Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło z nieba

Barbara Klem [email protected]
Kolektor słoneczny to dowód wyboru najbardziej zaawansowanych, ekologicznych technologii
Kolektor słoneczny to dowód wyboru najbardziej zaawansowanych, ekologicznych technologii Vaillant
Słońce należy do najbardziej wydajnych i najbardziej bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy je skutecznie wykorzystać już dziś.

Dostawy energii słonecznej są niemal bezpłatne, a przy tym niezawodne. Słońce dostarcza więcej energii niż jej potrzebujemy. Osiem minut promieniowania słonecznego to tyle energii, ile cała ludzkość zużywa w ciągu roku.
Instalacja z kolektorami słonecznymi może pokryć w 60% roczne zapotrzebowanie na ciepłą wodę domu jedno- lub dwurodzinnego lub 25% łącznego zapotrzebowania na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę.
Wyróżnia się instalacje z kolektorami słonecznymi do przygotowania ciepłej wody i instalacje mieszane, które przygotowują ciepłą wodę oraz wspomagają centralne ogrzewanie. Zasada jego działania wygląda w skrócie tak: słońce ogrzewa powierzchnię pochłaniającą (absorber) w kolektorze słonecznym, a powierzchnia ta z kolei podgrzewa czynnik o bardzo niskiej temperaturze zamarzania. Pompa obiegowa tłoczy podgrzany nośnik energii do dolnego wymiennika ciepła zasobnika solarnego przyłączonego do instalacji do kolektorów słonecznych. Zasobnik c.w.u jest podgrzewany poprzez dolną wężownicę.
Jeżeli promieniowanie słoneczne jest zbyt słabe, układ sterowania włącza dodatkowe podgrzewanie wody, zgodnie z zapotrzebowaniem. Do podgrzewania można wykorzystać wszelkie inne źródła energii: gaz ziemny, olej opałowy lub energię elektryczną.
Ważne jest, aby odpowiednio umiejscowić kolektory. W ciągu dnia nigdy nie powinien na nie padać cień, ponadto najlepiej zamontować je od południa. Kierunek południowo-wschodni lub południowo-zachodni również zapewnia wydajną pracę kolektora. Jeżeli nie mamy odpowiedniego dachu, kolektory rurowe można zamontować na fasadzie budynku albo np. wmontować w płaski daszek na powierzchni niezabudowanej.
Miejsce montażu kolektora należy wybrać tak, by rury prowadzące do kolektora były jak najkrótsze. W przeciętnym domu jednorodzinnym instaluje się zazwyczaj kolektory o powierzchni 5 mkw. Koszt zakupu i montażu kolektorów do typowego domu jednorodzinnego to wydatek rzędu 10 tys. zł (cztery kolektory). Przy normalnym eksploatowaniu inwestycja będzie się zwracała ponad 10 lat.
Ogrzewanie energią słoneczną cieszy się obecnie coraz większą popularnością, a żywotność kolektorów sięga już 20 lat. Każda instalacja solarna wymaga jednak starannego zaprojektowania i zainwestowania gotówki, która będzie się zwracała przez długi czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna