Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa geodezja ułatwi budowę zarówno drogi, domu, jak i fabryki

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Umowę podpisali marszałek Jerzy Leszczyński (drugi z prawej) i szef związku powiatów, starosta siemiatycki Jan Zalewski (drugi z lewej)
Umowę podpisali marszałek Jerzy Leszczyński (drugi z prawej) i szef związku powiatów, starosta siemiatycki Jan Zalewski (drugi z lewej) Anatol Chomicz
- Zasoby geodezyjne zostaną udostępnione mieszkańcom i przedsiębiorcom na portalach województwa i powiatowych. Chcemy tworzyć jak najlepsze warunki do inwestowania, a geodezja to pierwszy krok do tego - mówił marszałek województwa Jerzy Leszczyński.

- Czasem nie wiadomo, gdzie są granice, jak działki przylegają do siebie i do dróg, a tym samym trudno jest prowadzić jakąkolwiek inwestycję. Dobry stan geodezyjny to podstawa, od ustaleń z geodetą zaczyna się każda budowa - wtórował marszałkowi Jan Zalewski, starosta siemiatycki i przewodniczący Związku Powiatów Województwa Podlaskiego.

W poniedziałek związek powiatów podpisał z zarządem województwa umowę na modernizację ewidencji gruntów i budynków. Będzie to kosztowało niemal 69 mln zł, a dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi aż 58 mln zł. Dzięki realizacji tego projektu wszystkie powiaty ziemskie w województwie podlaskim będą korzystać z kompletnej i aktualnej ewidencji gruntów w postaci cyfrowej. Sprawa jest istotna dla samorządów, gdyż obecnie tylko 10 proc. ewidencji gruntów i budynków województwa ma formę cyfrową. Obszar, który wymaga cyfryzacji, przekracza zaś milion ha.

- Każdy będzie mógł wyszukać w systemie swoją działkę z pełnymi danymi, uzyskać wyrys i wypis, a potem to wydrukować - przedstawiał przyszłe korzyści Jan Zalewski.

Stefan Krajewski, członek zarządu województwa, dodał, że cyfryzacja baz danych geodezyjnych skróci i ułatwi proces podejmowania decyzji.

- Wiele danych pochodzi z lat 60. i 70, a dzisiaj muszą z nich korzystać mieszkańcy, rolnicy, przedsiębiorcy. Chodzi o pozwolenia na budowę czy przebudowę dróg, domów i budynków użyteczności publicznej albo np. przepisywanie ziemi. Wszelkie niejasności prowadzą do konfliktów, ale gdy to uporządkujemy, będzie łatwiej - mówił Krajewski.

Magazyn Informacyjny. 21.12.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna