Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad! Zawołaj kominiarza!

Kazimierz Radzajewski [email protected]
Mariusz Parzych (od lewej), Zbigniew Bienasz, Edward Zyskowski i Krzysztof Mioduszewski nie wpraszają się sami na kominy ełczan. Ale lepiej ich zaprosić, dla własnego bezpieczeństwa.
Mariusz Parzych (od lewej), Zbigniew Bienasz, Edward Zyskowski i Krzysztof Mioduszewski nie wpraszają się sami na kominy ełczan. Ale lepiej ich zaprosić, dla własnego bezpieczeństwa. fot. Archiwum
Ełk: Czad zabija. Zanim napalisz w piecu, zawołaj nas. To obowiązek i bezpieczeństwo - apelują kominiarze.

Odkryj swoje miasto

Pokażmy innym nasze miasto. MM Ełk to niezależny portal, w którym każdy może promować siebie i swoją okolicę. Niech inni nam zazdroszczą, że żyjemy w takim uroczym miejscu. Piszmy więc, chwalmy się, miejmy wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście. Portal mmelk.pl czeka na lokalnych patriotów.

Tylko ubiegłej zimy czad z nieszczelnych przewodów kominowych zabił na Warmii i Maurach 10 osób. Na szczęście, w Ełku nie było od kilku lat takich dramatów, ale wczoraj tlenkiem węgla zatruły się cztery osoby z Olsztyna.

Kilka ostatnich chłodnych dni zmusiło właścicieli domów ogrzewanych w tradycyjny sposób do rozpalenia w piecach. Nie wszyscy jednak pamiętają o konieczności sprawdzenia kominów i przewodów wentylacyjnych.

- Teraz większość lokatorów ma szczelne okna z tworzywa sztucznego. Nie ma dostatecznej wentylacji, stąd i dodatkowe zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla albo spalinami z pieca - mówi Edward Figurski z ełckiej Spółdzielni "Kominiarz".

Fachowcy przypominają, że kominy należy czyścić co najmniej cztery razy w roku, sprawdzać przewody wentylacyjne - raz, a spalinowe i gazowe - dwa razy w roku.

- Najwięcej problemów jest w budynkach prywatnych, bo właściciele rzadko dbają o swoje urządzenia grzewcze. Administracje spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot zapraszają nas na dachy w wyznaczonych terminach. To dobry przykład - gani i chwali mistrz kominiarski Figurski.

Ełccy strażacy są ostrożniejsi w tych opiniach. Tak samo zniszczone przewody kominowe zastają podczas akcji ratowniczych zarówno w prywatnych domach, jak i na osiedlach komunalnych.

- Niemal całe centrum miasta jest jeszcze ogrzewane piecami. Znajdujemy też wiele podłączeń domowych instalacji centralnego ogrzewania bez ekspertyz kominiarskich, na dziko. Palą się sadze, a te powodują pękanie kominów i o zatrucie jest bardzo łatwo - mówi Jarosław Pieszko, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku.

W środę czworo mieszkańców Olsztyna trafiło do szpitali. Minionej zimy zmarł w wyniku zaczadzenia 27-letni mieszkaniec Szczytna. Była to jedna z dziesięciu ofiar na Warmii i Mazurach niewidocznego, bezwonnego i zabójczego tlenku węgla.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zobacz co się wydarzyło w Ełku.Kliknij na mmelk.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna