Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeremcha. Mieszkańcy nie chcą inwestycji w nasycalni podkładów kolejowych

Krzysztof Jankowski [email protected]
– Wygląda na to, że jest 1:0 dla nas. Ale to jeszcze nie koniec walki - mówili mieszkańcy Czeremchy. – Czas, by Nasycalnia liczyła się z ludźmi, którzy wokół niej żyją – dodała Wiera Haponiuk (z prawej).
– Wygląda na to, że jest 1:0 dla nas. Ale to jeszcze nie koniec walki - mówili mieszkańcy Czeremchy. – Czas, by Nasycalnia liczyła się z ludźmi, którzy wokół niej żyją – dodała Wiera Haponiuk (z prawej). Krzysztof Jankowski
Już nie podkłady kolejowe, a zrębki drzewne będą wsadem do spalania w nowej instalacji. Mieszkańców to jednak nie przekuje do inwestycji.

Przedstawiciele nasycalni podkładów w Czeremsze oraz ich partnerzy ze spółki Syngaz z Katowic spotkali się z grupą mieszkańców Czeremchy. I już na wstępie poinformowali, że wycofują się z pomysłu zgazowywania podkładów kolejowych. Prezes nasycalni Ryszard Sokołowski zapewniał, że teraz chce, by na terenie jego firmy powstała instalacja zgazowywania biomasy ze zrębków drzewnych, które nie będą pochodziły z podkładów.

- Dokumenty zostaną skorygowane i poprawione. Ta technologia z pewnością będzie bezpieczna dla środowiska - mówił Adam Wyciszczok, dyrektor Syngaz sp. z o.o. w Katowicach.

Spalanie tylko z biomasy

Opowiadał, że jego firma od kilku lat pracuje nad technologią zgazowywania biomasy.
- To specyficzny proces spalania. W jego wyniku powstaje gaz, który wykorzystywany jest w silnikach gazowych do produkcji energii elektrycznej - tłumaczył. - Pierwszą taką instalację wybudowaliśmy już w Opolskiem. Budową drugiej w Czeremsze zainteresowany jest Bieżanów (grupa kapitałowa, w skład której wchodzi nasycalnia w Czeremsze - przyp. red.). Czas przejścia procedury administracyjnej i budowy szacujemy na dwa lata. Potem instalację można byłoby eksploatować przez 10-15 lat.

Pierwotnie inwestorzy planowali, że paliwem mogłyby być stare podkłady kolejowe, które do Czeremchy trafiałyby z remontowanych tras kolejowych w całej Polsce. Takie podkłady są zresztą w miejscowej nasycalni od dziesiątków lat produkowane. Do impregnacji drewna, z którego powstają, używane są jednak środki chemiczne uznawane za niebezpieczne. W ich składzie jest m.in. rakotwórczy kreozot, składnik smoły drzewnej, produkt suchej destylacji drewna. I to wzbudziło obawy mieszkańców Czeremchy.

- W nasycalni pracowałam wiele lat. Ta chemia zawsze była szkodliwa. Po inwentaryzacji miałam czerwoną twarz przez tydzień - opowiadała uczestnicząca w spotkaniu Wiera Haponiuk. - Kiedyś nasycalnia była w lesie, potem wokół niej budowano domy. Sama dziś mieszkam 250 metrów od firmy. Jest ciężko, komin dymi, jeżdżą ciężarówki, latem nie ma jak okna otworzyć. Czas, by nasycalnia liczyła się z ludźmi.

Biznes, ale nie taki

Inwestorzy tłumaczyli, że nowy pomysł biznesowy pozwoli nasycalni produkować ciepło i energię elektryczną, a także pozbyć się odpadów drewnianych po produkcji nowych podkładów. Biomasa byłaby dostarczana również od innych producentów drewna. Nowa instalacja pozwoliłaby też na likwidację dotychczasowej kotłowni i jej komina. Zarówno te deklaracje, jak i zapowiedź zmiany technologii nie przekonały mieszkańców.

- Zrozumcie, że nasze społeczeństwo takiej inwestycji tutaj nie chce - mówił Sergiusz Smyk, radny gminy Czeremcha. - Były spotkania wiejskie i wiemy, że nastawienie ludzi do tego pomysłu jest złe. Mamy nasycalnię, po co nam nowe źródło smrodu?

- Prezesie, nie idźmy tą drogą! - apelował też wójt Czeremcha Jerzy Szykuła. - Jest jednoznaczny sprzeciw społeczny wobec tej inwestycji. Technologia budzi duże wątpliwości mieszkańców.

Wójt mówił też, że gmina oczekuje na nowe inwestycje biznesowe, ale takie, które nie budzą sprzeciwu ludzi.

- A w tym pomyśle wszystko zaczęło się nie od tej strony, od której powinno. Nic dziwnego, że teraz ludzie się boją, że i tak w finale wszystko sprowadzi się do palenia podkładów - mówiła Walentyna Kerdelewicz, radna gminy Czeremcha.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna