MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego musisz rozebrać choinkę? Sprawdź, jak długo może stać w domu świąteczne drzewko. Ostatni moment, żeby pozbyć się choinki!

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kiedy rozebrać świąteczną choinkę i jak długo można mieć ją w domu? Wiele osób zadaje sobie to pytanie w styczniu i lutym. W tradycji bożonarodzeniowej wyznaczone są konkretne daty, którymi powinniśmy się kierować, decydując o rozebraniu świątecznego drzewka. Według zwyczaju już teraz bezwzględnie powinniśmy pozbyć się z domu choinki. Sprawdźmy, co można zrobić z żywym iglakiem.

Spis treści

Ostatni dzwonek, żeby pozbyć się z domu choinki
Już dzisiaj musisz pozbyć się choinki. Freepek

Kiedy powinno się rozebrać choinkę?

W tradycji katolickiej wyznaczone są aż trzy daty wskazujące dzień, w którym możemy rozebrać świąteczne drzewko:

  • Święto Trzech Króli, inaczej zwane Uroczystością Objawienia Pańskiego, które wypada 6 stycznia – to najwcześniejszy moment, kiedy zgodnie z tradycją powinniśmy rozebrać choinkę. Jednak dla wielu z nas to zdecydowanie za wcześnie, bo chcemy jak najdłużej napawać się urokliwym światłem lampek choinkowych i odświętnie ubranym drzewkiem. Choinka to najpiękniejszy i najważniejszy symbol świąt Bożego Narodzenia, więc trudno jest nam się z nią tak szybko pożegnać;
  • Niedziela Chrztu Pańskiego (święto ruchome, które przypada zawsze w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli) – w 2024 roku obchodzimy ten dzień 7 stycznia. To druga tradycyjna data, wskazana jako najlepszy moment na pozbycie się z domu świątecznej choinki. W tym właśnie dniu kończy się w kościele katolickim liturgiczny czas Bożego Narodzenia, czyli okres świąteczny;
  • Święto Ofiarowania Pańskiego (inaczej nazywane Świętem Matki Boskiej Gromnicznej) ustanowione na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej, które miało miejsce 40 dni po jego narodzinach i obchodzone jest 2 lutego – właśnie do tego dnia śpiewa się w kościele kolędy i ta data jest uznawana w tradycji za ostateczny termin, w którym powinniśmy rozebrać choinkę.

Na placu św. Piotra w Watykanie właśnie 2 lutego rozbierany jest świerk z Dolomitów. Wiele osób wybiera dokładnie ten moment, żeby pożegnać się z bożonarodzeniowym drzewkiem, jeśli tylko kondycja, zwłaszcza naturalnej choinki, pozwala nam na tak długą ekspozycję w domu. To najbardziej komfortowa data na rozebranie choinki dla miłośników bożonarodzeniowego klimatu, bo mogą aż ponad miesiąc napawać się świątecznym drzewkiem.

Wielu praktykujących katolików czeka z decyzją o pozbyciu się choinki do kolędy duszpasterskiej, uznając, że właśnie po wizycie księdza w domu można i powinno się rozebrać drzewko. Ponieważ ten moment jest uzależniony od harmonogramu poszczególnych parafii, trudno jest określić dokładny termin, kiedy to się odbywa.

Często jednak to nie konkretna data, a względy estetyczne wyznaczają nam moment, kiedy podejmujemy decyzję o rozebraniu naturalnej choinki. Gdy żywe drzewko zaczyna gubić igły i traci swoje walory estetyczne, pozbywamy się go z domu.

A co zrobić z choinką po świętach?

Zwolennicy drzewek z tworzywa sztucznego mają ułatwione zadanie, bo wystarczy je rozebrać, wyczyścić, dobrze zabezpieczyć i przechować w schowku czy szafie do kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Choinkę z tworzywa sztucznego najlepiej jest trzymać rozłożoną, w przestronnym i chłodnym miejscu. Dzięki temu przedłużymy trwałość drzewka. Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, to po złożeniu choinki schowajmy ją do specjalnej torby, która jest dedykowana do trzymania sztucznych drzewek. Unikajmy umieszczania plastikowej choinki w foliowym worku.

A jak możemy pozbyć się naturalnego drzewka? Sposobów jest wiele. Można je zanieść do kontenera z bioodpadami albo zostawić obok wiaty śmietnikowej, w miejscu przeznaczonym na śmieci o dużych gabarytach. Jeśli tylko mamy zapewniony transport, możemy zawieźć choinkę do punktu odbioru odpadów zielonych, gdzie zostanie wykorzystana jako bioodpad i zyska drugie życie.

Jest jeszcze wiele innych pożytecznych sposobów na wykorzystanie świątecznego drzewka, m.in.:

  • ekologiczny materiał opałowy,
  • nawóz do iglaków (pryzmy kompostowe z odpadami kuchennymi),
  • podpory do roślin ogrodowych (tyczki do roślin pnących),
  • zabezpieczania przed mrozem innych roślin (cebulowych, krzewinek i bylin),
  • przekazanie do zoo na pokarm lub ściółkę.

Jeśli świąteczna choinka stała w donicy, można spróbować umieścić ją ponownie w ziemi, zwłaszcza gdy panuje na zewnątrz dodatnia temperatura, a drzewko ma zachowany system korzeniowy.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego musisz rozebrać choinkę? Sprawdź, jak długo może stać w domu świąteczne drzewko. Ostatni moment, żeby pozbyć się choinki! - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna