Budowa nowej drogi, wycinka drzew, zamknięcie przedszkola czy skrócenie pracy urzędu... Wprowadzenie jakichkolwiek zmian w społeczności zwykle nie jest proste. Każdy ma inny pomysł na to, jak to powinno wyglądać i działać, stąd często wielu niezadowolonych mieszkańców, a czasem nawet protesty. Pracownicy Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych przekonują, że może być inaczej. Kluczem - ich zdaniem - jest to, by nie stawiać mieszkańców przed faktem dokonanym, ale prowadzić wcześniej rozmowy, czyli konsultacje społeczne. Takie z prawdziwego zdarzenia, gdzie każdy może się wypowiedzieć, gdzie każdy zostanie wysłuchany i gdzie każdemu zostanie na koniec wytłumaczone, dlaczego jego argumenty zostały wzięte pod uwagę albo też pominięte.
Zorganizowanie takich konsultacji oczywiście nie jest proste. Nie jest też proste przekonanie mieszkańców, by na nie przyszli.
- Klimat wokół konsultacji społecznych wciąż nie jest najlepszy - przyznała podczas czwartkowego spotkania dla mediów Agnieszka Otapowicz z OWOP. - Sporo się w ostatnich latach zmieniło, ale przez urzędników takie konsultacje nadal są często traktowane jako zło konieczne, coś do odhaczenia. Przeważnie polegają na wywieszeniu dokumentów na stronie urzędu. Tymczasem mogą być szansą, a nie utrudnieniem. Jest wiele sprawdzonych metod na ich atrakcyjne przeprowadzenie.
OWOP podjął się zadania pokazania samorządowcom i organizacjom pozarządowym jak dobrze zorganizować skuteczne konsultacje społeczne. Ruszył projekt „Zmiana Klimatu”, który ma poprawić atmosferę wokół takich konsultacji. OWOP planuje cykl bezpłatnych szkoleń na ten temat dla urzędników, mieszkańców i organizacji pozarządowych z całego regionu. Rekrutacja właśnie się rozpoczęła. OWOP chce zaprezentować urzędnikom i organizacjom pozarządowym innowacyjne formy prowadzenia dialogu z obywatelami. W jaki sposób? Oprócz szkoleń (pierwsze już w piątek) dla samorządów i organizacji w zakresie konsultacji, ich aktywnych form, aspektów formalno-prawnych oraz przyczyn konfliktów w planach jest „Akademia Dialogu”. To cykl szkoleń dla przedstawicieli i przedstawicielek 10 gmin, które przy wsparciu mentora przygotują i przeprowadzą jedną z innowacyjnych form konsultacji. Może to być spacer badawczy, sąd obywatelski, ewentualnie inne inicjatywy, podczas których mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie.
Wielka gala Hipokrates 2022. Medycy z województwa podlaskiego odebrali nagrody. Zobacz zdjęcia
W „Akademii Dialogu” - oprócz przedstawicieli samorządów - wezmą też udział organizacje pozarządowe z tych samych gmin, by wspierać urzędników w działaniach. Rekrutacja właśnie ruszyła. W swoje działania OWOP zamierza zaangażować co najmniej 20 organizacji społecznych, 10 samorządów, przynajmniej 300 mieszkańców Podlasia, w tym także młodzież. A realizatorzy projektu nie mają wątpliwości: ich sposoby działają. Mają już zresztą na to realne przykłady, bo pomagali w podobnych działaniach, np. w organizacji kawy w plenerze z burmistrzem Grajewa. Wiele efektywnych spotkań odbyło się też w Hajnówce, gdzie dyskutowano publicznie na wiele tematów, np. o rewitalizacji zdegradowanych obszarów (np. dawnego dworca kolejowego), o miejscach aktywności lokalnej dla seniorów i młodzieży, czy też o logo miasta, w którym zamiast piły tartacznej jest teraz liść dębu.
- Nadal istnieje jednak potrzeba większego zaangażowania obu stron - publicznej i społecznej - uważa Jarosław Grygoruk, sekretarz miasta Hajnówka.
To było święto wszystkich seniorów! Zobacz, co się działo na VI Forum Seniora (ZDJĘCIA, FILM)
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?