MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Dolny Śląsk. Mikrokosmos inwestycji”. Ponad 150 ekspertów oraz przedstawicieli biznesu i samorządu dyskutowało o przyszłości regionu

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Celem konferencji „Dolny Śląsk. Mikrokosmos inwestycji"  jest na walory regionu oraz nakreślenie możliwości wzrostu polskich firm. Dwudniowa konferencja była także doskonałą przestrzenią do wielu rozmów.
Celem konferencji „Dolny Śląsk. Mikrokosmos inwestycji" jest na walory regionu oraz nakreślenie możliwości wzrostu polskich firm. Dwudniowa konferencja była także doskonałą przestrzenią do wielu rozmów. fot. Organizator
Zakończyła się pierwsza edycja konferencji „Dolny Śląsk. Mikrokosmos inwestycji”, której głównym pomysłodawcą i organizatorem jest Dolnośląski Fundusz Rozwoju (DFR). Wydarzenie odbyło się w Zamku Topacz pod Wrocławiem w dniach 7 i 8 grudnia, gromadząc ponad 150 przedstawicieli samorządu oraz biznesu. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony inicjatywy był Dolny Śląsk, który nie bez powodu objął zaszczytną rolę gospodarza pierwszej edycji projektu. Była to pierwsza tego typu konferencja realizowana w ośrodku regionalnym, a nie w Warszawie. Region od wielu lat kojarzony jest z przedsiębiorczością i pod względem potencjału inwestycyjnego zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych województw.

Spis treści

Pierwsza edycja konferencji „Dolny Śląsk. Mikrokosmos inwestycji" to wydarzenie, którego celem było zwrócenie uwagi na szereg walorów regionu, ale też nakreślenie możliwości wzrostu polskich firm w kontekście dużej dynamiki zmian geopolitycznych i skokowego rozwoju nowych technologii. Dwudniowa konferencja okazała się jednak również doskonałą przestrzenią do wielu innych ciekawych rozmów, również tych wykraczających poza perspektywę Dolnego Śląska.

W trakcie dwóch dni uczestnicy konferencji mieli okazję dyskutować m.in. o przemianach w inwestowaniu na terenie Europy Środkowej, znaczeniu funduszy venture capital dla rozwoju sektora technologicznego czy dylematach związanych ze sprzedażą biznesu oraz kwestiach dot. sukcesji w firmach rodzinnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się też wykład Alberta Świdzińskiego (Strategy & Future), który poruszył m.in. kwestie rywalizacji Chin oraz USA na przykładzie mikroprocesorów, podkreślając przy tym znaczenie inwestycji firmy Intel na Dolnym Śląsku i sposób, w jaki mogą się one przełożyć na przypisane Polsce miejsce w łańcuchu wartości. Rolę tego projektu podkreślił też Michał Dżoga (Intel Poland Country Manager), który wystąpił w roli panelisty podczas pierwszego dnia konferencji.

Uczestnicy wydarzenia dyskutowali m.in. o przemianach w inwestowaniu na terenie Europy Środkowej.
W trakcie dwóch dni uczestnicy konferencji mieli okazję dyskutować m.in. o przemianach w inwestowaniu na terenie Europy Środkowej. Organizator

Jesteśmy dumni, że Intel wybrał Polskę i Dolny Śląsk na miejsce swojej inwestycji. Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników zostanie uruchomiony w 2027 roku pod Wrocławiem. Będzie to jeden z elementów dywersyfikacji łańcucha dostaw, który w połączeniu z zakładem w Irlandii oraz planowaną fabryką w niemieckim Magdeburgu, stworzy odporny i wydajny proces produkcyjny chipów w Europie będący częścią strategii IDM 2.0. – zaznaczył.

Dlaczego biznes wybiera Dolny Śląsk?

Idea wydarzenia „Dolny Śląsk. Mikrokosmos Inwestycji” zrodziła się z codziennych obserwacji lokalnego otoczenia biznesowego oraz przekonania, że globalne zmiany, które zachodzą na naszych oczach, wpłyną w sposób fundamentalny na to, jak będzie wyglądał Świat, Europa Środkowo-Wschodnia oraz Dolny Śląsk za 10 lat. Postanowiliśmy spojrzeć na nasz region oczami inwestorów – tych największych, jak np. Intel czy 3M, a także czołowych przedsiębiorców z Dolnego Śląska oraz najważniejszych inwestorów prywatnych i funduszy – mówi Krzysztof Górka, prezes zarządu DFR Inwestycyjny i dodaje, że zderzenie perspektyw różnych podmiotów – tych największych globalnych, dużych lokalnych oraz tych najmniejszych, pozwoliło spojrzeć na Dolny Śląsk jak na soczewkę świata inwestycji, w której skupiają się różne modele inwestowania i rozwoju biznesu.

Podobnego zdania jest Robert Koszut, prezes zarządu Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, który otworzył wydarzenie przywołując historię Dolnego Śląska, gdzie od zawsze spotykały się różne narody, kultury i religie, a dalej wyraźnie podkreślając, że ta naturalna różnorodność i otwartość regionu dotyczy dziś także biznesu.

Konferencja była okazją, aby przedstawić również nowe rozwiązanie, jakie planujemy uruchomić w ramach naszego Funduszu. Będzie to alternatywna spółka inwestycyjna, która pomoże nam w ściąganiu na teren Dolnego Śląska inwestorów, także tych spoza regionu. Chcemy czerpać ze wspólnego dorobku i pielęgnować ideę tytułowego mikrokosmosu, mając nadzieję na szerokie korzyści nie tylko w ujęciu lokalnym, ale i całego kraju. Wierzę, że pierwsza edycja konferencji „Dolny Śląsk. Mikrokosmos inwestycji” stanowi otwarcie dyskusji, którą w podobnym lub nawet szerszym gronie będziemy mogli kontynuować w kolejnych latach – podkreśla.

Geopolityka ma dziś kluczowy wpływ na biznes

– Konferencja zorganizowana przez DFR to bardzo ważna platforma, która sprawia, że przedstawiciele biznesu zarówno tego małego, jak i międzynarodowego, ale też władz samorządowych, uczelni oraz niezależnych instytucji, mogą spotkać się w jednym miejscu, aby porozmawiać o przyszłości Dolnego Śląska – zauważa Mariusz Wawer, Head of Governmental Relations & ESG dla wszystkich spółek 3M w Polsce i dodaje, że chodzi o to, aby region dalej rozwijał się pod kątem nowych inwestycji, ale też przygotowania kadr przyszłości oraz infrastruktury, która pozwoli tworzyć coraz więcej nowoczesnych centrów rozwoju, fabryk oraz centrów R&D.

Podczas konferencji wiele uwagi poświęcono m.in. sytuacji geopolitycznej. W trakcie panelu „Inwestowanie w 2024 r. vs. geopolityka światowa i regionalna”, uczestnicy, wśród których znaleźli się: Jacek Bartosiak (założyciel think-tanku Strategy & Future) Piotr Krupa (prezes KRUK S.A.) oraz Krzysztof Maj (wicemarszałek województwa dolnośląskiego i przewodniczący rady nadzorczej DFR) zwracali uwagę, że polskie firmy coraz chętniej patrzą na świat i zdobywają rynki zagraniczne. Eksperci przypomnieli przy tym, że krajowy rynek jest wystarczająco duży, aby umożliwić przedsiębiorstwom osiągnięcie skali, która dalej pozwoli relatywnie szybko rozważać ekspansję zagraniczną. W tym kontekście wicemarszałek Krzysztof Maj przypomniał o walorach Dolnego Śląska.

Przedstawiciele biznesu, władz samorządowych, uczelni oraz niezależnych instytucji, mogli spotkać się w jednym miejscu.
Jak podkreślają organizatorzy, idea wydarzenia zrodziła się z codziennych obserwacji lokalnego otoczenia biznesowego. Przedstawiciele biznesu, władz samorządowych, uczelni oraz niezależnych instytucji, mogli spotkać się w jednym miejscu. Organizator

Region jest pod względem powierzchni i ludności większy od kilku europejskich krajów. Widać jego potencjał. Geograficznie jesteśmy bardzo dobrze połączeni, a także dobrze skomunikowani, choć czekamy na CPK i kolej szybkiego ruchu. Mamy też wiele firm, które nie przeniosły swoich centrów do Warszawy – mówił.

O geopolityce wiele mówili też uczestnicy warsztatu nt. skutków ekonomicznych zmian geopolitycznych, w tym Jacek Bartosiak, Albert Świdziński i Marek Budzisz. – Donald Trump rozpoczął technologiczną wojnę z Chinami. Mamy do czynienia z rywalizacją wielkich mocarstw w Euroazji, która już, według niektórych, przeistoczyła się w skalowalną wojnę światową o to, na jakich zasadach funkcjonuje świat. Pole gry, które było miejscem współpracy, staje się polem siłowym – mówił Jacek Bartosiak.

W podobnym tonie wypowiadał się Albert Świdziński. – Rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami jest teraz dużo bardziej niebezpieczna i może prowadzić do dużo większej destabilizacji niż podczas rywalizacji ZSRR a Stanami w czasie zimnej wojny. Rozpoczęcie przez USA ostrej rywalizacji w sektorze nowych technologii doprowadziło do zbliżenia interesu biznesu i sektora publicznego. Biznes zrozumiał, że musi blisko współpracować z państwem – mówił.

Stabilne prawo i wsparcie dla firm

Uczestnicy paneli nie mieli wątpliwości, że firmy, aby mogły się rozwijać i w regionie, i za granicą, potrzebują stabilnego prawa, ale także wsparcia. O tym wsparciu mówił m.in. Krzysztof Górka w kontekście powstania DFR Inwestycyjny, który zaczął działalność w 2018 r.

– DFR Inwestycyjny to dosyć nietypowa inicjatywa i do dziś jedyna tego typu w Polsce. Pomysł na ten fundusz to autorska koncepcja, którą miałem okazję przygotować i zrealizować. Nie mieliśmy wzorca, na którym można było budować nasz model. Mieliśmy natomiast dwa cele: formalny i merytoryczny. Formalny: działamy na Dolnym Śląsku, inwestujemy w firmy, które są z Dolnego Śląska i tu działają lub te, które chcą w naszym regionie rozpocząć działalność – mówił Krzysztof Górka.

O potrzebie inwestowania w firmy, ale też o przeszkodach, na jakie natrafiają fundusze, mówił również Ryszard Wojtkowski, Fundusz Resource Partners. – Mamy utrudniony dostęp do kapitału, bo kapitału jest za dużo. To wynika z dywersyfikacji ryzyka i z limitów koncentracji. Efekt jest taki, że jak kiedyś był fundusz, który miał 500 mln i oddawał 20 funduszom po 25 mln zł, to wszędzie mieścił się w swoich limitach, a teraz ma nagle 5 mld zł i nie ma możliwości zainwestowania, bo nie ma funduszy, które mogłyby taką kwotę udźwignąć – mówił.

Dwudniowa konferencja okazała się doskonałą przestrzenią do wielu innych ciekawych rozmów, wykraczających poza perspektywę Dolnego Śląska.
Celem konferencji „Dolny Śląsk. Mikrokosmos inwestycji" jest na walory regionu oraz nakreślenie możliwości wzrostu polskich firm. Dwudniowa konferencja była także doskonałą przestrzenią do wielu rozmów. fot. Organizator

Uczestnicy wszystkich paneli zwracali jednogłośnie uwagę, że firmom z jednej strony potrzebny jest kapitał, z drugiej stabilne prawo, a z trzeciej – wykwalifikowana kadra. I to właśnie w zakresie tych aspektów powinny koncentrować się działania i na szczeblu regionalnym i krajowym.

Wicemarszałek Krzysztof Maj, podsumowując konferencję, mówił, że była „potrzebna i ważna”. – Ważna, bo w jednym miejscu spotkało się wielu graczy naszego dolnośląskiego gospodarczego mikrokosmosu. Udało nam się zderzyć ze sobą lokalny biznes, szefów największych funduszy inwestycyjnych, wybijające się dolnośląskie firmy, operatorów naszego dolnośląskiego funduszu venture capital, a także reprezentantów inwestorów spoza Polski, którzy już zdecydowali się na inwestycję w naszym regionie – podsumował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Dolny Śląsk. Mikrokosmos inwestycji”. Ponad 150 ekspertów oraz przedstawicieli biznesu i samorządu dyskutowało o przyszłości regionu - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna