie Supraśl. Zdaniem prof. Olech-Piaseckiej, działania, które mają na celu minimalizację szkód rolnych, należy skoncentrować w Nadleśnictwie Krynki, gdzie żubry wychodzą na pola uprawne oraz w Nadleśnictwach Waliły i Supraśl.

W osiągnięciu celu pomogłoby też powiększenie stałej obecności żubrów na teren Nadleśnictwa Żednia.
Na posiedzeniu członkowie rady wydadzą też opinie m.in. w sprawie wyznaczenia szlaku pieszego w rezerwacie przyrody "Chomontowszczyzna".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna