Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doceniony rozwój

Barbara Kociakowska
Dla OSM w Hajnówce ten rok zapowiada się równie dobrze jak miniony. Na zdjęciu Wiera Pawluczuk, prezes spółdzielni odbiera puchar krajowego wicemistrza Agrologi.
Dla OSM w Hajnówce ten rok zapowiada się równie dobrze jak miniony. Na zdjęciu Wiera Pawluczuk, prezes spółdzielni odbiera puchar krajowego wicemistrza Agrologi. PODR
W minionym roku sprawiła niespodziankę - awansowała do 10 największych i najlepszych spółdzielni mleczarskich. W tym roku OSM w Hajnówce zdobyła tytuł wicemistrza Agroligi.

Sukces w Agrolidze nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem, bo twarogi z Hajnówki od lat zajmują czołowe miejsca w tzw. krajowych ocenach. W minionym roku twaróg tłusty hajnowski krajanka zajął pierwsze miejsce w krajowej ocenie twarogów (organizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy). Trzy lata temu - w 2005 r. takie samo wyróżnienie przypadło twarogowi tłustemu klinkowi i półtłustej krajance.

Smak nieskażony przemysłem

- Nasze twarogi mają niepowtarzalny smak - zapewnia Wiera Pawluczuk, prezes SM w Hajnówce. - A to dzięki temu, że na naszych terenach krowy są żywione w sposób tradycyjny, dostają mniej paszy "przemysłowej". To ma naprawdę duży wpływ na smak mleka.

Hajnowski zakład produkuje też (choć w mniejszych ilościach) masło, mleko w proszku, serwatkę w proszku oraz wyroby galanteryjne (mleko spożywcze, śmietanę spożywcza, śmietankę kremową, maślankę i kefir).

Nowocześnie w Hajnówce

W ciągu ostatnich 7 lat zakład został gruntownie zmodernizowany. Wśród szeregu inwestycji znalazła się m.in. nowa automatyczna linia do produkcji twarogu. Wpłynęła ona zarówno na poprawę jakości, jak i wydajności (roczna wielkość produkcji wzrosła z 2 do 3 tys. ton). Między innymi dzięki temu hajnowskiej spółdzielni udało się awansować po raz pierwszy do dziesiątki najlepszych i największych spółdzielni mleczarskich w kraju. Znalazła się ona również w gronie 10 największych eksporterów produktów mleczarskich. Za granicę wysyła bowiem aż 40 proc. produkcji. Główne kierunki to państwa Unii Europejskiej i Rosja (obecnie na rynek rosyjski spółdzielnia nie może eksportować).

- Może w kraju jesteśmy dużą mleczarnią, ale w woj. podlaskim średnią - mówi Wiera Pawluczuk, prezes OSM w Hajnówce. - Tym bardziej cieszą nas wszystkie sukcesy, których ostatnio jest dużo.

Stawia na rozwój

A spółdzielnia mleczarska w Hajnówce nie zamierza wcale spocząć na laurach. Planuje dalszą modernizację zakładu - zamierza wykorzystać na nią fundusze unijne, które już wkrótce powinny być dostępne. Teraz skupuje i przerabia w ciągu roku około 60 mln litrów mleka. Współpracuje z nią 1800 rolników. Dostawcami są gospodarze z powiatu hajnowskiego oraz części powiatów bielskiego, siemiatyckiego i białostockiego.

- Cieszę się, że współpracujemy właśnie z tymi rolnikami - mówi Wiera Pawluczuk. -
Są oni naszym największym atutem.
A ostatni rok był wyjątkowo dobry dla gospodarzy zajmujących się produkcją mleka. Jego cena w skupie wzrosła. I w listopadzie najlepsi dostawcy otrzymywali nawet 2 zł za litr. Ale już w grudniu było gorzej - za litr mleka rolnicy otrzymywali średnio 1,5 zł. I wszystko wskazuje na to, że ceny mleka mogą nadal spadać. Bo koniunktura na wyroby mleczarskie jest coraz gorsza.

- Jeśli nic się nie zmieni, to wiosną cena w skupie prawdopodobnie znowu pójdzie w dół - mówi Wiera Pawluczuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna