MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drżenie rąk może wynikać ze stresu lub być objawem poważnej choroby. Poznaj możliwe przyczyny problemów z utrzymaniem dłoni bez ruchu

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Drżenie rąk to objaw, który może budzić niepokój. Jego przyczyny mogą być różne. Aby je poznać, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Drżenie rąk to objaw, który może budzić niepokój. Jego przyczyny mogą być różne. Aby je poznać, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Daria Kulkova/GettyImages
Drżenie rąk to dolegliwość, która może pojawić się bez względu na wiek. Tę przypadłość zaobserwowano m.in. u gwiazdy kina – Toma Hanksa w 2022 roku. Drżenie rąk może wystąpić w kilku formach i z różną częstotliwością. Nawracający albo nasilający się problem to sygnał, że konieczna jest wizyta u specjalisty. Nigdy nie lekceważ drżenia dłoni, bo może być ono pierwszym objawem, świadczącym o tym, że w organizmie dochodzi do niedoborów, zaburzeń lub rozwoju poważnej choroby.

Spis treści

Jakie są najczęstsze przyczyny drżenia rąk?

Drżenie rąk to zaburzenie ruchowe, które może mieć wiele różnych przyczyn. Od związanych z codziennymi nawykami, jak picie za dużej ilości kawy, przez reakcje organizmu na stres, po poważne choroby o podłożu neurologicznym.

W zależności od sytuacji, w jakich pojawia się drżenie dłoni, wyróżnia się poszczególne typy:

  • drżenie spoczynkowe – występujące się w trakcie bezruchu, spoczynku,
  • drżenie postawne – jest związane z przyjmowaniem określanej pozycji np. podnoszeniem rąk,
  • drżenie zamiarowe – pojawia się w czasie wykonywania zamierzonego ruchu.

Określenie tego, w jakich sytuacjach pojawia się drżenie, jest pierwszą wskazówką, która może sugerować przyczynę dolegliwości. Należy pamiętać, że mimowolne, cykliczne ruchy dłoni nie powinny nigdy być lekceważone. Są bowiem sygnałem ze strony organizmu, mówiącym o występowaniu zaburzeń.

Jak radzić sobie z drżeniem rąk?

Drżenie dłoni jest objawem, a nie problemem samym w sobie. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki w celu ustalenia przyczyny problemu. Lekarz rodzinny, do którego powinno się zgłosić w pierwszej kolejności, najpierw przeprowadzi z pacjentem wywiad, a następnie zleci wykonanie badań.

Jeśli przyczyną drżenia okażą się niedobory – może zarekomendować zmianę diety i odpowiednią suplementację. Jeżeli zaś za drżeniem rąk będą stały poważniejsze schorzenia, skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty, który zadecyduje o dalszym leczeniu. W przypadku podłoża psychologicznego problemu konieczne może być podjęcie terapii i/lub włączenie leczenia farmakologicznego.

Dowiedz się więcej:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Wsparcie dla osób starszych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drżenie rąk może wynikać ze stresu lub być objawem poważnej choroby. Poznaj możliwe przyczyny problemów z utrzymaniem dłoni bez ruchu - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna