MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biskupi Unii Europejskiej spotkają się na Zgromadzeniu Plenarnym COMECE w Łomży

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Logo komisji Catholic Church in the European Union.
Logo komisji Catholic Church in the European Union. www.comece.eu/comece/
W przyszłym tygodniu w dniach 17-19 kwietnia delegaci Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej spotkają się w Łomży na wiosennym Zgromadzeniu Plenarnym COMECE. Wszystko z okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE. Zgromadzenie wysłucha głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

W Łomży będą gościć biskupi z krajów Unii Europejskiej

Zgromadzenie będzie obejmować trzy sesje, które skoncentrują się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunkach w obliczu wyzwań geopolitycznych. Gospodarzem zgromadzenia jest bp Janusz Stepnowski, biskup łomżyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z COMECE. Zgromadzenie Plenarne COMECE odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Po zakończeniu spotkania zostanie wydany końcowy komunikat.

Plan zgromadzenia

W środę, 17 kwietnia, biskupi omówią sukcesy i wyzwania związane z integracją Unii Europejskiej. Gościem sesji będzie Ján Figel, członek zarządu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, były Specjalny Wysłannik Unii Europejskiej ds. promocji wolności religii i przekonań poza granicami UE, oraz główny negocjator w procesie akcesji Słowacji do UE. We czwartek, 18 kwietnia, odbędzie się panel, na którym omówione zostanie postrzeganie Unii Europejskiej z punktu widzenia Europy Środkowej i Wschodniej, z udziałem Alojza Peterle, byłego premiera Słowenii. W tym dniu gościem Zgromadzenia będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W piątek, 19 kwietnia, w sesji końcowej weźmie udział prof. Tomáš Halík z Uniwersytetu Karola w Pradze, prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. Nakreśli on biskupom perspektywę Europy Środkowej i Wschodniej odnośnie do przyszłości Kościoła i chrześcijaństwa w Europie.

Czym jest zgromadzenie COMECE?

Jest to komisja, składająca się z delegowanych biskupów, przedstawicieli 25 konferencji episkopatów Unii Europejskiej. Do zadań COMECE należy monitorowanie i analiza procesów politycznych w Unii Europejskiej, we wszystkich sferach zainteresowania i działalności Kościoła. COMECE zabiega o pielęgnowanie kontaktów z politykami i urzędnikami. Ta działalność ma na celu promocję poglądów i opinii wyrażanych przez COMECE, oraz ma odpowiadać na aktualne problemy i trudności we Wspólnotach, proponując konkretną współpracę.

Zobacz też:Rail Baltica: dwa nowe wiadukty na trasie Czyżew – Białystok. Nowe zdjęcia

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna