Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata kandydatów na burmistrza. Przed kamerami pokazali na co ich stać (zdjęcia)

Krzysztof Jankowski
Eugeniusz Berezowiec i Piotr Bożko
Eugeniusz Berezowiec i Piotr Bożko K. Jankowski
Po raz pierwszy w historii Bielska Podlaskiego kandydaci na stanowisko burmistrza miasta wzięli udział w debacie telewizyjnej. Show nie zawiodło widzów.
Nie mamy zabytków? A ulica Chmielna? Przez lata samorządy nie potrafily jej wyremontowac. A przeciez po przedluzeniu jej mostem do Pólnocnej moglaby powstac obwodnica miasta - mówil Jan Radkiewicz

Debata kandydatów na prezydenta Bielska Podlaskiego

- Można było się spodziewać, że kandydaci będą mówili właśnie to, co padło z ich ust - komentowali zgromadzeni na sali wyborcy i kandydaci na radnych.

Czterej chętni do objęcia fotela burmistrza zasiedli na scenie Bielskiego Domu Kultury. Odpowiadali na pytania dziennikarzy, gości i internautów.

Mówili m.in. o szansach młodych ludzi w mieście, potrzebach inwestycyjnych Bielska, rozwoju turystyki i walce z bezrobociem. Dyskusję transmitowała lokalna telewizja kablowa.

- Mam nadzieję, że debata przybliżyła wyborcom sylwetki kandydatów - mówił prowadzący audycję Marcin Sarnacki, również startujący w wyborach samorządowych z listy Naszego Podlasia, co nie podobało się części widowni.

- Uczciwy dziennikarz powinien zrezygnować ze startu w wyborach - krzyczano z sali.

- Pytania są te same dla wszystkich kandydatów i mają oni tyle samo czasu na odpowiedź. Nie zamierzam nikogo faworyzować - odpowiadał prowadzący.

Sama dyskusja kandydatów nie była zaskakująca i chyba dobrze oddała charaktery i zainteresowania uczestników.

- Każdy z nas specjalizuje się w czym innym. Ja pilnuję porządku w lesie i trudno mówić mi o edukacji czy młodzieży - mówił kandydat PiS-u Jan Radkiewicz, na co dzień strażnik leśny.

Radkiewicz nawiązał też do ogólnopolskiego programu PiS - zrównoważonego rozwoju regionów. Jednak jak na kontrkandydata urzędującego burmistrza zaskakująco często powtarzał, że "w Bielsku dzieje się dobrze".

- Co miasto mogło w ostatnim czasie zaoferować mieszkańcom, to im zaoferowało - mówił kandydat PiS-u.

Niepasująca Radkiewiczowi tematyka oświatowa była wodą na młyn kandydata Naszego Podlasia Romualda Margańskiego, na co dzień dyrektora szkoły ponadgimnazjalnej. Margański, gdzie mógł, tam wtrącał wątek edukacji.

- Szkoła to nie tylko prawa, ale i obowiązki młodego człowieka. My samorządowcy musimy zadbać, by uczniowie w szkołach mogli się rozwijać zgodnie z wolą ich rodziców - podkreślał kandydat NP.

Swoją najmocniejszą stronę, czyli inwestycje w infrastrukturę, akcentował ubiegający się o reelekcję Eugeniusz Berezowiec (SLD).

- Drogi są ludziom potrzebne. Nikt nie chce chodzić po błocie - mówił. I opowiadał o nowym ujęciu wody, projekcie centrum kultury, czy hali sportowej.

Berezowiec miał też wyjątkowo zdyscyplinowanych fanów na widowni. Gdy doszło do losowania pytań z sali, to dwa kolejne były tej samej treści (dotyczyły oceny inwestycji w miejską infrastrukturę) i pochodziły od wiceburmistrz Walentyny Szymczuk i radnego SLD Pawła Miszczuka.

Z kolei kandydat Koalicji Bielskiej wicestarosta Piotr Bożko często wracał do tematu inwestycji IKE-i.

- Tylko bogate miasto będzie stać na realizację potrzeb mieszkańców. Ludziom trzeba dać pracę. My to potrafimy, co pokazaliśmy przez pozyskanie inwestycji IKE-i - przekonywał wicestarosta.

Dużo mówił też o potrzebie promocji miasta i wykorzystaniu do tego celu historii i wielokulturowości. Chyba jako jedyny w zgrabny sposób przedstawił swój program zarządzania miastem i zmian, które należy wprowadzić.

* * *
Wybory samorządowe z 2002 i 2006 r, pokazują, że aby zostać burmistrzem Bielska Podlaskiego, trzeba w drugiej turze zdobyć poparcie ok. 4 tys. głosujących. Widać też, że lokalny elektorat jest stały w swoich sympatiach. Zarówno w 2002 jak i w 2006 r. Eugeniusz Berezowiec (SLD) wygrywał w II turze z przedstawicielami Koalicji Bielskiej identycznym stosunkiem 57 do 43 proc. głosów! W 2002 r. Berezowiec przejął dużą część wyborców, którzy w I turze głosowali na kandydatów prawicowych. Cztery lata później głosy te rozłożyły się już bardziej równomiernie.

WYNIKI POPRZEDNICH WYBORÓW
Rok 2002
Tura I
Andrzej Stepaniuk (Koalicja Bielska) - 3132 głosy
Eugeniusz Berezowiec (SLD) - 2845
Aleksander Gołąbiecki (Prawica Samorządowa Jedność) - 2653
Piotr Daniło (Nasze Podlasie) - 933
Tura II
Eugeniusz Berezowiec - 4182
Andrzej Stepaniuk - 3214

Rok 2006
Tura I
Eugeniusz Berezowiec (SLD) - 3517
Piotr Bożko (KB) - 2537
Jan Radkiewicz (PSJ) - 2137
Bożena Grotowicz (NP) - 808
Mirosław Jakubiuk (KPEiR) - 458
Tura II
Eugeniusz Berezowiec - 3959
Piotr Bożko - 2991

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna