Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr n.med. Piotr Szczesiul nie żyje. Był specjalistą medycyny rodzinnej. Nie stronił od homeopatii

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Dr n.med. Piotr Szczesiul nie żyje
Dr n.med. Piotr Szczesiul nie żyje Wojciech Wojtkielewicz
29 listopada 2020 roku zmarł dr n. med Piotr Szczesiul. Przyjmował pacjentów w Centrum Medycznym Słoneczny Stok, żywo interesował się homeopatią. Specjalizował się w medycynie rodzinnej i chorobach wewnętrznych

Dr n. med. Piotr Szczesiul nie żyje. Znany i lubiany lekarz zmarł 29 listopada 2020 roku. Niewykluczone, że do odejścia szanowanego specjalisty medycyny rodzinnej przyczyniła się pandemia koronawirusa. W takich przypadkach trudno jednoznaczną opinię fachowców.

Wątpliwości nie mają internauci, którzy informują się o śmierci ulubionego specjalisty w portalu społecznościowym.

Zmarł na COVID doktor Piotr Szczesiul – znakomity lekarz i dobry człowiek. Od lat leczył całą moją rodzinę. Żal i smutek…

napisał Jerzy Kiszkiel.

Kim był Piotr Szczesiul

Dr n.med. Piotr Szczesiul kiedy zlikwidowany został miejski ZOZ, założył przy ul. Witosa przychodnię rodzinną. W 2007 roku razem z innymi lekarzami musiał toczyć walkę z magistratem, który chciał im podnieść czynsze za dzierżawę budynków aż dwukrotnie.

Czytaj więcej: Przychodnia się nie podda!

Kiedy zbliżały się epidemie grypy, doktor często przyjmował po 60. pacjentów dziennie.

Czytaj więcej: Rozpoczyna się atak grypy

Doktor Piotr Szczesiul z Białegostoku homeopatią zainteresował się już prawie 30 lat temu. Na początku, jako absolwent Akademii Medycznej chcący zostać chirurgiem, nie za bardzo wierzył i ufał tej niekonwencjonalnej metodzie leczenia. Dzisiaj jest jej największym orędownikiem. Takich lekarzy, którzy stosują w swojej praktyce homeopatię, jest w Polsce coraz więcej.

Podstawowa zasada homeopatii to zalecenie "podobne lecz podobnym", czyli założenie, że objawy choroby mogą zostać wyleczone jedynie przez środek, który podany zdrowej osobie jest w stanie wywołać u niej te same objawy chorobowe. Za twórcę homeopatii uznaje się niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. To on, wykonując na własnej osobie eksperymenty z chininą - lekiem przeciwmalarycznym i doświadczając objawów podobnych jak w malarii, doszedł do wniosku, że środki chemiczne są w stanie wywołać sztuczne objawy chorobowe u osób zdrowych. Z kolei sztucznie wywołana choroba - przez podanie środka chemicznego - jest w stanie wyleczyć prawdziwą chorobę, od której jest nieco silniejsza, jeżeli zostanie spełniony warunek podobieństwa (objawy choroby w organizmie są takie jak reakcje, które wywołuje lek).

Homeopatia klasyczna dąży też do wzmocnienia energii życiowej pacjenta i samouzdrowienia. Według homeopatów, choroba nie ogranicza się bowiem do jednego miejsca, lecz dotyczy całego organizmu i wynika z zaburzenia homeostazy, czyli równowagi wewnętrznej. Dlatego podawane leki mają za zadanie zwiększenie siły życiowej i odporności organizmu, przywrócenie homeostazy. Jednocześnie w leczeniu stosuje się zasadę minimalnej dawki, wynikającą z prawa Maupertiusa, które mówi, że ilość akcji potrzebna do wywołania reakcji w naturze jest najmniejsza z możliwych. Leki homeopatyczne podlegają też potencjowaniu, czyli jednoczesnemu rozcieńczaniu i poddawaniu serii silnych wytrząsań, co zwiększa energię środka.

Tu oglądasz: Prywatne testy na koronawirusa możliwe, ale drogie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dr n.med. Piotr Szczesiul nie żyje. Był specjalistą medycyny rodzinnej. Nie stronił od homeopatii - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna