MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Czerwoni" znikną z mazurskich ulic

Wojtek Mierzwiński [email protected]
- Ulicy Lenina nie powinno być, lecz 6 Kwietnia mogłaby pozostać - uważa Stanisław Fietkiewicz, prezes stowarzyszenia EŁK XXI.
- Ulicy Lenina nie powinno być, lecz 6 Kwietnia mogłaby pozostać - uważa Stanisław Fietkiewicz, prezes stowarzyszenia EŁK XXI. W. Mierzwiński
Mazury. Stary ustrój daleko za nami, a nie widać tego na ulicach mazurskich miast i wsi. W Wydminach nadal jest ulica Czterdziestolecia PRL, a w Orzyszu 22 lipca.

Posłowie Pis-u pracują nad projektem dekomunizacji nazw ulic. Potwierdził to kilka dni temu w radio premier Jarosław Kaczyński. I choć na początku lat 90. zniknęła zdecydowana większość patronów ulic związanych z ustrojem komunistycznym, kilku się uchowało.
NKWD nadal w Dubeninkach
W Dubeninkach wciąż jest ulica Mereckiego. Kto to? Działacz NKWD, na którym w 1945 roku Armia Krajowa dokonała egzekucji.
- Fakt, mamy taką ulicę, lecz zmiana jej patrona wiąże się z ogromnymi kosztami. Ludzie musieliby zmienić dokumenty, firmy pieczątki, gmina tablice - argumentuje Stanisław Kosiński, zastępca wójta gminy Dubeninki.
Powodów do chwały z racji nazwy jednej z ulic w Wydminach nie ma wójt tej gminy Tomasz Pieluchowski. Nic dziwnego, tu została nazwa Czterdziestolecia PRL. Skojarzeń nie trzeba się doszukiwać.
- Była inicjatywa, by nazwę zmienić, lecz po konsultacjach społecznych okazało się, że zmiany nie chcą mieszkańcy bloków z tej ulicy - mówi T. Pieluchowski. - Na szczęście to jedyny taki kwiatek w Wydminach.
W takiej nazwie ulicy nie widzi nic zdrożnego wójt gminy Ełk.
- Przecież było takie państwo, więc co? Mamy o tym na siłę zapomnieć? Nazwa jak nazwa. Faraonowie też dręczyli narody. Czy to znaczy że trzeba zrównać z ziemią piramidy? - pyta wójt Antoni Polkowski.
Na terenie ełckiej gminy, a konkretnie w Stradunach, wciąż jest ulica generała Karola Świerczewskiego.
- Był taki człowiek, walczył na froncie, nie wiem, czy był bandytą. Jeśli z góry przyjdzie decyzja, by te nazwy pozmieniać, będziemy zmieniać, lecz niech rząd pamięta o kosztach. Trzeba byłoby powymieniać dokumenty, wstawić nowe tablice. Jeśli za tym pójdą pieniądze, nie widzę przeszkód - dodaje Antoni Polkowski.
Ulicą Świerczewskiego można spacerować również w Piszu i Rynie.
Urzędująprzy ul. 22 lipca
Ważniejsze sprawy niż zmiana nazwy ulicy 22 Lipca w Kruklankach mają tamtejsi włodarze. Co ciekawe, urzędują właśnie przy tej ulicy.
Co wydarzyło się 22 lipca? W 1952 roku uchwalono stalinowską konstytucję PRL. Nieprzypadkowo tego samego dnia, 21 lat później, oficjalnie otwarto linię produkcyjną fiata 126p, a rok później przecięto wstęgę i oddano do użytku Trasę Łazienkowską.
- Podchodziliśmy już kilka razy do tematu zmiany nazwy tej ulicy, lecz radni uważają, że są ważniejsze sprawy do załatwienia. Na pewno kiedyś się tym zajmiemy - mówi Gabriela Minarowska, sekretarz gminy Kruklanki.
Ulicę 22 Lipca znajdziemy także w Orzyszu.
6 Kwietnia w jednym worku z Leninem
Na początku lat 90. nowe nazwy zyskały ulice ełckie. Lenina stała się Wileńską, Dzierżyńskiego Gdańską, a Wandy Wasilewskiej - 11 Listopada. Armii Czerwonej przemianowano na Armii Krajowej. Sporo kontrowersji wywołała zmiana ulicy 6 Kwietnia na Marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Przecież tego dnia na budynku starostwa w końcu zawisła biało-czerwona flaga. Uczyłem się w liceum przy tej ulicy w latach 1956-1960. Ta zmiana to chyba efekt nadgorliwości ówczesnych władz miasta - uważa ełczanin Stanisław Fietkiewicz, prezes stowarzyszenia EŁK XXI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna