Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe znieczulenia przy porodzie już są

(LUK)
Głównie białostockie szpitale oferowały pacjentkom darmowe znieczulenie. Jest szansa, że to się zmieni.
Głównie białostockie szpitale oferowały pacjentkom darmowe znieczulenie. Jest szansa, że to się zmieni. pixabay.com
107 w lipcu i 109 w sierpniu - tak wyglądają statystyki podawania znieczuleń do porodów naturalnych w woj. podlaskim. Mimo nowych przepisów, zgodnie z którymi NFZ płaci obecnie szpitalom za takie łagodzenie bólu porodowego, znieczuleń w porównaniu do ub. roku jest niewiele więcej.

W dodatku, przez owe dwa miesiące oferowały je pacjentkom tylko białostockie szpitale. Jak wynika z danych podlaskiego NFZ, na 216 porodów ze znieczuleniem w lipcu i sierpniu, 104 podano w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, zaś 76 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. W Prywatnej Klinice Położniczo-Ginekologicznej takich procedur było 12, zaś w Poliklinice Ginekologiczno-Położniczej - 24.

Żeby było mniej cesarek

Tymczasem od 1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia płaci szpitalom za znieczulenie zewnątrzoponowe podawane do naturalnego porodu dodatkowe 400 zł.

Dotychczas, jeśli szpital oferował takie znieczulenie pacjentkom, ponosił sam koszty, bo fundusz zarówno za poród bez bólu, jak i ten bez znieczulenia płacił tyle samo - ok. 1,8 tys. zł.

Zmiany miały służyć przede wszystkim zmniejszeniu liczby cesarskich cięć. A liczba ta stale rośnie - w ten sposób kończy się już niemal połowa porodów.

Jak wynika z podsumowania dwóch miesięcy obowiązywania nowych przepisów, w skali kraju znieczuleń do porodów jest coraz więcej. Niewielki wzrost można też zaobserwować w woj. podlaskim. W stosunku do ubiegłego roku, w lipcu br. znieczuleń wykonano u nas o 12 więcej, zaś w sierpniu - o 10.

Szpitale są gotowe

Na razie nie widać zbytnio spadku liczby cesarskich cięć - nadal tak kończy się ok. połowa wszystkich porodów w regionie. W lipcu było ich 995, z tego 478 zakończyło się cesarką, w sierpniu na 880 porodów, cięcie wykonano w 400 przypadkach.

- Wszystkie szpitale deklarują wykonywanie znieczuleń do porodów. Ani pacjentki, ani ich najbliżsi nie zgłaszali do nas żadnych sygnałów o braku dostępu do znieczulenia - mówi Monika Mróz z podlaskiego oddziału NFZ. - Pamiętajmy, że to lekarz prowadzący poród podejmuje decyzję o wyborze odpowiedniej metody postępowania.

Chociaż dotąd to głównie białostockie szpitale oferowały pacjentkom darmowe znieczulenie, jest szansa, że to się zmieni.

- Już jesteśmy formalnie i organizacyjnie do tego gotowi - zapewnia Bożena Grotowicz, dyrektorka szpitala w Bielsku Podlaskim.

W 2014 roku w województwie podlaskim było 10 785 porodów , z czego 5 154 to liczba cesarskich cięć. Najwięcej wykonano ich w Poliklinice Ginekologiczno-Położniczej w Białymstoku (1 082), najmniej w Szpitalu Wojewódzkim im. Dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach (44). Procentowy udział cesarskich cięć w ubiegłym roku wyniósł 44,81. Znieczulenie podano w sumie 5 556 paniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna