Spis treści
Czym zastąpić mleko do kawy i w przepisie kulinarnym?
Zamiast mleka krowiego poleca się ich alternatywy w postaci mleczek roślinnych, które są też nazywane napojami (ale nie mlekiem, bo określenie to jest zarezerwowane dla wydzieliny gruczołów mlecznych ssaków). Powstają zwykle przez rozdrobnienie z wodą surowca, jakim są orzechy i nasiona, oraz oddzielenie jego nierozpuszczalnych składników od roztworu. Z tego powodu dostępne w sklepach napoje roślinne zawierają tylko część związków z produktu wyjściowego.
Kaloryczność i wartość odżywcza mleczek zależy od ich składu, który jest inny u każdego producenta. Ponadto zależy nie tylko od zawartości surowca, ale także zastosowanych dodatków. Większość ma poniżej 0,5-1 proc. białka i śladowe ilości błonnika, a jeśli jest źródłem witamin A i D, są to składniki dodane. Najczęściej występują wraz z dodatkami do żywności, m.in. zagęstnikami, związkami słodzącymi oraz substancjami, które działają niekorzystnie na organizm, jak np. fosforany (warto więc wybierać napoje roślinne z możliwie krótkim składem). Napoje roślinne wciąż zapewniają jednak korzystne związki, zwłaszcza, jeśli są to produkty o dobrym składzie, bez nadmiaru dodatków.
Kliknij w zdjęcie i zobacz w naszej galerii, czym zastąpić mleko krowie. Oto najlepsze zamienniki mleka w postaci napojów roślinnych
Co zamiast mleka dla alergika i weganina? Zobacz najlepsze z...
Dla kogo jest dieta bezmleczna?
Oprócz alergii na białka mleka i nietolerancji pokarmowej laktozy powodem unikania mleka w diecie bywa też dieta z założenia bezmleczna, np. wegańska czy w stylu paleo, której zwolennicy jedzą tylko to, po co sięgali ponoć nasi przodkowie. Coraz więcej osób ma też świadomość warunków hodowli krów mlecznych, związanych z nią zagrożeń zdrowotnych oraz wad samego mleka. Oprócz niezaprzeczalnych zalet ma ono bowiem również swoje ciemne strony.
Dowiedz się również:
Konsumpcja mleka krowiego, zwłaszcza w nadmiarze, zwiększa zagrożenie rozwojem insulinooporności i cukrzycy typu 2, nasila objawy trądziku pospolitego i różowatego, zaburza gospodarkę kwasowo-zasadową w organizmie, łatwo powodując ujemny bilans wapnia i potasu, a w związku z zawartością szkodliwych substancji (m.in. hormonów krowich, pozostałości antybiotyków i innych leków, a także zanieczyszczeń) sprzyja niektórym rodzajom nowotworów, m.in. prostaty u mężczyzn i jajnika u kobiet.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?