Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czesław Kamiński. O fotografie z Hajnówki na spotkaniu Uniwersytetu III Wieku

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W środę na spotkaniu członków Uniwersytetu III Wieku w Hajnowskim Domu Kultury, Urszula Dąbrowska ze Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK zaprezentowała historię Czesława Kamińskiego - fotografa amatora z Hajnówki oraz kolekcję jego zdjęć wykonanych w okresie międzywojennym w Hajnówce oraz innych miejscach.

Czesław Kamiński to fotograf amator z Hajnówki, postać mało znana ze względu na to, że nie doczekał w miasteczku starości - zginął w wieku 28 lat w innym rejonie Polski. Rodzina Kamińskich znana jest jednak w mieście, a to za sprawą Marii Kamińskiej - dentystki z wieloletnią praktyką lekarską. Urszula Dąbrowska, pochodząca z Hajnówki prezes Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK, zaprezentowała postać i okoliczności odnalezienia cennych negatywów.

Zdjęcia jego zostały znalezione w domu przy Warszawskiej 37 - opowiadała Dąbrowska. - Kiedy wprowadzili się tam Anna i Piotr Pietroczukowie i zrobili tam remont, natrafili na mnóstwo starych dokumentów oraz stare negatywy, które zostały przekazane stowarzyszeniu. Okazało się, że są to zdjęcia absolutnie wyjątkowe i wykonane w Hajnówce, ale nie tylko.

Urszula Dąbrowska zaprezentowała część zdjęć pochodzących z kolekcji, przedstawiła także historię rodziny Kamińskich, która choć z wieloma lukami, jest niezwykle ciekawa. Czesław, który najprawdopodobniej prowadził burzliwe życie, był bratem dentystki Marii Kamińskiej, jego spuścizna trafiła do rodziny zapewne po śmierci mężczyzny. Jego dorosłe życie, podobnie jak i okoliczności śmierci są owiane tajemnicą między innymi ze względu na upływ lat. Czesław wykonywał fotografie amatorsko, podróżując po świecie - uwieczniał ludzi i miejsca.

Czesław Kamiński był amatorem, jego zdjęcia jeśli chodzi o kompozycje, uchwycenie chwili - są wyjątkowe. Uważam, że to sto zdjęć ma ogromną wartość artystyczną i świadczy o tym, że był to człowiek z dużym talentem - podkreśliła Urszula Dąbrowska.

Wszystkie odnalezione fotografie zostały zdigitalizowane i udostępnione przez Stowarzyszenie na stronie albom.pl, działanie wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna