Co zamiast mleka dla alergika i weganina? Zobacz najlepsze zamienniki mleka krowiego do kawy i przepisów. Te mleczka roślinne warto wybierać

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Co zamiast mleka krowiego? Zobacz wady i zalety jego zamienników, czyli mleczek roślinnych. Podpowiadamy też, jak w 2 minuty przyrządzić taki napój w domu. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Co zamiast mleka krowiego? Zobacz wady i zalety jego zamienników, czyli mleczek roślinnych. Podpowiadamy też, jak w 2 minuty przyrządzić taki napój w domu. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. geografika/123RF
Czym zastąpić mleko krowie? Nie każdy może je pić, dlatego na rynku nie brakuje alternatyw w postaci mleczek czy też napojów roślinnych. Zamiast klasycznego białego płynu można wybrać jedną z wielu wegańskich opcji. Ich rodzajów wciąż przybywa, warto więc wiedzieć, czym się różnią i jakie mają zalety. Zobacz, jakie są najlepsze zamienniki mleka do kawy i przepisów.

Spis treści

Czym zastąpić mleko do kawy i w przepisie kulinarnym?

Zamiast mleka krowiego poleca się ich alternatywy w postaci mleczek roślinnych, które są też nazywane napojami (ale nie mlekiem, bo określenie to jest zarezerwowane dla wydzieliny gruczołów mlecznych ssaków). Powstają zwykle przez rozdrobnienie z wodą surowca, jakim są orzechy i nasiona, oraz oddzielenie jego nierozpuszczalnych składników od roztworu. Z tego powodu dostępne w sklepach napoje roślinne zawierają tylko część związków z produktu wyjściowego.

Kaloryczność i wartość odżywcza mleczek zależy od ich składu, który jest inny u każdego producenta. Ponadto zależy nie tylko od zawartości surowca, ale także zastosowanych dodatków. Większość ma poniżej 0,5-1 proc. białka i śladowe ilości błonnika, a jeśli jest źródłem witamin A i D, są to składniki dodane. Najczęściej występują wraz z dodatkami do żywności, m.in. zagęstnikami, związkami słodzącymi oraz substancjami, które działają niekorzystnie na organizm, jak np. fosforany (warto więc wybierać napoje roślinne z możliwie krótkim składem). Napoje roślinne wciąż zapewniają jednak korzystne związki, zwłaszcza, jeśli są to produkty o dobrym składzie, bez nadmiaru dodatków.

Kliknij w zdjęcie i zobacz w naszej galerii, czym zastąpić mleko krowie. Oto najlepsze zamienniki mleka w postaci napojów roślinnych

Co zamiast mleka krowiego? Zobacz wady i zalety jego zamienników, czyli mleczek roślinnych. Podpowiadamy też, jak w 2 minuty przyrządzić taki napój w domu. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co zamiast mleka dla alergika i weganina? Zobacz najlepsze z...

Dla kogo jest dieta bezmleczna?

Oprócz alergii na białka mleka i nietolerancji pokarmowej laktozy powodem unikania mleka w diecie bywa też dieta z założenia bezmleczna, np. wegańska czy w stylu paleo, której zwolennicy jedzą tylko to, po co sięgali ponoć nasi przodkowie. Coraz więcej osób ma też świadomość warunków hodowli krów mlecznych, związanych z nią zagrożeń zdrowotnych oraz wad samego mleka. Oprócz niezaprzeczalnych zalet ma ono bowiem również swoje ciemne strony.

Dowiedz się również:

Konsumpcja mleka krowiego, zwłaszcza w nadmiarze, zwiększa zagrożenie rozwojem insulinooporności i cukrzycy typu 2, nasila objawy trądziku pospolitego i różowatego, zaburza gospodarkę kwasowo-zasadową w organizmie, łatwo powodując ujemny bilans wapnia i potasu, a w związku z zawartością szkodliwych substancji (m.in. hormonów krowich, pozostałości antybiotyków i innych leków, a także zanieczyszczeń) sprzyja niektórym rodzajom nowotworów, m.in. prostaty u mężczyzn i jajnika u kobiet.

Dodaj firmę Autopromocja

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co zamiast mleka dla alergika i weganina? Zobacz najlepsze zamienniki mleka krowiego do kawy i przepisów. Te mleczka roślinne warto wybierać - Strona Zdrowia

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Jak ktoś ma alergię to może pić mleko krowie bez laktozy. Spróbowałem różnych roślinnych napojów mlekopodobnych. Picie tego świństwa to jak za karę, ale jak ktoś chce być jakimś weganem, to jego sprawa i jego problem.
T
Taka Ja
Ja polecam do diety Paleo wprowadzić Konopie ! Konopie

to nasz polski super food ! Korzystaj z natury i jedz to co jeszcze

człowiek nie popsuł przez GMO. Zawsze bio , to roślina która rośnie bez

nawożenia herbicydów i pestycydów .

Tłuszcz znajdujący się w konopi jest jednym z najcenniejszych olejów

roślinnych. Jest bogaty w ważne kwasy tłuszczowe, szczególnie w

alfa-linolenowy (Omega-3) oraz linolowy (Omega-6). Olej zapewnia

prawidłowy metabolizm (przetworzenie w energię) lipidów w ludzkim

organizmie. Olej z nasion konopi ma idealne proporcje najlepiej

przyswajanej przez człowieka proporcji (3:1), dzięki czemu ludzki

organizm wchłania je kilkakrotnie lepiej niż na przykład z oleju

lnianego. z nasion konopi można przyrządzić pyszne mleko roślinne ! Łuskane nasiona konopi zawierają 33% czystego białka,24 % tłuszczu i 12% błonnika, a dzięki witaminom i mikroelementom wzmacniają organizm, dodają energii i wspomagają leczenie niektórych chorób. Dzięki swoim licznym właściwościom odżywczym zaliczane są do super żywności. To prawdziwy cud natury! Jest jedyną z nielicznych roślin, której białko składa się z 20 aminokwasów, a przyswajalność białka jest kilkukrotnie lepsza niż sojowego, ponieważ konopie nie zawierają inhibitorów i oligosacharydów zaburzających pracę jelit.

ja w produkty konopne najwyższej jakości z małym manufaktur zaopatrzam się w Konopnej Farmacji w Poznaniu ale mają też sklep online
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie