Debata o Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce (wideo)

azda

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Bóg przebacza zawsze, człowiek - czasami, historia - nigdy - mówił ks. Mikołaj Kiełbaszewski, proboszcz parafii prawosławnej w Kleszczelach, podczas debaty na temat obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce.

Uczestniczyli w niej też m.in. Eugeniusz Czykwin, przedstawiciel mniejszości prawosławnej, Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki, Dawid Poleszuk, organizator hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Sergiusz Niczyporuk, którego rodzina zginęła w pacyfikacji Zaleszan przez oddział Romualda Rajsa ps. Bury. Tego samego, którego Poleszuk podczas marszu i debaty nazwał bohaterem. Pełna emocji dyskusja - jeden z uczestników odszedł od stołu - zakończyła się wieczorem.

Obszerna relacja z tego wydarzenia we wtorkowym wydaniu Gazety Współczesnej.

II Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
ola

Ta pani poleszuk ma cos nie tak z głowa i dzieciom to sie udziela,chca sie wyróznic ze spoleczenstwa i nie moga , wiec burego promuja,chore ale co zrobisz ,bury zamordował wiele osób ale poleszuki tego nie kumają nie mi ich rozliczac Bóg to zrobi,przykro jest parzeć na taki debilizm- wiecznie z policja maja  problemy ,jak to ich biedna rodzinke wszyscy zaszczuwaja

G
Gość
W dniu 14.03.2017 o 11:12, Tomasz napisał:

My nie możemy wspomnieć nawet o całym kontekście owych wydarzeń?!Chyba najwyższy czas rozpocząć debatę nad celowością finansowania białoruskich gazet, imprez, muzeum etc z budżetu. Nie chciałbym tylko żeby rykoszetem dostali także lojalni wobec Polski prawosławni. Ale jak redaktorem naczelnym "Przeglądu prawosławnego" będzie dalej Czykwin,który zasłynął ostatnio z przyłączania się do wyzywania od polskich k..... to niestety prawosławni mogą być kojarzeni z taką metodologią.

na kogo Czykwin najechał z k...

powołujesz sie na ten dzwęk zamieszczony przez poleszukową - masz przesłuchy

G
Gość
W dniu 13.03.2017 o 23:56, Malo napisał:

W 95 roku nastąpiła kasacja wyroku Burego. Natomiast wyrok IPN o znamionach ludobójstwa został wydany przez komunistycznego aparatczyka, który jest kompletnie nie wiarygodny. Nigdy nie było przeprowadzane rzetelne śledztwo w IPN na temat Burego. Dopóki nie zostanie takie przeprowadzone to miejscowi mogą się gonić. 

kłamiesz

G
Gość
W dniu 14.03.2017 o 07:11, Piotr Polak napisał:

Kpt. Rajs nie mścił się za to czego zaznał od "tutejszych" w 39 ani nawet za to, że zabili mu brata. Do tragedii doprowadziło to, że został postawiony przed tragicznym wyborem -albo pozwoli na eksterminację jego ludzi (także prawosławnych - m.in. jego zastępca był tego wyznania) albo sterroryzuje miejscowych -donoszących czy wręcz ZABIJAJĄCYCH pojedynczych żołnierzy "Burego". Niestety wojna to nie zabawa. Dlatego należy robić wszystko żeby tragedia wojny nie powtórzyła się nigdy więcej.A jakkolwiek przytłaczająca większość tutejszych woli żyć w graniach Polski niż Białorusi to pojawił się już pierwszy głos miejscowego biznesmena, który chciałby tam powtórki z Krymu.Szanuję ból tych, których bliscy poginęli w akcjach pacyfikacyjnych. Natomiast lewactwo zjeżdżające się z całej Polski w celu zakłócenia marszu to jak dla mnie duchowi potomkowie ubecji. Także ci, którzy dziś siedząc w ciepłych kapciach przed kompem z taką łatwością ferujący "wyroki" wobec tych, którzy zostali postawieni przed tragicznym wyborem nie są dla mnie autorytetem.PSZły ONR odpowiada grzecznie na pytania tłumacząc niuanse tragedii pacyfikacji. Dobrzy Białorusini na pytanie o kolaborację tutejszych atakują pytających.Nie dziwota, że burmistrz z miejscowego układu zakazał demonstracji w obawie przed zamieszkamiale zgodził się na kontrdemonstrację ...PS PSPodczas pierwszego marszu wśród innych postaci pojawił się wizerunek Rajsa. To stało się powodem (moim zdaniem pretekstem) do hucpy na całą Polskę (i nie tylko).Od wielu lat w pobliskiej Narewce patronem szkoły jest agent (i to zarówno gestapowski jak i nkwdowski), który m.in. sprzedał matkę "Inki".Ale miał duże zasługi dla szkolnictwa białoruskiego w Polsce ...

Przeczytaj jeszcze raz to co sam naklikałeś i sie zastanów do kogo to adresujesz. 

q
qwe
W dniu 13.03.2017 o 18:57, Gość napisał:

Chyba nie wiele się można spodziewać po potomkach zdrajców i kolaborantów z sowietami. Nasienie takie pozostanie do końca.

Chyba nie wiele dobrego sie można spodziewać po potomkach i fanach burego jeśli dzisiaj relatywizują mordy na dzieciach. Gdyby nastały podobne czasy do 1946 wiadomo jak by sie znowu zachowali. Nasienie takie pozostanie do końca

a
asd
W dniu 13.03.2017 o 15:14, Maciej napisał:

Wszyscy na jednego. Po nazwiskach same autorytety. Najlepsze jest to że sami prawosławni swoich rabowali pod przykrywką ŻW. Szczególnie na terenach gminy Grodzisk było dużo takich przypadków.

a ilu to polscy sąsiedzi obrabowali swoich białoruskich sąsiadów w powiecie sokólskim

P
Piotr Polak
W dniu 14.03.2017 o 10:26, Magda napisał:

Jest obrzydliwym kłamstwem, że Bury zabijał donosicieli (czy zręcz 'zabójców jego ludzi'). IPN to rozpatrzył i wykluczył. Jest natomiast prawdą, że jego oddziały zabijały małe dzieci. 'Duchowym potomkiem ubecji' jest ten, kto takie czyny usprawiedliwia. Nic nie usprawiedliwia mordów i ludobójstwa.Pewnie żołnierze z patrolu sami się zabili tam gdzie nie było żadnych oddziałów UB ani też sowieckich. I sami też na siebie donosili. Tak pewnie tłumaczysz  masowe mordy na Polakach po 17 września 39 Zamiast takich prób wyparcia lepiej naszkicować jak w przypadku kpt. Rajsa cały kontekst. Po wojnie często byli to ludzie na skraju śmierci głodowej także i odruchy samoobronne mogły wymknąć się spod kontroli tak jak i przedmiotowe pacyfikacje. Dlatego tak jak pisałem powinno sie robić wszystko dla uniknięcia eskalacji konfliktu zamiast zachowywać się tak jak uczestnicy kontrdemonstracji, którzy chcieli pobić tych co zadali i pytania, które im się nie podobały.  

 

T
Tomasz

My nie możemy wspomnieć nawet o całym kontekście owych wydarzeń?!

Chyba najwyższy czas rozpocząć debatę nad celowością finansowania białoruskich gazet, imprez, muzeum etc z budżetu. Nie chciałbym tylko żeby rykoszetem dostali także lojalni wobec Polski prawosławni. Ale jak redaktorem naczelnym "Przeglądu prawosławnego" będzie dalej Czykwin,

który zasłynął ostatnio z przyłączania się do wyzywania od polskich k..... to niestety prawosławni mogą być kojarzeni z taką metodologią.

M
Magda

Jest obrzydliwym kłamstwem, że Bury zabijał donosicieli (czy zręcz 'zabójców jego ludzi'). IPN to rozpatrzył i wykluczył. Jest natomiast prawdą, że jego oddziały zabijały małe dzieci. 'Duchowym potomkiem ubecji' jest ten, kto takie czyny usprawiedliwia. Nic nie usprawiedliwia mordów i ludobójstwa.

P
Piotr Polak

Kpt. Rajs nie mścił się za to czego zaznał od "tutejszych" w 39 ani nawet za to, że zabili mu brata. Do tragedii doprowadziło to, że został postawiony przed tragicznym wyborem -albo pozwoli na eksterminację jego ludzi (także prawosławnych - m.in. jego zastępca był tego wyznania) albo sterroryzuje miejscowych -donoszących czy wręcz ZABIJAJĄCYCH pojedynczych żołnierzy "Burego". Niestety wojna to nie zabawa. Dlatego należy robić wszystko żeby tragedia wojny nie powtórzyła się nigdy więcej.
A jakkolwiek przytłaczająca większość tutejszych woli żyć w graniach Polski niż Białorusi to pojawił się już pierwszy głos miejscowego biznesmena, który chciałby tam powtórki z Krymu.
Szanuję ból tych, których bliscy poginęli w akcjach pacyfikacyjnych. Natomiast lewactwo zjeżdżające się z całej Polski w celu zakłócenia marszu to jak dla mnie duchowi potomkowie ubecji. Także ci, którzy dziś siedząc w ciepłych kapciach przed kompem z taką łatwością ferujący "wyroki" wobec tych, którzy zostali postawieni przed tragicznym wyborem nie są dla mnie autorytetem.
PS
Zły ONR odpowiada grzecznie na pytania tłumacząc niuanse tragedii pacyfikacji. Dobrzy Białorusini na pytanie o kolaborację tutejszych atakują pytających.
Nie dziwota, że burmistrz z miejscowego układu zakazał demonstracji w obawie przed zamieszkami
ale zgodził się na kontrdemonstrację ...
PS PS
Podczas pierwszego marszu wśród innych postaci pojawił się wizerunek Rajsa. To stało się powodem (moim zdaniem pretekstem) do hucpy na całą Polskę (i nie tylko).
Od wielu lat w pobliskiej Narewce patronem szkoły jest agent (i to zarówno gestapowski jak i nkwdowski), który m.in. sprzedał matkę "Inki".
Ale miał duże zasługi dla szkolnictwa białoruskiego w Polsce ...

 

G
Gość

IPN nigdy nie był, a współtworzył go Lech Kaczyński. Kasacja wyroku nastąpiła jedynie dlatego, że był wydany niezgodnie z zasadami prawa. W tej kasacji sąd nie zaprzeczył, że Bury był organizatorem ludobójstwa i działał niezgodnie z wytycznymi rządu londyńskiego.

M
Malo

W 95 roku nastąpiła kasacja wyroku Burego. Natomiast wyrok IPN o znamionach ludobójstwa został wydany przez komunistycznego aparatczyka, który jest kompletnie nie wiarygodny. Nigdy nie było przeprowadzane rzetelne śledztwo w IPN na temat Burego. Dopóki nie zostanie takie przeprowadzone to miejscowi mogą się gonić. 

M
MG

Nie oczekujcie od potomków kolaborantów sowieckich, że będą kulturalnie się zachowywać. Jak im się coś nie podoba to droga wolna, daleko do granicy nie mają. Tu jest Polska i to my będziemy decydować o tym jakich bohaterów będziemy upamiętniać. 

s
sp4nkt

Czy to az tak ciezko zrozumiec ze my tu niechcemy takich marszow,Nie chcemy przegranych bohaterow, Bohaterowie napadli na kapiacych sie zolnierzy radzieckich w miejskiej lazni w Hajnowce a pozniej uciekali szybciej niz szaraki zajace. Szkoda czasu na tych marnych bohaterow Mlota Lupaszke Burego  itd.

s
sp4nkt
W dniu 13.03.2017 o 18:57, Gość napisał:

Chyba nie wiele się można spodziewać po potomkach zdrajców i kolaborantów z sowietami. Nasienie takie pozostanie do końca.

Bzdury piszesz.Ci miejscowi tutejsi praojcowie nie umieli nawet pisac nie mieli nawet podstawowki na wsiach nie bylo szkol. Moj ojciec skonczyl podstawowke  wieczorowa.Nikt tu nie wspolpracowal z sowietami. W Hajnowce znaczna czesic ludzi to przyjezdni z calej Polski.Zreszta sama nazwa Hajnowka pochodzi od niemca.Zmien sobie przeciwnika.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3