Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta dojrzałej kobiety

(ewa)
Podczas menopauzy zmienia się metabolizm kobiety. jedząc tyle samo co wcześniej, stosując te same zasady odżywiania, może okazać się, że nagle zaczyna przybywać kilogramów.

Zwłaszcza w okolicach pasa - mówi Ewa Walus, dietetyk z Centrum Naturhouse. Aby temu zapobiec warto zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, stosując się do zaleceń naszej ekspertki:

- W okresie menopauzy należy ograniczyć spożywanie kawy oraz produktów wysokosłodzonych, które hamują wchłanianie cennych witamin i minerałów.

- Należy w miarę możliwości wyeliminować z diety sól, która zatrzymuje płyny metaboliczne w organizmie i powoduje wzrost ciśnienia krwi.

- W codziennej diecie powinny się pojawić produkty dostarczające bioflawonoidów i antyoksydantów, czyli owoce lub naturalne suplementy diety, które wzmacniają, uszczelniają i uelastyczniają naczynia krwionośne.

- Pamiętać należy też o witaminach, zwłaszcza A, E, C, D oraz tych z grupy B. Regulują one metabolizm tłuszczów i węglowodanów, wpływają na regenerację kolagenu w skórze i ścianach krwionośnych. Wspomniane witaminy znajdziemy m. in. w rybach, produktach pełnoziarnistych, orzechach, warzywach, cytrusach i nabiale.

o Istotne znaczenie dla kondycji organizmu w tym szczególnym czasie ma błonnik, wspomaga, bowiem perystaltykę jelit i stabilizuje poziom cukru we krwi. Jego źródłem są np.: owoce, warzywa, płatki owsiane i otręby pszenne.

- W czasie menopauzy zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Z tego powodu niezbędne jest zwiększenie ilości wapnia w diecie i składników wpływających na przyswajanie witaminy D oraz innych, które wspomagają utwardzanie kości, np. magnezu. Dlatego warto jeść np. orzechy laskowe, warzywa strączkowe i ciemnozielone.

- Podczas klimakterium kobiety częściej narzekają na wzdęcia i problemy natury ginekologicznej, spowodowane ubogą florą bakteryjną. Pomocne będą probiotyki, które usprawniają działanie układu pokarmowego, wchłanianie składników odżywczych, a dodatkowo chronią przed stanami zapalnymi błony śluzowej jelit. Probiotyki są obecne np. w jogurtach naturalnych.

- W okresie przekwitania dochodzi do zaburzeń w gospodarce lipidowej, co przyczynia się do wzrostu cholesterolu LDL. Aby temu zapobiec, należy zrezygnować ze smażenia potraw oraz stosowania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, na rzecz duszenia i pieczenia z użyciem oliwy z oliwek, oleju lnianego lub sezamowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna