Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co siódmy był bity i poniżany

Helena Wysocka [email protected]
Tylko nieliczne sprawy zgłaszane są policji
Tylko nieliczne sprawy zgłaszane są policji Archiwum
Suwałki. Co siódmy uczeń twierdzi, że był w szkole bity. Co drugi widział, jak biją kolegę, albo zmuszają go do robienia rzeczy, których nie chciał.

W przyszłym miesiącu młodzież i nauczyciele wezmą udział w specjalnych warsztatach, które mają ograniczyć przemoc.

W "podstawówkach" źle

W suwalskich szkołach przeprowadzono anonimowe badania, z których wynika, że dochodzi tam do przemocy. Najbardziej zagrożeni są uczniowie "podstawówek", gdzie co piąty ankietowany był pobity lub zmuszany do robienia rzeczy, których nie chciał robić. Tyle samo osób przyznało się, że było bitych poza szkołą. Co drugi widział, jak znęcają się nad kolegą. Podobne tendencje utrzymują się w suwalskich gimnazjach. Natomiast wśród starszych uczniów, czyli w szkołach ponadgimnazjalnych zjawisko występuje w nieco mniejszym stopniu. Z badań wynika, że bity jest co dziesiąty uczeń, a zmuszany do wykonywania różnych rzeczy - co ósmy.
Anonimowe ankiety są najbardziej wiarygodne. Większość dyrektorów placówek bowiem, z różnych powodów, nie chce składać doniesień o przestępstwach. Próbuje dyscyplinować uczniów w inny sposób. Na przykład w jednej ze szkół, agresywni uczniowie, po lekcjach, sprzątają korytarze. W innej, wynajęty jest ochroniarz.
- Wiemy, że ilość spraw, które prowadzimy nie odzwierciedlają tego, co faktycznie dzieje się w szkołach - przyznaje Krzysztof Kapusta, oficer prasowy suwalskiej policji. - Często, na złożenie doniesienia nie zgadzają się rodzice poszkodowanych dzieci. A szkoda.

Warsztaty i kamery

- Z ogólnopolskich badań, przeprowadzonych w tym roku wynika, że województwo podlaskie plasuje się w czołówce, pod względem przemocy w szkole - mówi Joanna Ogrodowska, wiceprezes Fundacji Rozwoju Umiejętności Psychospołecznych Manzana. - Dlatego chcemy pomóc młodzieży uczącej się w tym rejonie.
W październiku zatrudnieni przez fundację psycholodzy przeprowadzą specjalne warsztaty dla młodzieży, ich rodziców oraz nauczycieli.
Problem przemocy dostrzegają też miejskie władze. Dlatego też, w tym roku wysokość dodatku dla dyrektorów placówek zależy od tego, jak troszczy się o bezpieczeństwo.- Ograniczyliśmy również liczbę uczniów w klasach, co powinno znacznie poprawić bezpieczeństwo - mówi Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy ratusza.
Samorząd zamierza też rozbudowywać system monitoringu. W większości szkół kamery już działają. A w tym roku mają by zamontowane w dwóch kolejnych.
- Zabiegamy też o środki unijne, aby usprawnić istniejące już systemy minitorowania - dodaje Filipowicz.
Od kilku dni Straż Miejska, wspólnie z suwalską policją, patroluje rejony szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna