Tradycja kolędowania
Tradycja Kolędowanie to obrzęd ludowy praktykowany przede wszystkim w kulturach Słowian i Rumunów, polegający na tym, że grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku (obecnie w okresie bożonarodzeniowym), za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków pieniężnych. Zwyczaj ten przeniknął również na inne tereny o czym dobitnie może świądczyć międzynarodowa grupa kolędników-wędrowników, którzy w ostatni poniedziałek (8.01) zaprezentowali się w Kleszczelach.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia:
Przeczytaj również: Litwinowicze. Zapomniany obrzęd wodzenia kusta ożył w dzień Świętej Trójcy
Egzotyczna grupa kolędników
Międzynarodowy, egzotyczny orszak, który kolędował w Kleszczelach to grupa wyjątkowa, pochodzi bowiem z różnych stron świata. To reprezentanci:
- Polski,
- Tunecji,
- Ukrainy,
- Hiszpanii.
Wolontariusze z Korpusu Solidarności działający w ramach Stowarzyszenia Pocztówka z Hajnówki (organizatorzy Festiwalu Wertep) zostali zaproszeni po raz kolejny na gościnne występy w wielu miejscach naszego regionu. Na ich prezentację składają się barwne, efektowne stroje, ciekawe atrybuty, pomalowane twarze i kolędy wykonywane w wielu językach.
Barwna międzynarodowa grupa kolędnicza w Bielsku Podlaskim
Śpiewacy zaprezentowali różnorodne kolędy, m.in.:
- polskie, białoruskie,
- ukraińskie, niemieckie,
- hiszpańskie.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia:
Spotkanie odbyło się dzięki podmiotom takim jak:
- Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”,
- A3Teatr, Hajnówka Centralna –Stacja Kultury,
- MOKSiR Kleszczele czyli Hładyszka (dom kultury w Kleszczelach).