Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze oprawione

Wojciech Nowicki
Do każdego stylu wnętrza dopasujmy odpowiednie okno
Do każdego stylu wnętrza dopasujmy odpowiednie okno
Okno - prosta konstrukcja: ramy, szyba, zawiasy, klamka - ma doświetlić wnętrze, zapewnić dopływ świeżego powietrza przez cały rok, a zimą chronić przed chłodem.

Okien na rynku jest całe mnóstwo. Oferta pozwala wybrać każdy kształt i dopasować je do każdej konstrukcji. Jeśli wybierzemy okno drewniane, mamy szansę nadać domowi niepowtarzalny wygląd. Jednak okna drewniane wymagają okresowego odnawiania - średnio co pięć lat.

Ale elegancja to rzecz gustu, a okna PCV cieszą się największą chyba popularnością. Ze względu na dobrą cenę, łatwość konserwacji (wystarczy je myć, malować - nie trzeba) i bezproblemowe użytkowanie.

Szyba to podstawa

W dużej mierze od szyby zależy, czy w domu będzie ciepło, jasno, cicho i bezpiecznie. Przed stratami ciepła chronią energooszczędne szyby zespolone (o współczynniku U = 1,75-1,1).

- Szyby zespolone to co najmniej dwie, trwale połączone tafle szkła. Najczęściej jedna wykonana jest ze szkła typu float (czyli zwykłego), druga - ze szkła niskoemisyjnego, odbijającego promieniowanie cieplne do wnętrza pomieszczenia. Aby jeszcze obniżyć wartość współczynnika U, przestrzeń między szybami wypełnia się np. argonem.
- Szyby dźwiękochłonne produkuje się z tafli szkła różnej grubości - z większą niż w szybach ciepłochronnych przestrzenią między nimi, wypełnioną ciężkim gazem.
- Szyby przeciwsłoneczne: absorpcyjne (pochłaniające światło) lub refleksyjne (z odpowiednią warstwą odbijającą promienie słoneczne) chronią wnętrze domu przed zbyt silnym nagrzewaniem. Są w różnych kolorach (np. brązowe, zielone, szare) i mają różny stopień przezroczystości.
- Bezpieczne szyby instalowane są w oknach przeciwwłamaniowych. Miarą odporności takiego okna jest czas niezbędny do przedostania się do środka przy użyciu różnych narzędzi (oznaczona klasą szyby - od P1 do P4). Szyba musi być odporna na przebicie, rozbicie lub wycięcie otworu. Mechanizm klamki zabezpiecza przed możliwością uruchomienia okuć zamykających. Skrzydło nie powinno dać się wyważyć i wypchnąć. Od zastosowanych wzmocnień zależy cena okna .

Przestrzeń i światło

Dobrze zaprojektowane okna wzbogacają i upiększają dom: zarówno jego elewacje, jak i wnętrza. Nie wszędzie najlepszym rozwiązaniem okaże się wielka tafla szkła.

Czasem lepsze efekty przyniesie niewielki świetlik wpuszczający promień światła od góry. Innym razem - niewielkie szklane oczko w ścianie. Z wielkiego przeszklenia warto zrezygnować również wtedy, gdy za oknem znajdzie się nieciekawy widok.

Równomierne - najkorzystniejsze dla człowieka oświetlenie - dają okna umieszczone w kilku różnych ścianach pomieszczenia. Światło pada wówczas do wnętrza pod różnymi kątami i doświetla większość zakątków. W pokoju z oknami na co najmniej dwóch ścianach unikamy uciążliwych świetlnych kontrastów.
Ale nie wolno też przesadzić z ilością przeszkleń, zwłaszcza w mniejszych wnętrzach. Jeśli na każdej ścianie pokoju będzie okno lub drzwi, możemy mieć problem z ustawieniem mebli. Rozproszone światło mamy też szansę uzyskać, montując okna w dachu.

Jak kupować?

W wielu firmach możemy usłyszeć o różnych zaletach i wadach jednych czy drugich okien. Każdy ma swoje indywidualne potrzeby i jednoznacznej odpowiedzi - które najlepsze - nie ma.

Żeby nie przepłacić, trzeba być bardzo uważnym i nie podejmować decyzji zbyt szybko. Często się zdarza, że choć cena typowego okna w podstawowej wersji jest atrakcyjna, za wszelkie dodatkowe wyposażenie, inny kolor, lakier lub podział okna trzeba sporo dopłacić. Może się okazać, że w innej firmie okno robione na zamówienie będzie kosztować tyle samo lub nawet mniej.

Przy zakupie należy też wziąć pod uwagę transport. Może warto zapłacić więcej, ale za okno, w którego koszt wliczony jest dowóz i montaż. Policzmy więc, czy transport i instalacja na własną rękę nam się opłacą.

Dowiedzmy się też, kiedy otrzymamy okna - od ręki czy trzeba będzie poczekać. Dystrybutorzy często nie mają w magazynie wszystkich okien z katalogu firmy i sprowadzają je dopiero na zamówienie klienta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna