MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobiegła końca budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Pęchratce Polskiej. Rozpocznie działalność 1 stycznia 2024 roku

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wideo
od 16 lat
Zakończyła się budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Pęchratce Polskiej. Obiekt będzie służył opiece, rehabilitacji, rewalidacji i pomocy medyczno- socjalnej skierowanej do 20 podopiecznych – dorosłych osób niepełnosprawnych, z czego 5 osób będzie mogło korzystać z pobytu i opieki całodobowej. Centrum rozpocznie działalność 1 stycznia 2024 roku.

Obiekt będzie zlokalizowany w budynku po byłej Szkole Podstawowej. Obiekt będzie służył opiece, rehabilitacji, rewalidacji i pomocy medyczno- socjalnej dla 20 podopiecznych – dorosłych osób niepełnosprawnych, z czego 5 osób będzie mogło korzystać z pobytu i opieki całodobowej. Obiekt byłej szkoły po zakończeniu prac remontowo-adaptacyjnych zyska nowe funkcje i nowe życie. Podopiecznymi Centrum być może będą członkowie rodzin dzieci uczęszczających w przeszłości do tej szkoły.

Wiele mieliśmy problemów z tym obiektem. Składaliśmy trzykrotnie wniosek do ministerstwa. Dzięki wsparciu posła Jarosława Zielińskiego udało pozyskać się wreszcie środki na utworzenie centrum.(...) Obecnie wieś się wyludnia. Takie inwestycje w gminach podobnych do naszej są wskazane. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt - powiedział wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman.

Budynek szkoły przez dłuższy czas niszczał.

Szkoła jakiś czas temu została zlikwidowana. Demografia i ekonomia są nieubłagane niestety, ale szukaliśmy pomysłu, który odpowie na potrzeby społeczne. Kiedyś do tej szkoły chodziły dzieci. Teraz będą niej uczęszczały osoby dorosłe, seniorzy. To jest bardzo ważne, aby dbać o wszystkie środowiska. Wszystkich, którzy potrzebują wsparcia władz publicznych - mówił poseł Jarosław Zieliński.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Pęchratce Polskiej przeznaczone będzie dla dorosłych osób niepełnosprawnych legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności. Osoby korzystające z pobytu dziennego będą mogły korzystać z infrastruktury takiej jak: sale do zajęć z opiekunami, jadalni, kuchni, sali rehabilitacyjnej. W czasie pobytu uczestnicy będą mieli zapewniony ciepły posiłek. Osoby przebywające całodobowo będą pozostawać pod opieką opiekunów, będą miały zapewnione pełne wyżywienie, dostęp do kuchni, pralni, sprzętu rehabilitacyjnego.

Placówka powstanie w ramach resortowego Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne" finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Gmina Szumowo otrzymała wsparcie finansowe na ten cel z budżetu państwa w kwocie 2,8 mln zł. Obecnie prowadzony jest nabór.

Obecnie w woj. podlaskim funkcjonują cztery centra, natomiast pięć kolejnych jest w trakcie przygotowywania.

Sądzę, że patrząc na procesy demograficzne. Starzenie się społeczeństwa. Takich miejsc pewnie będzie potrzeba więcej. Cieszymy się, że już niebawem obiekt będzie w pełni wyposażony, a od nowego roku rozpocznie funkcjonowanie - mówił Jarosław Zieliński.

Zobacz też:Gazyfikacja w gminie Rutki. Dzięki stacji regazyfikacji gmina zaoszczędzi na ogrzewaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna