Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cukrzyca i prewencja, czyli trudne życie diabetyka

(now)
Im więcej czasu poświęcasz na ćwiczenia i staranne przygotowanie posiłków, tym bardziej dbasz o siebie i swoje zdrowie
Im więcej czasu poświęcasz na ćwiczenia i staranne przygotowanie posiłków, tym bardziej dbasz o siebie i swoje zdrowie
Najczęściej spotykanym typem cukrzycy jest cukrzyca typu 2. Stanowi ok. 85-95 proc. wszystkich przypadków tego schorzenia. W dodatku przebiega praktycznie bez objawów, bywa więc rozpoznawana dopiero po wielu latach. Niestety, wtedy powikłania są już obecne u połowy pacjentów.

Diabetes mellitus

Cukrzyca objawia się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Wynikają one z defektu wydzielania lub działania insuliny. Wiąże się to z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności bądź niewydolnością wielu narządów. Można rozróżnić kilka typów cukrzycy, a najczęstszymi jej postaciami są cukrzyca typu 2, cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca ciężarnych.

Cukrzyca typu 2 wykryta w późniejszym etapie życia (na przełomie 40.-70. roku życia) sprawia, że przewidywany czas życia jest o ok. 8-10 lat krótszy niż u osób bez cukrzycy. Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, choroba wieńcowa, udary mózgu oraz choroba naczyniowa kończyn dolnych są także w grupie diabetyków wielokrotnie częściej spotykane.

Wiele osób lekceważy zagrożenia wynikające z otyłości, nieprzestrzegania prawidłowej diety i braku ruchu. Jednak to, że cukrzyca typu 2 występuje niezwykle często - a jej powikłania prowadzą do innych ciężkich schorzeń - pozostaje niezaprzeczalnym faktem.

- Wszyscy doskonale wiedzą, że cukrzyca jest czynnikiem ryzyka miażdżycy - uważa doc. dr hab. Paweł Grieb, fizjolog. - Każdy jest potencjalnie zagrożony, nawet przy braku widocznych czynników ryzyka.
W związku z tym lekarz radzi nie czekać z prewencją do chwili, gdy najczęstsze zagrożenia stają się naprawdę poważne. Lepiej od pewnego wieku stosować powszechną profilaktykę.
Ważnym krokiem w walce z cukrzycą jest między innymi aktywność fizyczna. Zalety regularnej gimnastyki są zresztą powszechnie znane. Ale nie zaszkodzi przypomnieć, że ćwiczenia poprawią elastyczność stawów i mięśni oraz ich napięcie, zwiększą koncentrację, zredukują stres i napięcie. Zapobiegną też osteoporozie, a przy okazji poskromią apetyt.

W przypadku cukrzycy jednak, w momencie zwiększonego wysiłku fizycznego, mięśnie kurczą się i rozluźniają. Zużywają przy tym glukozę, by uzyskać energię. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu na energię cukier jest usuwany z krwi podczas ćwiczeń i po nich. To zaś obniża poziom cukru we krwi.

Dieta i kontrola

W diecie osób z cukrzycą niebagatelną rolę odgrywa białko. Organizm wykorzystuje je dla wzrostu, podtrzymania funkcji i energii.
Dieta z kontrolowanym poziomem sodu może być równie pomocna. Szczególnie ze względu na to, że nadmiar sodu przeszkadza w obniżeniu ciśnienia krwi i powoduje skłonność do zatrzymywania płynów w organizmie. Ograniczenie spożycia sodu może też wspomóc serce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna