Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej prawników, którzy podchodzą do egzaminów na aplikacje. Utrzymuje się tendencja spadkowa?

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Utrzymuje się tendencja spadkowa.
Utrzymuje się tendencja spadkowa. unsplash/ Scott Graham
Już pod koniec września przeprowadzane będą państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. Tymczasem zasadniczo z roku na rok zmniejsza się odsetek absolwentów wydziału prawa przystępujących do tych egzaminów. Na przestrzeni lat 2021-2022 można zaobserwować tendencję niewielką tendencję wzrostową.

Spis treści

Maleje liczba prawników, którzy podchodzą do egzaminów

Kandydaci na radców prawnych, adwokatów, komorników i notariuszy już 30 września 2023 roku przystąpią do ministerialnych testów. Chętnych jest jednak coraz mniej. „Niewielki wzrost w tym roku nie odwraca ogólnego trendu” – zauważa „Rzeczpospolita”.

Choć w tym roku liczba kandydatów nieznacznie się zwiększyła w porównaniu z rokiem poprzednim, to jednak na przestrzeni 15 lat (od 2008 r.) widać, że zainteresowanie tą drogą kariery spada – czytamy. Dodaje, że nie tylko zmniejsza się liczba absolwentów prawa, ale też coraz mniejsza część z nich przystępuje do egzaminów na aplikację w roku uzyskania dyplomu.

Według gazety częściowo wiąże się to z nasycaniem rynku i wzrostem konkurencji: liczba notariuszy podwoiła się, samorządy radców i adwokatów przeżyły jeszcze dynamiczniejszy wzrost, a kancelarii komorniczych jest niemal cztery razy więcej niż 15 lat temu.

Prezes Krajowej Rady Komorniczej Sławomir Szynalik przyznaje, że spadek zainteresowania aplikacją komorniczą jest zauważalny i pogłębia się od kilku lat – pisze dziennik.

Zauważa, że samorządy prawnicze starają się przyciągnąć młodych, zmieniając programy swoich aplikacji. „Zarówno radcy, jak i adwokaci stawiają na większą elastyczność, zwiększają rolę edukacji zdalnej, dbają też o bardziej atrakcyjne przygotowanie materiałów dla aplikantów. Oferują również możliwość odbycia próbnych egzaminów zawodowych” – stwierdza gazeta. Dodaje, że adwokatura kusi dodatkowo programami zniżkowymi oraz mLegitymacją.

W gorszej sytuacji są notariusze i komornicy, u których przebieg szkolenia jest uregulowany w przepisach powszechnie obowiązujących – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Liczba absolwentów prawa a egzaminy na aplikacje prawnicze

Jak podaje dziennik, odsetek absolwentów prawa przystępujących do egzaminów wstępnych zmniejszył się w ciągu ostatnich piętnastu lat z 62,22 w 2008 roku do 44,16 w 2022 roku.

W poszczególnych latach odsetek ten wynosił:

  • 62,22 (2008 r.),
  • 56,45 (2009 r.),
  • 58,51 (2010 r.),
  • 44,26 (2011 r.),
  • 57,65 (2012 r.),
  • 60,84 (2013 r.),
  • 57,12 (2014 r.),
  • 50,43 (2015 r.),
  • 44,18 (2016 r.),
  • 42,68 (2017 r.),
  • 40,96 (2018 r.),
  • 42,09 (2019 r.),
  • 42,36 (2020 r.),
  • 41,01 (2021 r.),
  • 44,16 (2022 r.).

– Nie widziałem takiej konieczności – mówi Strefie Edukacji absolwent prawa, który nie zdecydował się na przystąpienie do egzaminów na aplikację prawniczą. – Jak wynika z mojego doświadczenia, większość klientów, szukających wsparcia prawnika nie oczekuje, że będzie on posiadał uprawnienia zawodowe. Ważniejsze będzie tu raczej doświadczenie i nabyte umiejętności. Aplikacja wiąże się z poświęceniem czasu na udział w zajęciach i przygotowywanie się do kolejnych, po ukończonych studiach, egzaminów i poniesieniem kosztów samej aplikacji. Doszedłem do wniosku, że uprawnienia adwokata czy radcy prawnego nie są tego warte, szczególnie, że nie byłem nigdy zainteresowaniem występowaniem przed sądem.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz mniej prawników, którzy podchodzą do egzaminów na aplikacje. Utrzymuje się tendencja spadkowa? - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna