MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie w Biebrzańskim Parku Narodowym. To nowy gatunek ptaka - czapla złotawa

red.
Tomasz Kułakowski Tom Aves/źróło: BPN
Biebrzański Park Narodowy podzielił się sensacyjną informacją: wykryto kolejny, nowy gatunek dla awifauny Kotliny Biebrzańskiej. To czapla złotawa Bubulcus ibis. Czaplę na terenie BPN wypatrzył jeden z obserwatorów. To gratka dla miłośników ptaków, zwłaszcza w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Nowy gatunek czapli w Biebrzańskim Parku Narodowym

Kolejny, nowy gatunek dla awifauny Kotliny Biebrzańskiej wykryto w piątek (26.04.2024), wczesnym popołudniem - informuje BPN. To czapla złotawa Bubulcus ibis.

BPN przytacza opis jednego z obserwatorów, Tomasza Kułakowskiego, który zrelacjonował tę obserwację na profilu FB Ornitolodzy Północnego Podlasia:

„26 kwietnia. CZAPLA ZŁOTAWA wykryta przez Jeremiasza Trzaskę nadal obecna k. Grodziska w Rusi w ujściu Biebrzy do Narwi. To pierwszy pojaw na Północnym Podlasiu. Ptak blisko brzegu, żerujący spokojnie na skraju starorzecza. Piękna obserwacja!”.

BPN zachęca obserwatorów i turystów odwiedzających Biebrzański Park Narodowy do zwracania uwagi na „białe” czaple i wykonywania dokumentacji fotograficznej rzadkich gatunków ptaków.

Czapla złotawa jest 307 gatunkiem ptaka stwierdzonym w Kotlinie Biebrzańskiej.

Unikatowa fauna i flora w Biebrzańskim Parku Narodowym

Biebrzański Park Narodowy utworzony w 1993 roku na terenach Kotliny Biebrzańskiej to największy park narodowy w Polsce o powierzchni 592,23 km². Obejmuje dolinę Biebrzy począwszy od ujścia Niedźwiedzicy do Biebrzy, a skończywszy na ujściu Biebrzy do Narwi. Niemal cały bieg Biebrzy znajduje się na terenie parku.

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego spotyka się unikatowe zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, szuwary, a także zbiorowiska leśne (olsy, brzeziny, łęgi). Szczególnie cenna jest duża grupa zbiorowisk mechowiskowych, zawierających liczne gatunki rzadkie i reliktowe, zanikające w innych częściach kraju.

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego występuje

  • 49 gatunków ssaków,
  • 271 gatunków ptaków,
  • 36 – ryb,
  • 12 – płazów,
  • 5 – gadów.
  • 700 gatunków motyli,
  • 448 gatunków pająków,
  • ponad 500 gatunków chrząszczy,
  • 19 gatunków pijawek oraz
  • 42 gatunki chruścików.

Na Bagnach Biebrzańskich gniazduje wiele gatunków ptaków związanych ze środowiskiem bagiennym. Ponadto Kotlina Biebrzańska ma ogromne znaczenie dla wielu gatunków ptaków żerujących oraz wypoczywających w czasie corocznych wędrówek. Dla ptaków siewkowatych, wymagających rozległych, podmokłych obszarów, Biebrza stanowi jedną z najważniejszych ostoi w Europie Środkowej.

Najbardziej charakterystyczne lęgowe gatunki ptaków to: batalion, wodniczka, bekasik, dubelt, kszyk, kulik wielki, biegus zmienny, żuraw, rybitwa białoskrzydła i białowąsa, puchacz, orlik krzykliwy oraz sowa błotna. Najbardziej charakterystycznym ssakiem Biebrzańskiego PN jest łoś, dla którego park jest największą ostoją w Polsce.

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego

Olbrzymi pożar BPN 19–26 kwietnia 2020 strawił ok. 5280 hektarów Parku, co stanowi ok. 9,5% jego powierzchni.

Przez ponad tydzień z ogniem walczyło prawie dwa tysiące strażaków, żołnierzy WOT i ratowników. Wykorzystano 6 samolotów gaśniczych i dwa śmigłowce, które wykonały blisko tysiąc zrzutów wody. Według biegłych, przyczyną pożaru było podpalenie. Prokuratura umorzyła dochodzenie w związku z niewykryciem sprawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna