Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej licealistów nie ćwiczy na lekcjach. Trwa epidemia na lekcjach WF

Weronika Kowalewska [email protected]
W Szkole Podstawowej nr 4 w Ełku uczniowie nie unikają ćwiczeń. – Oferta zajęć jest bardzo różnorodna, a poza tym mamy świetną bazę sportową – mówi Wanda Wojnowska, dyrektor szkoły.
W Szkole Podstawowej nr 4 w Ełku uczniowie nie unikają ćwiczeń. – Oferta zajęć jest bardzo różnorodna, a poza tym mamy świetną bazę sportową – mówi Wanda Wojnowska, dyrektor szkoły. W. Kowalewska
Uczniowie masowo rezygnują z lekcji wychowania fizycznego, szczególnie w szkołach ponadgimnazjalnych. Często zwolnienia wypisują rodzice.

- Nie lubię ćwiczyć, bo zajęcia są prowadzone razem z chłopakami. Poza tym, ile można grać w siatkówkę czy koszykówkę? Wolałabym aerobik lub taniec - mówi Karolina, tegoroczna maturzystka z Ełku.

Lekarze alarmują, że coraz więcej dzieci, przez brak aktywności ruchowej, zmaga się z nadwagą oraz cukrzycą.

Im starsi, tym gorzej

Według nauczycieli wychowania fizycznego i dyrektorów szkół, zwolnienia lekarskie są wystawiane często z błahych powodów, na co pozwalają rodzice. Uczniowie przynoszą zaświadczenia od specjalistów: ortopedów, okulistów, alergologów, dermatologów, ale też od lekarzy pierwszego kontaktu bez żadnego uzasadnienia. Jednak dyrektorzy nie mogą kwestionować ich decyzji.

Częściej niż chłopcy lekcje wychowania fizycznego opuszczają dziewczyny. Statystyki wskazują także na pewną tendencję: im wyższa klasa, tym usprawiedliwień od lekarzy, czy rodziców jest więcej. W szkołach ponadgimnazjalnych to już plaga.

- W zeszłym roku zwolnienia lekarskie dostarczyło nam 86 uczniów. Ogółem w szkole uczy się 800. Zazwyczaj obowiązują one cały rok, ale zdarzały się także semestralne - mówi Barbara Fiedoruk, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ełku.

Młodych ludzi nie zachęca do ćwiczeń coraz lepsza infrastruktura sportowa. I choć nauczyciele zapewniają, że lekcje są urozmaicone, to wuef nadal pozostaje dla uczniów szkolnym koszmarem. Narzekają na to, że trzeba nosić strój i obuwie sportowe oraz że nie ma się gdzie wykąpać.

Mniej uczniów nie ćwiczy na wuefie w szkołach podstawowych oraz gimnazjach.
- U nas nie ma z tym problemu. Uczniowie chętnie ćwiczą, mamy świetną kadrę i bazę sportową. W zeszłym roku tylko dwóch uczniów przyniosło zwolnienia - mówi Leszek Sobczak, dyrektor SP nr 7 w Ełku.

Podobnie jest w SP nr 2. Tam w poprzednim roku szkolnym nie ćwiczyło zaledwie 9 uczniów, natomiast w gimnazjum nr 2 tylko 10 uczniów nie chodziło na zajęcia sportowe.
- Bardzo lubię ćwiczyć. Jak jest dobra pogoda, to wychodzimy na podwórko, ale na sali gimnastycznej też jest dobrze pograć w piłkę nożną, pomiędzy matematyką i językiem polskim - mówi Alan Penkiewicz, uczeń SP nr 4 w Ełku.

To wina rodziców!

Mikołaj Cywoniuk, lekarz medycyny sportowej, przypomina, że brak aktywności ruchowej dzieci i młodzieży przyczynia się do wielu schorzeń. Może prowadzić do nadwagi, a później do cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

- Obecnie większość uczniów spędza czas wolny przed komputerem. Oczywiście za przyzwoleniem rodziców, którzy nie zdają sobie sprawy, że sport jest lekarstwem na wszystkie schorzenia - mówi Mikołaj Cywoniuk. I dodaje, że przede wszystkim trzeba edukować rodziców, a później oczekiwać aktywności od dzieci.

Problem otyłości w Polsce dotyka już ok. 20 proc. dzieci do 14. roku życia. W USA jest to aż 40 proc. Coraz więcej uczniów choruje na cukrzycę i przez to ma problemy z nauką.
- To rodzic zaczyna wychowywać swoje dziecko, a nie szkoła. Aby dać dobry przykład naszym pociechom, sami musimy jeździć na rowerze, pływać lub biegać. Bo jak na razie to większość rodziców ćwiczy nadgarstki przy komputerze - mówi Mikołaj Cywoniuk.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna