Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 29 lutego renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Jak co roku renciści oraz emeryci (m.in. z Podlaskiego), którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, do końca lutego muszą powiadomić ZUS o dodatkowych zarobkach z ubiegłego roku.
Jak co roku renciści oraz emeryci (m.in. z Podlaskiego), którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, do końca lutego muszą powiadomić ZUS o dodatkowych zarobkach z ubiegłego roku. ZUS
Do 29 lutego renciści i wcześniejsi emeryci, także z Podlaskiego, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, mają czas, by poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.

Przychód m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też z prowadzonej działalności gospodarczej może mieć wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Informacja o przychodach potrzebna jest więc, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

- Przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Co ważne, rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również:

Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów Zakład porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 roku albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy.

  • W ubiegłym roku, bezpieczny limit dla osób dorabiających do renty i wcześniejszej emerytury wynosił 57 923,30 zł brutto.
  • Powyżej tej kwoty świadczenie może zostać zmniejszone, a dopiero po przekroczeniu 107 571,40 zł brutto zawieszone.
  • Co ważne, jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie rozliczenie roczne może nie rodzić żadnych skutków finansowych.

Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach. Jeśli jednak osiągnęli ten wiek podczas 2023 roku, muszą rozliczyć się w ZUS-ie z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego.

- Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną, która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie - wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Uwaga! Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie-zleceniu lub agencyjnej. Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do 29 lutego renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna