Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do wzięcia premia 150 tysięcy złotych! Tylko dla młodych rolników! Już będzie można składać wnioski

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Do wzięcia będzie 150 tys. zł. Trzeba tylko spełnić pewne warunki.
Do wzięcia będzie 150 tys. zł. Trzeba tylko spełnić pewne warunki. Pixabay.com
Już od 3 czerwca do 1 sierpnia młodzi rolnicy będą mogli składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie premii w wysokości 150 tys. zł na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Warto sprawdzić, czy możesz dostać te pieniądze.

Premia dla młodych rolników jest jednym z działań z PROW, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Może o nią ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku jest pełnoletnia i ma nie więcej niż 40 lat oraz posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Jeżeli ich nie ma, powinna uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć prowadzenie w nim działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Komuś może się wydawać, że łatwo można dostać pieniądze, bo wystarczy wydzierżawić hektar ziemi i złożyć wniosek o premię. Warto jednak pamiętać, że najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o uzyskaniu premii rolnik musi rozpocząć gospodarowanie na powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju (w 2019 r. było to 10,95 ha). Natomiast w województwach o niższej średniej – to co najmniej o średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie (w województwie podlaskim to 12,51 ha) i nie większej niż 300 ha.

Tak więc, w tym czasie trzeba albo przejąć gospodarstwo o wymaganej powierzchni od rodziców albo dokupić lub wydzierżawić więcej ziemi. Jednak, jeśli grunty będą dzierżawione z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, umowa musi być zawarta na czas nieoznaczony lub na przynajmniej 5 lat. Jeśli zaś jest to np. dzierżawa od sąsiada, umowa dzierżawy musi być w formie aktu notarialnego albo z datą urzędowo potwierdzoną i na co najmniej 10 lat.

Jednym z warunków przyznania 150 tys. zł. premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro.

Wnioski złożone przez młodych rolników zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów (co najmniej 8) będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy dla województwa mazowieckiego oraz łącznie dla pozostałych województw.

Premia w wysokości 150 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach:
- w wysokości 120 tys. zł - na wniosek o płatność pierwszej raty złożony po spełnieniu przez młodego rolnika warunków, z zastrzeżeniem których została wydana decyzja o przyznaniu pomocy, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia tej decyzji;
- w wysokości 30 tys. zł - na wniosek o płatność drugiej raty złożony po realizacji biznesplanu.

Czytaj też:Wylosowani rolnicy w czerwcu będą musieli wziąć udział w ankiecie

Zgodnie z przepisami, rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe.

Niestety, dotacji nie można przeznaczyć na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. W czasie trwania na terenie kraju stanu epidemii ARiMR zachęca, by przekazywać w następujący sposób: w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Pocztą Polskiej. Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji lub osobiście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna