Detektyw Zdrówko we Wrocławiu. Promocja sportu i zdrowej diety przez gwiazdy olimpijskie

Partnerem cyklu jest ORLEN
W środę, 15 listopada, odbyło się kolejne wydarzenie w ramach programu Szkolny Klub Sportowy pod tytułem "Sportowa Przygoda z Detektywem Zdrówko". W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 16 we Wrocławiu uczniowie mieli okazję do aktywnego uczestniczenia w treningu z olimpijką Sofią Ennaoui oraz do zabawy z Detektywem Zdrówko. Tym razem ważnym aspektem była również kwestia diety, w tym powstrzymywania się od spożywania niezdrowych napojów energetyzujących.

Szkolny Klub Sportowy - Sportowa Przygoda z Detektywem Zdrówko

Podstawowym założeniem Programu Szkolny Klub Sportowy jest wzrost popularności sportu i szeroko rozumianej aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach programu realizowanych jest kilkadziesiąt różnych form aktywności niemalże we wszystkich gminach w Polsce. Dodatkowo, regularnie szkoły w różnych zakątkach Polski odwiedzane są przez specjalne eventy SKS, w którym biorą udział wybitni polscy sportowcy - m.in. olimpijczycy, którzy reprezentują nasz kraj na najważniejszych wydarzeniach sportowych w kraju i na świecie. Tym razem, w środę, 15 listopada program dotarł do Szkoły Podstawowej nr 16 we Wrocławiu, gdzie odbyły się też event "Sportowa Przygoda z Detektywem Zdrówko".

Dzisiaj jesteśmy we Wrocławiu. Odbywa się tutaj kolejne wydarzenie z cyklu Sportowa Przygoda z Detektywem Zdrówko. Jest to akcja edukacyjna, która ma na celu przekazać młodzieży informacje o tym, jaki wpływ na ich codzienne życie mogą mieć energetyki. Dlaczego, do pewnego wieku, nie warto ich pić. Oprócz samej akcji edukacyjnej, dzieci mają okazję uczestniczyć w różnych aktywnościach sportowych, tak, aby połączyć przyjemne z pożytecznym - mówi Radosław Sarnecki, koordynator programu SKS.

Wrocławska szkoła zwraca olbrzymią uwagę na wychowanie fizyczne i wpajanie młodzieży od najmłodszych lat dobrych nawyków żywieniowych, co podkreśla również rada pedagogiczna placówki.

Zajęcia w naszej szkole są prowadzone z wychowania fizycznego już od pierwszej klasy. Promujemy zdrowy styl życia, zdrowy styl odżywiania, czyli wszystko jest połączone razem z zajęciami. Nie skupiamy się tylko na prowadzeniu zajęć. Dużo rozmawiamy z dziećmi na temat zdrowego stylu odżywiania, o tym, jaki wpływ, to co robią za młodu, ma na ich dalsze życie, na ich rozwój. Nie musimy dzieci namawiać na udział w zajęciach, ponieważ bardzo chętnie przychodzą, dopytują się o kolejne zajęcia - dodaje Katarzyna Krychowska, nauczycielka z SP 16.

Miłość zaszczepiana przez kontakt z gwiazdami sportu

Wzbudzenie zainteresowania sportem, poza dobrą zabawą, możliwe jest również dzięki wielkim autorytetom, które biorą udział w eventach Szkolnego Klubu Sportowego. Dzieci odwiedzają olimpijczycy odnoszący prawdziwe sukcesy na największych imprezach w kraju i na świecie. Dotychczas w zajęciach z uczniami szkół podstawowych brali udział m.in. Kajetan Duszyński - złoty medalista olimpijski z Tokio z 2021 roku w sztafecie mieszanej 4x400 metrów, Agnieszka Kobus-Zawojska - srebrna medalistka Igrzysk z Tokio i brązowa medalistka z Rio de Janeiro w wioślarstwie w kategorii czwórka podwójna czy Maria Andrejczyk - srebrna medalistka z Tokio w rzucie oszczepem.

Najlepszym sposobem edukacji wśród dzieci i młodzieży jest poznawanie przez doświadczenia. Spotkanie się z gwiazdą sportu, to jest ogromne przeżycie. Jedna z uczestniczek dzisiejszego wydarzenia, wychodząc, powiedziała: "to były moje najlepsze zajęcia SKS-u w jakich kiedykolwiek uczestniczyłam". Wydaje mi się, że jest to dla nas najlepsza laurka, dlaczego warto takie zajęcia organizować - uważa Radosław Sarnecki.

Tym razem młodzież z Wrocławia odwiedziła Sofia Ennaoui - srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 1500 metrów, która dotarła do finału Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Detektyw Zdrówko we Wrocławiu. Promocja sportu i zdrowej diety przez gwiazdy olimpijskie

Dla mnie, przede wszystkim, bardzo ważne jest spotykanie się z młodymi sportowcami, którzy może w przyszłości będą w tym samym miejscu co ja... Ja również jestem beneficjentką tych zajęć, z tego względu, że jako dziecko, nie mając, tak naprawdę, co robić w domu, chodziłam bardzo często na zajęcia dodatkowe w ramach SKS. Bardzo się cieszę, że te zajęcia wracają do szkół i dzieciaki mają szansę rozwijać swoje sportowe pasje. - mówiła Sofia Ennaoui.

Rozwój dzieci dzięki wsparciu sponsorów programu

Ogólnopolski projekt nie byłby możliwy do wykonania, a dzieci z całej Polski nie mogłyby się cieszyć kontaktem z największymi sportowcami nad Wisłą, gdyby nie odpowiednie nakłady finansowe. Program Ministerstwa Sportu i Turystyski wspierany jest przez wielu sponsorów, a głównym z nich jest ORLEN.

Wsparcie ORLENU jest ważne, ponieważ możemy docierać z wydarzeniami do wszystkich miejscowości w Polsce. - zauważa Sarnecki.

Daje to szanse na właściwe zadbanie o potrzeby dzieci i młodzieży pod względem aktywności fizycznej, która przekłada się później na ich codzienne życie i rozwój.

Aktywność fizyczna pomaga dzieciakom, w tym, żeby lepiej się skupić, lepiej funkcjonować, lepiej się zorganizować. Mamy też tutaj przykłady dzieci, które im mają więcej sportu w życiu, tym są bardziej zorganizowane, tym lepiej sobie też radzą w nauce. - zdradza Milena Murawska, lokalna trenerka.

Nawet jeśli nie każde dziecko biorące udział w programie finalnie będzie miało okazję, aby rywalizować z najlepszymi o najcenniejszy złoty krążek na szyi, szansa pozostania aktywnym fizycznie wpłynie pozytywnie na ich zdrowie i samopoczucie.

Te gwiazdy sportu, które przyjeżdżają do nas i mówią często, że nawet jeśli nie zostaniesz sportowcem, a będziesz się ruszał, to będziesz człowiekiem zdrowym i uśmiechniętym - podsumowuje Radosław Sarnecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Detektyw Zdrówko we Wrocławiu. Promocja sportu i zdrowej diety przez gwiazdy olimpijskie - Sportowy24

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna