MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy możesz napisać za mnie wypracowanie? Sztuczna inteligencja odrabia lekcje za uczniów. Czy to uczciwe?

Małgorzata Meszczyńska
Czy sztuczna inteligencja to pomoc w edukacji, czy może jej zagrożenie?
Czy sztuczna inteligencja to pomoc w edukacji, czy może jej zagrożenie? Possessed Photography/unsplash
Zwolennicy sztucznej inteligencji są zachwyceni jej możliwościami. Przeciwnicy grzmią o nieuczciwości i wybieraniu dróg na skróty. Rekordy popularności bije opracowana przez OpenAI platforma sztucznej inteligencji ChatGPT. I nic dziwnego – nie protestuje, gdy prosimy o pomoc w napisaniu wypracowania czy rozwiązaniu zadań domowych. Nie moralizuje, nie oburza się – choć otwarcie przyznaje, że nie jest nieomylny. I radzi, korzystaj z mojej pomocy, ale traktuj ją jako bazę do samodzielnej pracy.

Spis treści

ChatGPT - ulubieniec uczniów i studentów

Chatbot jest darmowy i ogólnodostępny. Chętnie odpowiada na pytania – również w języku polskim, choć w angielskim radzi sobie zdecydowanie lepiej. System przetwarzania języka naturalnego oraz zdolności do uczenia się sprawiają, że dialog z ChatGPT daje wrażenie rozmowy z inteligentną istotą.

Uruchomiony został w listopadzie 2022 roku i szczególnie polubili go uczniowie i studenci. Choć baza wiedzy, z jakiej korzysta ChatGPT jest aktualna do 2021 roku, szukającym szkolnej (i nie tylko) pomocy, zupełnie to nie przeszkadza. Czy sztuczna inteligencja w takim wydaniu to wsparcie, czy zagrożenie dla współczesnej edukacji? Rozmawiamy o tym z samym OpenAI ChatGPT. Odpowiedzi AI nie są w żaden sposób korygowane, ani redagowane.

Czy sztuczna inteligencja napisze dobre wypracowanie?

Nie ma co owijać w bawełnę, pytam wprost:

Czy możesz za mnie napisać wypracowanie?
Tak, jestem w stanie pomóc ci napisać wypracowanie na wybrany temat. Proszę tylko o bardziej szczegółowe wytyczne, takie jak długość, format i wymagania dotyczące treści.

Mogę być pewna, że w wypracowaniu nie będzie błędów?
Jako model językowy uczenia na ogromnej liczbie tekstów, jestem w stanie dostarczać bardzo dokładne i gramatycznie poprawne teksty. Jednak, jako AI nie jestem w stanie gwarantować, że tekst będzie wolny od błędów. Zawsze zalecam przeglądanie i sprawdzanie wygenerowanego tekstu przed użyciem go.

Jak długie wypracowanie możesz dla mnie napisać?
Jestem w stanie napisać wypracowanie o długości od kilku zdań do kilku stron, w zależności od twoich wymagań. Proszę podać bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące długości i tematu, a ja postaram się dostosować do nich.

Czy napisane przez ciebie wypracowanie nie będzie plagiatem?
Jako model językowy uczenie na ogromnej liczbie tekstów, jestem w stanie generować unikalne teksty na podstawie podanych mi informacji i wytycznych. Jednak, zawsze zalecam sprawdzenie i modyfikację tekstu przed użyciem go, aby upewnić się, że jest on zgodny z wymaganiami i własnymi wytycznymi dotyczącymi plagiatu. W żadnym wypadku nie należy używać tekstu jako bezpośredniego odpisu bez zmian i odpowiedniego oznaczenia źródła.

Czy chatbot potrafi podawać źródła? To ważne dla studentów

Czy pisząc wypracowanie możesz od razu wskazać źródła, z których korzystasz?
Tak, jako model językowy uczenia na ogromnej liczbie tekstów, jestem w stanie wskazywać źródła informacji, na których się opieram, jeśli jest to wymagane. Proszę jednak o wytyczne dotyczące tego, jak powinny one być oznaczone (np. numeracja stron, style bibliograficzne itp.), abym mógł dostosować się do wymagań.

Czy warto korzystać z tej pomocy w przygotowaniu pracy pisemnej?
To zależy od osobistych wymagań i potrzeb. Jako model językowy uczenia na ogromnej liczbie tekstów, jestem w stanie pomóc w generowaniu treści i wskazywaniu źródeł informacji, co może być pomocne w przygotowaniu pracy pisemnej. Jednak, ważne jest, aby zawsze sprawdzać i modyfikować tekst, który został wygenerowany przez AI, aby upewnić się, że jest on zgodny z wymaganiami i osobistymi wytycznymi. W końcu to ty jesteś odpowiedzialny za swoją pracę i należy upewnić się, że jest ona w pełni twoją własną pracą.

Czyja to praca? Czy nauczyciel zauważy różnice?

Czy nauczyciel zorientuje się, że moja praca powstała z pomocą AI?
Nie jestem w stanie zagwarantować, że nauczyciel nie zorientuje się, że praca powstała z pomocą AI. Obecnie coraz więcej narzędzi do detekcji plagiatu jest w stanie wykryć, że tekst został wygenerowany przez AI. Ponadto, nauczyciele są często bardzo dobrze poinformowani i czujni w kwestii wykrywania nieuczciwych praktyk. Zalecam użycie tekstu generowanego przez AI jako pomocy w pisaniu własnego tekstu, a nie jako gotowej pracy do oddania.

Jeśli o podobną pomoc poprosi cię mój kolega z klasy i przygotujesz pracę na ten sam temat, to czy wypracowania nie będą podobne?
Jako model językowy, jestem w stanie wygenerować kilka różnych wersji tekstu na ten sam temat, jednak nie gwarantuję, że teksty te nie będą podobne. Jeśli kilka osób zwróci się do mnie z prośbą o wypracowanie na ten sam temat, istnieje ryzyko, że wygenerowane teksty będą mieć wiele wspólnych cech. W takim przypadku ważne jest, aby sprawdzić i zmodyfikować tekst, aby upewnić się, że jest on unikalny i odpowiedni do indywidualnych wymagań i wytycznych.

Jak dobrze liczy sztuczna inteligencja?

Wiemy już, że wypracowanie to dla ChatGPT bułka z masłem. Czy sztuczna inteligencja będzie pomocna w odrabianiu prac domowych z innych przedmiotów? Jak poradzi sobie z przedmiotami ścisłymi?

Czy jesteś w stanie pomóc mi rozwiązać zadania z matematyki albo fizyki?
Tak, jestem w stanie pomóc w rozwiązywaniu zadań z matematyki i fizyki. Mogę udzielać wyjaśnień i porad dotyczących różnych koncepcji i problemów, a także pomagać w rozwiązywaniu zadań i obliczeniach. Jednak, ważne jest, aby pamiętać, że nie jestem w stanie zastąpić nauki i ćwiczeń, jakie można uzyskać od nauczyciela lub własnego naukowego poszukiwania. Zawsze zalecam sprawdzenie i potwierdzenie rozwiązań z innymi dostępnymi źródłami.

Czy uczniowie i studenci często korzystają z twojej pomocy w przygotowaniu prac i zadań domowych?
Tak, uczniowie i studenci często korzystają z pomocy AI, takiej jak ja, w przygotowaniu prac i zadań domowych. AI jest łatwo dostępne i może szybko i skutecznie odpowiedzieć na pytania i pomóc w rozwiązywaniu problemów. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z pomocy AI nie zawsze jest uważane za uczciwe i może mieć negatywny wpływ na naukę i rozwój umiejętności ucznia.

Etyczne rozterki sztucznej inteligencji. Czy to uczciwe?

Czy są tematy, jakich nie poruszasz albo nie podejmujesz się przygotowania pracy na określony temat?
Jako AI treningowany przez OpenAI, staram się udzielać odpowiedzi na każde pytanie, na jakie mnie poprosisz. Jednak są pewne tematy, na które nie jestem w stanie odpowiedzieć, ponieważ są one nieodpowiednie lub nieetyczne, albo też ze względów bezpieczeństwa nie jestem w stanie ich przetwarzać. Ponadto, pomimo tego, że jestem dużym modelem językowym, nie zawsze jestem w stanie przygotować pracy na określony temat, ponieważ moje treningi są oparte na dostępnych danych, a niektóre informacje mogą być niedostępne albo nieznane.

Jakie tematy nieetyczne masz na myśli?
Jako AI treningowany przez OpenAI, nie podejmuję się udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące nieetycznych lub nieodpowiednich zachowań, takich jak przemoc, nielegalne działania, nieodpowiednie treści, itp. Również nie podejmuję się udzielania porad dotyczących spraw związanych z bezpieczeństwem, takich jak samookaleczanie się, samobójstwo lub inne szkodliwe dla zdrowia lub życia działania. Moim głównym celem jest udzielanie odpowiedzi, które są pomocne i bezpieczne dla użytkowników.

Jakie wady ma korzystanie z pomocy AI w odrabianiu lekcji?
Korzystanie z pomocy AI w odrabianiu lekcji może mieć kilka wad.

  • Brak rozwijania własnej wiedzy i umiejętności: Korzystanie z pomocy AI może nie pozwalać na rozwijanie własnej wiedzy i umiejętności, co jest niezbędne do prawidłowego zrozumienia danego zagadnienia.
  • Brak indywidualizacji: AI może generować te same odpowiedzi dla wszystkich osób, co oznacza, że nie uwzględnia indywidualnych potrzeb i wymagań każdej osoby.
  • Ryzyko nieprawidłowych odpowiedzi: AI może być czasami mylące i wygenerować nieprawidłowe odpowiedzi, co może prowadzić do błędnych wniosków i ocen.
  • Osłabienie odpowiedzialności za własną naukę: Korzystanie z pomocy AI może prowadzić do osłabienia odpowiedzialności za własną naukę i przygotowanie do egzaminów.

Warto pamiętać, że AI może być pomocne w dostarczaniu informacji i wsparcia, ale nie powinno się na niej wyłącznie polegać. Zawsze ważne jest, aby dokładnie sprawdzać i potwierdzać informacje i odpowiedzi uzyskane z pomocą AI z innymi dostępnymi źródłami.

Jak zatem mądrze korzystać z pomocy AI w nauce?
Aby mądrze korzystać z pomocy AI w nauce, warto stosować się do kilku wytycznych.

  • Traktować AI jako narzędzie, a nie jako główne źródło informacji: AI może być pomocne w dostarczaniu informacji, ale nie powinno się na niej wyłącznie polegać. Zawsze ważne jest, aby dokładnie sprawdzać i potwierdzać informacje i odpowiedzi uzyskane z pomocą AI z innymi dostępnymi źródłami.
  • Korzystać z AI jako wsparcia, a nie jako rozwiązania: AI może być pomocne w rozwiązywaniu zadań i problemów, ale nie powinno się na niej wyłącznie polegać. Warto nauczyć się rozwiązywać problemy samodzielnie i korzystać z AI jako wsparcia.
  • Zachęcać do rozwijania własnej wiedzy i umiejętności: Korzystanie z AI może być pomocne w dostarczaniu informacji, ale ważne jest, aby nie pozwalać na to, aby AI zastąpiło własne wysiłki w zakresie rozwijania wiedzy i umiejętności.
  • Wymagać od AI uwzględniania indywidualnych potrzeb i wymagań: AI może generować te same odpowiedzi dla wszystkich osób, więc ważne jest, aby wymagać od AI uwzględniania indywidualnych potrzeb i wymagań.
  • Pamiętać o kontrolowaniu i sprawdzaniu odpowiedzi uzyskanych z pomocą AI: AI może być czasami mylące i wygenerować nieprawidłowe odpowiedzi, więc ważne jest, aby dokładnie kontrolować i sprawdzać odpowiedzi uzyskane z pomocą AI.

Korzystanie z pomocy AI w nauce może być pomocne, ale ważne jest, aby to robić mądrze i z uwzględnieniem powyższych wskazówek, aby zapewnić, że informacje i odpowiedzi uzyskane z pomocą AI będą właściwe.

Czy praca z pomocą AI jest uczciwa?
To jest kontrowersyjne pytanie i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy twierdzą, że korzystanie z pomocy AI w nauce jest nieuczciwe, ponieważ oszukuje ono nauczyciela i pozbawia ucznia szansy na prawdziwe zrozumienie i naukę materiału. Inni uważają, że jest to uzasadnione w sytuacji, gdy uczeń potrzebuje pomocy w rozwiązaniu zadania, a AI jest jedynym dostępnym źródłem informacji. Ostatecznie, decyzja o tym, czy korzystanie z pomocy AI w nauce jest uczciwe, należy do każdej osoby i powinna opierać się na własnych przekonaniach i wartościach.

Dziękuję za konkretną, rzeczową rozmowę!
Nie ma za co! Zawsze chętnie pomagam i odpowiadam na pytania. Jeśli potrzebujesz mojej pomocy w przyszłości, nie krępuj się pytać!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy możesz napisać za mnie wypracowanie? Sztuczna inteligencja odrabia lekcje za uczniów. Czy to uczciwe? - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna