Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można wyjechać do rodziny na Wielkanoc? Czy odwiedzać bliskich w święta? Dr Dariusz Kuć: Podzielmy się święconką bezkontaktowo (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Czy można spotkać się z rodziną na święta? Odpowiadamy.
Czy można spotkać się z rodziną na święta? Odpowiadamy. pixabay.pl
Czy mogę odwiedzić bliskich? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc i przewiduje, że w najbliższym czasie rosnąć będzie liczba zakażonych koronawirusem. Nie wprowadził jednak zakazu spotkań z rodziną w święta.

Izolacja. Zostań w domu. To hasła powtarzane jak mantra. Ale co z Wielkanocą? Większość z nas chciałaby tradycyjnie pojechać do rodziny i spędzić z bliskimi świąteczny czas. Rząd odradza jednak takich spotkań. Rekomendacja jest jednoznaczna, by zrezygnować z podróży i odwiedzin. Według ministra zdrowia kontakt z rodziną przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem.

Temat świątecznych wyjazdów został poruszony podczas sobotniej (4 marca) konferencji prasowej przedstawicieli rządu. Do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka skierowano pytanie czy można wyjechać do bliskich, do innego miasta i czy dopuszczalny jest wyjazd prywatnym samochodem.

- Tu jest rekomendacja jednoznaczna, powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się, to jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali miedzy miastami, ale staramy się chronić życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach - powiedział szef KRPM.

Zobacz też:Rząd zaostrzył zakaz wychodzenia z domu. Nowe zasady i ograniczenia: co można robić, a czego nie wolno? Pytania i odpowiedzi (ZDJĘCIA)

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku, w tym trudnym okresie epidemii, ogromnym zagrożeniem.

- To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie - podsumował Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Z drugiej strony rząd nie wydał zakazu przemieszczania się między miastami. Wprowadzony jest jednak zakaz wychodzenia z domu. Wyjątkiem jest zrobienie niezbędnych zakupów, wykupienie lekarstw, wizytę u lekarza, opiekę nad bliskimi czy wyprowadzanie psa. W obowiązującym rozporządzeniu nie ma wzmianki o obostrzeniach dotyczących spotkań rodzinnych w święta. Ale...

- Nie dopuszczam możliwości, by ludzie spotykali się ze sobą w święta i jestem tego absolutnym przeciwnikiem. Udaje się nieco spłaszczyć krzywą zachorowań, ale codziennie są nowe potwierdzone przypadki. Święta mogą być przełomem i bardzo się tego obawiam. Jeśli w czasie wielkanocnym nie wytrzymamy siedzenia w domu, to krzywa zachorowań znowu może poszybować w górę - mówi dr Dariusz Kuć, lekarz rodzinny.

Zobacz też:Koronawirus w Podlaskiem. Sześć nowych przypadków zakażenia COVID-19. Cztery osoby hospitalizowane w Bielsku Podlaskim (ZDJĘCIA)

Jeśli każdy z nas zdecyduje się zostać w domu, w wyjątkowo trudnej sytuacji znajdą się seniorzy. Często skazani na samotność w święta przez epidemię. Ale jest na to rada! Warto często do siebie dzwonić i podzielić się święconką.

- Niestety każdy z nas staje przed wyborem. Apeluję o rozsądek. Ja na przykład już zapowiedziałem bliskiej osobie, że zawiozę jej jajko i trochę jedzenia. Zostawię to na wycieraczce, a mnie też ma tam czekać pakunek. W ten sposób podzielimy się "święconką" bezkontaktowo. Zachęcam do tak miłych i bezpiecznych gestów - podpowiada dr Kuć.

Przypominamy, że w Wielką Sobotę nie będzie również tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach, ani innych miejscach publicznych. Jak więc zasiąść do wielkanocnego stołu? Kościół dał wiernym wskazówkę. Obrzęd błogosławieństwa posiłku można bowiem przeprowadzić samodzielnie w domu, tuż przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350".

Najnowsze MEMY o koronawirusie i kwarantannie w Polsce. Zobacz śmieszne obrazki. Internauci śmieją się z wirusa COVID-19 - 4.11.2020

NOWE MEMY o koronawirusie w Polsce. Zobacz najnowsze śmieszn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna