MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej Polaków obawia się zwolnień i trudności ze znalezieniem pracy na lokalnym rynku

Leszek Rudziński
Opracowanie:
Coraz mniej Polaków jest optymistami, jeśli chodzi o ich najbliższą przyszłość na rynku pracy.
Coraz mniej Polaków jest optymistami, jeśli chodzi o ich najbliższą przyszłość na rynku pracy. Joanna Urbaniec / Polska Press
W ciągu ostatniego miesiąca wzrósł z kolei odsetek respondentów liczących się z możliwością utraty obecnej pracy – wynika z najnowszego badania CBOS. Więcej osób wskazuje również, że w ich miejscu zamieszkania niemożliwe jest znalezienie odpowiedniego zatrudnienia.

Spis treści

Jak Polacy oceniają swoją sytuację w pracy?

Z najnowszego badania CBOS wynika, że w początkowych dniach grudnia 53 proc. pracujących zarobkowo Polaków pozytywnie oceniła obecną sytuację w swoim miejscu pracy, z czego 47 proc. oceniło ją jako dobrą, a 6 proc. jako bardzo dobrą.

Z kolei co trzeci badany stwierdził, że sytuacja w jego miejscu pracy nie jest ani dobra, ani zła, a co dziesiąta osoba oceniła ją źle. W porównaniu do listopada, oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy poprawiły się o 4 pkt proc.

Rośnie liczba osób obawiających się zwolnienia

Coraz mniej Polaków jest natomiast optymistami, jeśli chodzi o ich najbliższą przyszłość na rynku pracy. 20 proc. badanych spodziewa się jej pogorszenia w przyszłym roku – wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Natomiast poprawy spodziewa się 12 proc. pytanych – spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z listopadem.

60 proc. respondentów uważa, że sytuacja pozostanie bez zmian.

W ciągu ostatniego miesiąca wzrósł z kolei odsetek respondentów liczących się z możliwością utraty obecnej pracy – z 23 do 25 proc.

Zmalał zaś odsetek badanych, którzy są mniej lub bardziej pewni utrzymania obecnej pracy – z 73 do 71 proc.

Gorzej oceniamy sytuację na lokalnych rynkach pracy

Z badania CBOS wynika, że wyraźnie pogorszyły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy.

  • O 5 pkt proc. (do 49 proc.) zmalała grupa respondentów, którzy uważają, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy można znaleźć pracę, choć trudno o tę odpowiednią.
  • O 2 pkt proc. (do 14 proc.) ubyło osób przekonanych, że bez większych problemów można znaleźć w pobliżu odpowiednią pracę.
  • O 4 pkt proc. (do 25 proc.) zwiększyła się grupa wskazujących na większe lub mniejsze problemy ze znalezieniem zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.

Największe problemy dostrzegają mieszkańcy wsi

W badaniu zaznaczono, że od maja 2021 roku do listopada tego roku nie notowano równie wysokiego odsetka respondentów, którzy uważają, że w ich miejscowości lub okolicy trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę lub jest to całkowicie niemożliwe.

Wskazano również, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy pogorszyły się we wszystkich analizowanych typach miejscowości, a najbardziej wśród mieszkańców wsi.

Badanie zrealizowano w dniach 28 listopada - 11 grudnia br. na próbie 1018 osób (w tym: 54,5 proc. metodą CAPI, 29,8 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna