Cztery medale, w tym dwa złote. Raport z drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski

Miłosz Karbowski
Kamila Stepaniuk pobiła rekord życiowy skacząc 193 centymetry
Kamila Stepaniuk pobiła rekord życiowy skacząc 193 centymetry B. Maleszewska
Bydgoszcz. W sobotę do grona bohaterów mistrzostw dołączyli lekkoatleci z województwa podlaskiego

Drugi dzień zaczął się dla nas od eliminacji pchnięcia kulą mężczyzn. Minimum kwalifikacyjne (18 metrów) w drugiej próbie osiągnął nasz kandydat do medalu, Krzysztof Krzywosz (Podlasie Białystok) rzucając 18.72. Do finału również wszedł jego klubowy kolega Piotr Radziwon. Wynik 17.21 wystarczył do zajęcia 9. miejsca w kwalifikacjach.
Zanim kulomioci rozpoczęli popołudniową walkę o medale w kole stanęły młociarki. Po cichu liczyliśmy na medal Malwiny Sobierajskiej. Zawodniczkę Podlasia Białystok było na niego stać, jednak wynik 64.53 dał jej dobre, ale tylko 4. miejsce. 5. pozycję zajęła Joanna Fiodorow z Prefbetu Śniadowo Łomża z rezultatem 61.46.
Krzywosz się rozgrzewał, podobnie nasza kandydatka do złota w skoku wzwyż Kamila Stepaniuk, a swoje próby zaczęły wykonywać oszczepniczki. I wreszcie! Karolina Mor, wicemistrzyni Europy juniorek z Hańczy Suwałki o 7 centymetrów pobił swój rekord życiowy i wynikiem 54.80 wywalczyła brązowy medal. To kolejny sukces 17-latki, a początek naszych radości w mistrzostwach Polski.
Stepaniuk (Podlasie Białystok) skakała wspaniale. Wynikiem 1.93 poprawiła o 2 cm swój rekord życiowy, a tylko 2 cm zabrakło jej do minimum "A" na mistrzostwa świata w Berlinie. Niewykluczone jednak, że Polski Związek Lekkiej Atletyki widząc jej formę wyśle ją na zawody. Stepaniuk oczywiście zdobyła złoto. 5. miejsce zajęła Martyna Bielawska - 1.82, 10. Aleksandra Zarecka - 1.74, 14. Paulina Niedzielko - 1.70, a 15. Aleksandra Klin - 1.65. Wszystkie reprezentują białostockie Podlasie.
Do brązu Mor i złota Stepaniuk, Krzywosz dorzucił srebro. Pchnął kulę na odległość 19.44 - dalej od wszystkich rywali poza bezkonkurencyjnym Tomaszem Majewskim (21.17). 9. był Piotr Radziwon (Podlasie) - 17.22.
Potem, pechowe 4. miejsce zajęła sztafeta 4x100 metrów mężczyzn Podlasia Białystok (40.98), 6. pozycję osiągnęły sprinterki z tego samego klubu (47.33). Dobrze pobiegł Kamil Kryński (Podlasie) pretendujący nawet do medalu na 200 metrów. W eliminacjach wygrał swój bieg z czasem 21.17 i awansował do finału. Udało się to na tym dystansie także Magdalenie Siemon. Sprinterka Podlasia zajęła dopiero 5. miejsce w swoim biegu, ale awansowała z czasem 24.48.
Ukoronowaniem dnia miał być start w finale 800 metrów Anny Rostkowskiej z Athletics Jakać Młoda. I był! Rostkowska, mając już minimum na mistrzostwa świata nie forsowała tempa. Po prostu pobiegła po złoto osiągając czas 2:06.12.